• BIST 110.059
  • Altın 175,019
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C

Sırrı Süreyya Önder: "Yolun sonuna geliyoruz"

Sırrı Süreyya Önder: "Yolun sonuna geliyoruz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İllegal işler yaptılar" sözlerine üzerine bugün İmralı heyeti bir açıklama yaptı, "Bu anlayışla gidilecek yolun sonuna geliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün "İllegal işler yaptılar" açıklamasının ardından bugün bir basın toplantısı düzenleyen İmralı heyeti adına Sırrı Süreyya Önder, askerleri korumak için çaba gösterdiklerini belirterek, "Bu anlayışla gidilecek yolun sonuna geliyoruz" dedi.

İşte açıklamasından satır başları:

Sayın Öcalan da eğer bu adımlar atılmazsa benimle yapılan görüşmelerin sohbetten öte bir şey olmaz demiştir. Hiç sıkılmadan bizi illegal yola sapmakla suçluyorlar. Evet biz illegal işler yaptık. Bizim yapmamız gereken 3 şey oldu.

İLLEGAL ŞEYLER YAPTIK

Birincisi, esir alınan asklerler için çalışma yaptık. O askerlerin sağ salim dönmesi için çaba gösterdik. Bir milletvekilinin yapmaması gereken birçok diplomasi yürüttük o askerleri sağ salim evlerine getirdik

ASKERLER İÇİN ARACI OLDUK

İkincisi, Lice'de alıkoyulan 2 uzman çavuş için. Hükümetin bizden ricasıyla yaptık. Bir hafta sonra düğünleri olan bu uzman çavuşları burunları bile kanamadan getirdik. 3 gün Lice Dağı'nda dolaştık. Onları yavuklularıyla buluşturduk.

ŞAH SÜLEYMAN OPERASYONU

Üçüncüsü, Sülayman Şah Operasyonu. Bizim ne yaptığımızı en iyi bu ülkenin hükümeti ve Genelkurmay'ı bilir. Ordudan orada kalan mühimmatı bu ülkeye nasıl getirildi. Genelkurmay bunlar için de bir açıklama yapması lazım. Sessiz sedasız yaptık. Bunun karşılığı bizim illegal faaliyetler yürüttüğümüz suçlaması olmamasıydı.

YOLUN SONUNA GELİYORUZ

Bu mesele halen toparlanabilir. Biz tartışamalardan kendimizi uzak tutuyoruz. Yaptığımız işler zarar görmesin diye. Bu anlayışla gidilecek yolun sonuna geliyoruz. Bunun karşıtı savaş mı hayır değil. Çünkü bu halk, Öcalan'ın 10 ve 12. maddede açıkladığı bu başlıkları bağrına bastı. Bizim muhattabımız artık Türkiye halklarıdır.

HÜKÜMETE SON BİR UYARI

Hükümete buradan son bir uyarı yapıyoruz. Bunun yolu barışı, demokrasiyi terk etmek değildir. Onları yeniden düşünmeye davet ediyoruz.

Bizim açımızdan yolun sonuna geldik. Artık hükümetin devreye girmesi, bize verdiği sözleri tutması gerekir. Hükümet verdiği sözleri tutmalı, yapacaklarını deklare etmelidir. Biz üzerimize düşen her şeyi yaptık. Öcalan için de geçerlidir. Ama bu onu boşa çıkaran bir tutumdur. Biz halkımıza, partimize bir hesap vermek zorundayız. Artık görev, hamle hükümetin, Başbakan'ın omuzlarındadır. Biz barışta ısrarlıyız diyorlarsa mutabık kaldığımız izleme heyetini istiyoruz.

SORU CEVAP

Gültan Kışanak ile Ekrem Dumanlı görüştü iddiası

Kendi yaptıkları işbirliklerine baksınlar. Gizli, hesaplı yapılmış bir görüşmedir. Kamuya açık bir görüşme. 25 gün önce yapılmış bir görüşmedir.

Seçimden sonra bu iş nasıl yürür?

Bir kere Sayın Öcalan'ın buradaki rolünü her fırsatta itibarsızlaştıracak durumu düzeltmeleri gerekir. Riyakar tutum istemiyoruz. Bu da gizli saklı bir şey değil.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim