• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 17 °C

Şizofreni, Üretmeye Engel Değil

Şizofreni, Üretmeye Engel Değil
Mersin Devlet Hastanesi Hüseyin Dağlı Ruh Sağlığı Merkezi ve hastanenin psikiyatri servisinde tedavi gören şizofreni hastaları, hastalığın üretmeye...

Mersin Devlet Hastanesi Hüseyin Dağlı Ruh Sağlığı Merkezi ve hastanenin psikiyatri servisinde tedavi gören şizofreni hastaları, hastalığın üretmeye engel olmadığını, yaptıkları takı ve el sanatları ürünlerini sergileyerek gösterdiler.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin 2016 yılının ilk takı, resim ve el sanatları sergisi Mersin Devlet Hastanesi'nde vatandaşlarla buluştu. Mersin İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Mersin Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Hüseyin Dağlı Ruh Sağlığı Merkezi ve hastanedeki psikiyatri servisi hastalarının rehabilitasyon hizmetleri kapsamında yaptıkları takı, resim ve el sanatları ürünleri 19-20 Nisan 2016 tarihlerinde Mersin Devlet Hastanesi'nde sergilendi. Şizofreni hastaları ile ilgili toplumda oluşan önyargıları kırmaya yönelik düzenlenen sergi ile hastalar rehabilitasyon hizmetleri ile üretkenliklerinin artabileceğini ortaya koydular.

Genel Sekreterlikten yapılan yazılı açıklamada, Hüseyin Dağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ile ilgili bilgiler de verildi. Merkezin Temmuz 2011'de Çiftlikköy Mahallesi'nde hizmete başladığı belirtilen açıklamada, Mersin Devlet Hastanesi'ne bağlı faaliyet gösteren kurumun şizofreni, psikoz, şizoaffektif bozukluk, bipolar bozukluk gibi ağır ruhsal bozukluğu olan bireylere hizmet verdiği kaydedildi.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin, hastaların ilaç tedavisini düzenlemek, hastaneye yatışlarını azaltmak, hastaları ve aileleri bilinçlendirmek ve onların toplumla bütünleşmelerini sağlamak ilkesiyle kurulduğu aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde psikiyatri uzmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve hemşirelerden oluşan bir sağlık ekibi görev yapmaktadır. Sağlık ekibimiz tedaviyi kabul etmeyen hastalara ev ziyaretleri düzenler ve gerekli durumlarda hastanın hastaneye yatışını sağlar, hastaları ve aileleri özürlü maaşı, bakım yardımı gibi engelli bireylerin sosyal hakları konusunda yönlendirir. Merkezde, hastalara özgüven kazandırmak, sorumluluk duygularını geliştirmek, üretkenliklerini teşvik etmek amacıyla Halk Eğitim merkezinden görevlendirilen usta öğreticiler uğraş faaliyetleri yaptırmaktadır. Merkezimiz hafta içi her gün 8.30-16.30 saatleri arasında hizmet vermekte olup, hastaların ev ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi arasındaki ulaşım hizmetleri kurum servisi tarafından sağlanmaktadır. Sunulan tüm bu hizmetler tamamen ücretsizdir."

Şizofreni, Üretmeye Engel Değil

Şizofreni, Üretmeye Engel Değil

Şizofreni, Üretmeye Engel Değil

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim