• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 24 °C

Sinemanın unutulmaz yüzleri çevreyi anlattı

Sinemanın unutulmaz yüzleri çevreyi anlattı
Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği "Doğa ve Çevre Gönüllüğü Eğitimi Programı" kapsamında düzenlenen söyleşide...

Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği "Doğa ve Çevre Gönüllüğü Eğitimi Programı" kapsamında düzenlenen söyleşide gençlerle buluştu.

Yeşilçam'ın ünlü isimleri Hülya Koçyiğit ve Edin Hun, Gençlik ve Spor Bakanlığı Şanlıurfa İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Doğa ve Çevre Gönüllüğü Eğitimi Programı" kapsamında Şanlıurfa'da düzenlenen "Doğa ve Çevre Sevgisi" konulu söyleşiye katıldı. Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'nda düzenlenen programda üniversite öğrencileri ve gençlere hitap eden Koçyiğit, çevreyi ve doğayı anlamak için önce bakmak ve görmek arasındaki farkı hissetmek gerektiğini söyledi.

" "İYİ Kİ" DİYEBİLMEYİ ZAMANINDA SÖYLEYEBİLMEK ÇOK ÖNEMLİDİR"

Program ile gençlerin çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlandığına işaret eden Koçyiğit, "Nefes almak iyi ki diyebilmektir. İyi ki diyebilmeyi zamanında söyleyebilmek çok önemlidir. "İyi ki gittim, iyi ki aldım, iyi ki buradayım, iyi ki bu dostumla dostluk ediyorum" diyebilmek, mutluluk o dur aslında. Ben son yıllarda iyi kilerimi çoğaltmaya başladım çünkü doğayı hep sevdim, hep seviyorum, hep seveceğim. Doğaya hep saygılı oldum ve yeşillenmesi için çok çaba gösterdim. Birçok kampanyalarda birçok ağaçlar diktim. Evimin bahçesine çiçekler ve ağaçlar diktim ama son yıllarda en çok iyi ki dediğim şey evimin bahçesinin bir köşesine bostan yaptım. Kendim toprağı eşeliyorum, tohumları ekiyorum. Büyük bir heyecan ile onların yeşermesini bekliyorum. Onlar küçük küçük çıkmaya başladığı zaman müthiş keyif alıyorum" şeklinde konuştu.

Hülya Koçyiğit, söyleşi sırasında zaman zaman kendisinin oynadığı filmlerde çevre ile ilgili kesitleri de izleyenler ile paylaştı.

EDİZ HUN: EDİZ GELİR HÜLYA GİDER AMA ÇEVRE DEVAMLI KALICI

1970'li yıllarda çevrenin önem kazandığını belirten Ediz Hun ise "O güne kadar pek fazla dikkate alınmıyordu. İlk kez bir çevre toplantısı yapıldı ve 170 civarında ülke katıldı. 1980'li yılların ikinci yarısında çok önemli Birleşmiş Milletlerde "Sağlıklı Bir Çevre" için bir rapor imzalandı. Onu imzalayan da Norveç'in ilk kadın Başbakanı Gro Harlem Brundtland. Brundtland raporu olarak tarihe geçmiştir. Artık çevrenin ağırlığı hissedilmeye başlanılmıştır. Ediz gelir, Hülya gider ama çevre devamlı kalıcı. Çevrenin korunması büyük önem taşıyor. Çevre yoksa yaşam yok. Dünya'da bütün bitki topluluklarını kaldıracak olursak insan ve diğer yaşamdaki varlıklar sadece 47 saat oksijene sahip olabiliyorlar. 47 saat sonra hayat bitiyor. Bitkiler bizim için en önemli kimyasal proses fotosentezi meydana getiriyorlar" ifadelerini kullandı.

Ediz Hun'a, üniversite öğrencisi tarafından karakalem portre çalışması hediye edildi. Söyleşiyi Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük de izledi.Cihan

Sinemanın unutulmaz yüzleri çevreyi anlattı

Sinemanın unutulmaz yüzleri çevreyi anlattı

Sinemanın unutulmaz yüzleri çevreyi anlattı

Sinemanın unutulmaz yüzleri çevreyi anlattı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim