• BIST 117.216
  • Altın 165,618
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 9 °C

Sasam’dan Sağlık Sistemi Örgütlenme Yapısı Çalıştayı

Sasam’dan Sağlık Sistemi Örgütlenme Yapısı Çalıştayı
Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü tarafından "Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesi" başlığı altında düzenlenecek "Türkiye'de Sağlık Sisteminde Örgütlenme...

Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü tarafından "Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesi" başlığı altında düzenlenecek "Türkiye'de Sağlık Sisteminde Örgütlenme Yapısı Odak Grup Görüşmeleri Çalıştayı"nın ilki Ankara'da yapılıyor.

Çalıştayın açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlıkta dönüşümün 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile başladığını ve bu dönüşümün üçlü bir yapı ortaya çıkardığını söyledi. Bu üçlü yapının ve bunu sağlayan 663'ün olumlu ve olumsuz yönleriyle ilgili birçok tartışma yaşanmasına karşın somut bir adım atılmadığını söyleyen Memiş, "663'le ilgili tartışmalar yapıldı, ancak somut bir adım atılmadı. Sağlık Bakanlığı'nın bu yönde bir çalışma içinde olduğunu biliyoruz. Yapılan bu çalışmanın gelmesiyle 663'de bir değişikliğin yapılmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

663'te ortaya çıkan 3'lü yapının sistemde bir aksamaya sebep olup olmadığı ya da geriye gidilip gidilmediğini tespit amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini söyleyen Memiş, çalışmanın sonucunu bakanlığa da sunacaklarını kaydetti. Bakanlığın sistemi güçlendirmek için yapacağı çalışmalarda burada konuşulanları dikkate alarak, sorunların çözümüne katkı sunacağına inandığını söyleyen Memiş, çalışmanın ve sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diledi. Sağlık-Sen olarak akademik sendikacılığı önemsediklerini de dile getiren Memiş, SASAM Enstitüsü'nün de bu bakış açısıyla kurulduğunu ifade etti. SASAM'ın sağlık politikaları, sosyal politikalar ve iş gücü politikaları alanlarında çalışmalar yaptığını söyleyen Memiş, yapılan saha araştırmaları, analiz ve çalıştaylar sonrası hazırlanan rapor ve analizlerin sorunların çözümüne yönelik yol haritası olması açısından gerek ilgili birimlere, gerekse kamuoyuna açıklandığını ve ulaştırıldığını belirtti.

SASAM Sağlık Politikaları Direktörü Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise, bakanlığın yaptığı bir çalışma olduğunu ancak bu çalışmanın bütün yönleriyle kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti. İlhan, sistemin her yönüyle içindeki katılımcılarla bu konuda 4 çalıştay daha düzenleneceğini, bu çalıştaylarda da sistemin her biriminin ayrı ayrı ele alınacağını ifade etti.

Çalıştaya devlet personel başkanlığı bürokratları, kamu hastaneleri genel sekreterleri, il sağlık müdürleri, akademisyen ve sağlık yöneticileri katılıyor.

Sasam’dan Sağlık Sistemi Örgütlenme Yapısı Çalıştayı

Sasam’dan Sağlık Sistemi Örgütlenme Yapısı Çalıştayı

Sasam’dan Sağlık Sistemi Örgütlenme Yapısı Çalıştayı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim