• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Samsun’dan Şırnak’a Binden Fazla Kitap

Samsun’dan Şırnak’a Binden Fazla Kitap
Şırnak'ta 28 Aralık 2015'te bölücü terör örgütü PKK tarafından yakılan kütüphane gençler tarafından yeniden kurulurken, Samsun'dan da bu kütüphaneye...

Şırnak'ta 28 Aralık 2015'te bölücü terör örgütü PKK tarafından yakılan kütüphane gençler tarafından yeniden kurulurken, Samsun'dan da bu kütüphaneye binden fazla kitap gönderiliyor.

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu'nun 81 ilde eş zamanlı olarak başlattığı "Şırnak'ta Sevgi ve Kardeşlik Kütüphanesi Kuruyoruz" adlı proje kapsamında tüm illerden kitaplar Ankara'da toplanmaya başlandı. Bu bağlamda konfederasyonun kurucu kulüpleri arasında bulunan Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği örnek bir çalışmaya imza atarak, Samsun'da topladıkları kitapları Şırnak'a gönderecek.

Tüm kötülüklerin cehaletten beslendiğini ifade eden Capoeira Derneği Başkanı Güngör Doğanay, "İlme ve bilme karşı olan zihniyetler, bir toplumu yozlaştırmanın en etkili yolunun bu iki değeri yok etmekten geçtiğini iyi bilirler. İnsanlık tarihinin en önemli dönüm noktası, tüm bilginin nesilden nesile aktarılmasına imkan veren yazının icat edilmesidir. Cahillik ve karanlıktan medet umanlar, tarihin her döneminde sahneye çıkarak toplumların yüz yıllar boyunca oluşturduğu tüm bilgi birikimini toptan imha etmeye çalışmışlardır. Örnek verecek olursak, İran Kütüphanesi, Sibili Yazıtları, İskenderiye Kütüphanesi, Bağdat Kütüphanesi, Cengiz Han'ın yaktığı kitaplar. İstanbul Kütüphanesi, Endülüs Emevi Kütüphanesi, Maya ve İnka El Yazmaları, Berlin Kütüphanesi, Bağdat Kütüphanesi ve son olarak terör örgütlerinin doğu illerimizde yaktığı kütüphanelerin hepsi insanlığı karanlığa itme girişimleridir" dedi.

Binden fazla topladıkları kitapları Şırnak'a göndereceklerini belirten Doğanay, "Tüm bu art niyetli çabalara rağmen, İslami vahyin "Oku" emri ile başlayan öğretisi ve Hazreti Peygamberimizin "İlim Çin'de olsa da gidip alınız" hadisiyle müşahhaslaşan İslami gelenekte, 1400 yıldır ilme sahip çıkılmaya devam edilmiştir. Kötü amaçlara hizmet edenler toplumumuzu her ne kadar karanlığa çekmek istese de, bunlara karşı durmak için elimizden geleni yapacağız. 81 ilimizde oluşturacağımız gönüllü ekiplerimizle yakılan kütüphanelerimizi yeniden canlandırıyoruz ve oluşturduğumuz yeni kütüphanelere "kardeşlik" adını veriyoruz. Hem Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu kurucu kulüp üyesi olmamız hem spordan sorumlu başkan yardımcılığı yürütüyor olmamız hem de asla yaşanmaması gereken bu tür hadiseler karşısında sessiz kalmamak adına bizler de Samsun'da elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık. Tarihten, edebiyata, sanattan, matematiğe, dini kaynaklardan spora kadar binden fazla kitabı yeni Şırnak'ta kuracağımız sevgi ve kardeşlik kütüphanesi için hazırladık" diye konuştu.

Capoeira Derneği'nde toplanan kitaplar Ankara'da Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu'nca oluşturulan merkezde tüm illerden gelen kitaplarla birlikte birleştirilip Şırnak'a gönderilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim