• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 21 °C

Şekerleme Sektöründe İhracat, Alım Heyetleriyle Artacak

Şekerleme Sektöründe İhracat, Alım Heyetleriyle Artacak
Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 2015 yılında çevre ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle ihracatta dramatik düşüşler yaşadıklarını...

Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 2015 yılında çevre ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle ihracatta dramatik düşüşler yaşadıklarını belirterek, bunu alım heyetleriyle aştıklarını söyledi.

Kayıplarını telafi etmek için Amerika ve Uzakdoğu'da 20 ülkeye odaklandıklarını söyleyen Kadiroğlu, "Girişimlerimiz sonucu bu bölgelerde yüzde 15 civarında bir ihracat artışı gerçekleştirdik" dedi. Hedef ülkelerden alım garantili alıcılar getirmeye başladıklarını aktaran Kadiroğlu şu bilgileri verdi: "Alım garantisi veren heyetlere Türkiye'de fabrika ziyaretleri yaptırıyoruz. Ürünlerimizi hijyenik ve teknolojik şartlarda ürettiğimizi gösteriyoruz. Yılbaşından bu yana Myanmar ve Güney Kore'den Türkiye'ye alım garantili heyetler geldi ve ürünlerimizi aldılar, ticareti başlatmış olduk. Myanmar'dan 60 konteyner sipariş verildi. Kore'nin en büyük toptancısını getirdik. 20 alım heyeti daha getireceğiz. Japonya, Malezya, Singapur, Tayland, Çin, Güney Kore, Kolombiya, Meksika, Brezilya, Şili ve Arjantin'den alım garantili heyetler getirmeye devam edeceğiz. Arjantin, Panama, Şili'de keşif ekibimiz araştırma yapacak. Bunun dışında Fas ve Endonezya'dan yabancı basın mensuplarını ülkemizde ağırladık. Onlara sektörümüzü anlattık, ürünlerimizle ilgili bilinirliği artırmayı hedefledik. İki ülkeden de çok güzel geri dönüşler aldık. İhracatımızı yeni pazarlara açmak için tüm gayretimizi gösteriyoruz" dedi.

MERDİVEN ALTI YÜZDE 90 BİTTİ

Sektörün son 5 yılda ilerleme kaydettiğini aktaran Kadiroğlu, "Merdiven altı üretim son üç yılda yüzde 90 azaldı. Teknoloji olarak firmalar dünya standartlarında. Bizde bu gelişimi dünyaya anlatıyoruz. 200 ülkeye ürünümüz gidiyor tanıtım yüzü olduk" diye konuştu. Dünya ekonomisinde durgunluk yaşandığını vurgulayan Kadiroğlu, sektörün ihracatı ile ilgili şu bilgileri verdi: "Uzakdoğu ve Amerika kıtası ile riski dağıttık. Ambargo kalkan İran'dan ümitliyiz. Avrupa pazarında azda olsa bir kıpırdanma var. Ama olmazsa olmazımız Irak ve Suriye. 2015 yılında sektörümüzün ihracatı yüzde 10 küçüldü. Bizim hedefimiz yüzde 10 büyümekti. Şimdi 2015'i telafi etmek için yüzde 20 büyümemiz gerekiyor ama 2016 yılı için bu pek mümkün olmayacak gibi görünüyor".

TÜRKİYE'DE TÜKETİM 2.5 KG

Hidayet Kadiroğlu, Türkiye'de şeker tüketiminin dünya ortalamasının altında olduğunu vurguladı. Kadiroğlu, "Türkiye'de kişi başına düşen yıllık tüketim miktarı 2.5, Avrupa'da 10, ABD'de ise 15 kilogram" dedi. Türkiye'de sektörün potansiyelinin çok altında ticaret hacmi olduğunu da aktaran Kadiroğlu şöyle devam etti: "Türkiye'de sektörün toplam büyüklüğü 7 milyar dolar. Dünyada ise ilk 10'daki firmaların birçoğu tek başına 30 milyar dolarlık hacme sahip. Sadece bu istatistik bile daha gidilecek çok yolumuz olduğunu gösteriyor. Türk şekerleme sektörü büyümeye devam ediyor. Sektör yurtdışında birkaç yılda çok büyük satın almalar gerçekleştirdi. Birkaç firmamızın daha özellikle Avrupa'da marka satın alma yapacağını biliyoruz. Bu gelişmeler sektöre moral veriyor. Sektörün dünyaya açılmasını kolaylaştırıyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim