• BIST 117.368
  • Altın 161,742
  • Dolar 3,7819
  • Euro 4,6318
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 7 °C

Şair Emrah Ayhan: "Zaman Kendisini Okuyabilenler İçin Önemli Bir Muallimdir"

Şair Emrah Ayhan: "Zaman Kendisini Okuyabilenler İçin Önemli Bir Muallimdir"
Eyüp'te düzenlenen "Kelime Ağacı" programına katılan şair Emrah Ayhan, "Zaman bizim sırtımıza değil biz onun sırtına binmeliyiz. Zaman kendisini okuyabilenler...

Eyüp'te düzenlenen "Kelime Ağacı" programına katılan şair Emrah Ayhan, "Zaman bizim sırtımıza değil biz onun sırtına binmeliyiz. Zaman kendisini okuyabilenler için çok önemli bir muallimdir" dedi.

Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde şair Emrah Ayhan'la gerçekleşen Kelime Ağacı gençlerin yoğun katılımı ile devam ediyor. Kelime Ağacı'nda bu hafta Asr, Ve, İnsan, Hüsran, İman, Salih, Tavsiye, Amel, Hak, Sabır kelimelerinin etimolojik kökenleri ve anlamları üzerinde duruldu.

Kur'an'daki bir çok ayette bulunan "ve" edatının atıf yapmak, yemin etmek ve düşünmek manasını içerdiğini belirten Emrah Ayhan, Naziat Suresi, Tarık Suresi, Buruc Suresi, Fecr Suresi, Duha Suresi, Gamer Suresi ve Şems Suresindeki ayetlerden örnekler vererek " ve" edatı üzerinde durdu."Batmak üzere yükselen yıldızlar, gece vakti parlayan yıldızlar, aydınlık veren parlaklık, güneşin ışığını yansıtan ay, yeryüzüne yemin olsun, karanlığa ve gündüze yemin olsun ve and olsun yakalanmadan akıp giden zamana"ayetleri minvalinde atıf yapılan cümleleri açıklığa kavuşturdu.

Efendimiz Muhammed Mustafa'nın bir anlamda Kuran'ın yürüyen tefsiri olduğunu, ayetleri nüzul sebebiyle ele alındığı zaman anlama daha açık bir şekilde ulaşıldığını vurgulayan Ayhan, şunları söyledi: "Çağımızın handikaplarından biri de her şeyi kitaplardan öğrenmeye çalışmak. Her yere saat asıyoruz, saat koyuyoruz. Vakitleri güneşten aydan ya da havadan bilemiyoruz artık. Allah "oku" emriyle üç tür okumadan bahsediyor. Kainatı okumak, kendimizi okumak, gündüz ve geceyi okumak. Medeniyetimizin yıldızlar ve gökyüzü ile ilgili bir çok araştırması ve pratiği vardı. Dedelerimiz oku emrinin bir kısmını, Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan'ın oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Kırşehir Valisi Nureddin Cibril Bin Cacabey tarafından dünyada ilk olan rasathaneyi açarak gerçekleştirmiş oldu. Ve o Cacabey Gökbilim Medresesindeki rasathanenin sütunlarında 2005 yılında keşfedilen 10. gezegenin çizimi vardı. Hem dini ilimler hemde fen ilmi okutulan bir medreseydi. Çünkü onlar inandığı dine iman ve mantık ekseninden bakmayı biliyorlardı. Bizlere düşen zamanın süvarisi olmak atlısı değil. Zaman bizim sırtımıza değil biz onun sırtına binmeliyiz. Zaman kendisini okuyabilenler için çok önemli bir muallimdir."

Şair Emrah Ayhan: "Zaman Kendisini Okuyabilenler İçin Önemli Bir Muallimdir"

Şair Emrah Ayhan: "Zaman Kendisini Okuyabilenler İçin Önemli Bir Muallimdir"

Şair Emrah Ayhan: "Zaman Kendisini Okuyabilenler İçin Önemli Bir Muallimdir"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim