• BIST 110.175
  • Altın 174,238
  • Dolar 4,0829
  • Euro 4,9876
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 23 °C

Sanayi ve Hizmet Hız Kaybetti

Sanayi ve Hizmet Hız Kaybetti
SAMEKS Temmuz Ayı Endeksi Uşak’ta açıklandı.MÜSİAD’ın her ay düzenli olarak açıkladığı SAMEKS (Satın Alma Müdürleri Endeksi) Temmuz verileri Uşak’ta açıklandı.

MÜSİAD Genel Başkan Vekili Nazım Özdemir ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Akif Demirbaş tarafından açıklanan, takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS (Satın Alma Müdürleri Endeksi) Bileşik Endeksi; 2015 yılı Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 0,5 azalarak 51,3 olarak gerçekleşti. Endekste gözlenen bu azalışta; bir önceki senenin aynı ayına göre sanayi sektörünün 0,8 puan, hizmet sektörünün ise 0,3 puan hız kaybetmesi etkili oldu.

Nazım Özdemir, Temmuz ayının küresel ve bölgesel ekonomik belirsizlikler ve risk ortamının devam ettiğine işaret etmektedir’ diye konuştu. Özdemir ayrıca seçim sonrası yeni bir hükümetin kurulamaması ve son günlerde yaşanan terör olaylarının ekonomiyi gündem dışı tutmasından ve önümüze günlere olumsuz etki edeceğinden kaygı duyduklarını söyledi. Arındırılmamış SAMEKS Bileşik Endeksi ise; bir önceki aya göre 2,6 puan azalarak, 49,4 puana düştü. Bu azalışta; önceki aya göre, sanayi sektörünün 2,7 puan, hizmet sektörünün ise 2,5 puan hız kaybetmesi etkili oldu.Sanayi ve hizmet sektörlerinde düşüş varMÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Akif Demirbaş, ‘’Takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi endeksi; Temmuz ayında, bir önceki senenin aynı ayına göre 0,8 puanlık bir azalış göstererek 52,4 değerine düşmüştür’’ şeklinde konuştu. Demirbaş, istihdam alt endeksinde görülen 4,0 puanlık azalışın, sanayi sektöründe gerçekleşen hız kaybından kaynaklandığını söyledi.Arındırılmamış SAMEKS Sanayi Endeksi ise; bir önceki aya göre 2,7 puan azalarak 50,5 değerine indiğini belirten Demirbaş, ‘Satın Alım alt endeksinde gerçekleşen 6,8 puanlık düşüş, sanayi sektöründe gerçekleşen hız kaybının en önemli belirleyicisi olmuştur’ diye konuştu.Demirbaş, ‘Arındırılmamış SAMEKS Hizmet Endeksi ise; bir önceki aya göre 2,5 puan azalarak 49,0 değerine inmiştir. Satın Alım alt endeksinde gerçekleşen 6,0 puanlık düşüş, sanayi sektöründe gerçekleşen hız kaybının en önemli belirleyicisi olmuştur’’ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim