• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

SİÜ’de ‘Bir Gün Değil Her Günde Kadınlarımız’ Konulu Panel Düzenlendi

SİÜ’de ‘Bir Gün Değil Her Günde Kadınlarımız’ Konulu Panel Düzenlendi
Siirt Üniversitesi (SİÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, "Bir gün değil her günde kadınlarımız" konulu, kadın hakları ve...

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, "Bir gün değil her günde kadınlarımız" konulu, kadın hakları ve sorunlarını içeren panel düzenlendi.

Üniversitenin konferans salonunda düzenlenen panel, kadın konulu kısa film gösterimi ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Arzu Ekinci, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nün dünyanın her yerinde kadınların anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı ve çeşitli etkinliklerle dile getirilip çözüm üretildiği önemli bir gün olduğunu dile getirdi. Ekinci, toplumu ileri götüren sosyal dinamiğin temel kaynağı olan kadınların, annelik rolüyle yeni nesillere şekil verdiğini, bu amaçla kadına yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ise, Hazreti Adem ve Havva'dan günümüze gelen tarihin her döneminde toplumların evrilmesinde dönüşüm ve değişiminde kadınların çok önemli roller üstlendiğini söyledi. Kadının toplum içindeki fonksiyonuna bakıldığında gerek psikolojik, gerek sosyolojik ve gerekse fiziki anlamda erkeklerle mukayese edilmeyecek kadar farklılık gösterdiğini aktaran Rektör Erman, topluma katkılarının fazlaca olduğunu ifade etti. Erman, "Kadın inancın, kültürün geleneğin, kuşaklardan kuşaklara, nesilden nesile aktarılmasında önemli roller oynayan ve bu bakımdan yeri geldiğinde anne yeri geldiğinde kız kız kardeş yeri geldiğinde tüm üretim sektöründe üreten bir varlık olarak toplumdaki yerini ve önemini şimdiye kadar korumuş ve bundan sonraki çağlarda da koruyacaktır. Çünkü kadının karakteri mizacı ve üretime olan katkısı yadsınamayacak kadar yüksektir" dedi.

Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç Şerif Demir'in moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak katılan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sosyolog ve Bilimci Zeynep Banu Dalaman, "Türkiye'de kadın harekatı ve kadınların karşılaştığı sosyal sorunlar", Siirt Üniversitesi Hukuk Müşaviri İsmail Selim, "Kadınlara yönelik yeni yasa ve hukuki süreç", Siirt Müftülüğü İl Vaizi Sabahat Saylık ise "İslam'da kadın hakları" konularında bilgiler verdi.

Panel soru cevapla sona erdi

SİÜ’de ‘Bir Gün Değil Her Günde Kadınlarımız’ Konulu Panel Düzenlendi

SİÜ’de ‘Bir Gün Değil Her Günde Kadınlarımız’ Konulu Panel Düzenlendi

SİÜ’de ‘Bir Gün Değil Her Günde Kadınlarımız’ Konulu Panel Düzenlendi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim