• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

Sağlıkt'ta Şiddet kınandı!

Sağlıkt'ta Şiddet kınandı!
Samsun'da uğradığı silahlı saldırıda ölen Op. Dr. Kamil Furtun için Türk Sağlık Sen Nevşehir Şubesi üyesi sağlık çalışanları iş bırakma eylemi yaptı.

Nevşehir Devlet Hastanesi Poliklinikler önünde toplanan Şube Başkanı Turgay Çetin, Şube Başkan Yardımcıları Mahir Gölbaşı, Denizhan Aksoy ile sağlık çalışanları ve vatandaşlar adına açıklama yapan Şube Başkanı Turgay Çetin; "Sağlık Çalışanlarına yönelik her şiddet olayından sonra sürekli yetkilileri uyarmıştık. Gereğini yapın, çalışma ortamlarını güvenli haline getirin demiştik.

Hastaneleri ellerinde sopa, bıçak ve silahla basanlara dikkat çekerek felaket geliyor demiştik. Fakat uyarılarımız dikkate alınmadı. Sadece bizim uyarılarımız değil geçmişte yaşananlarda unutulup giderek gereği yapılmadı.

11 Kasım 2005'de İstanbul'da Prof. Dr. Göksel Kalaycıoğlu, 15 Ocak 2008'de Giresun'da Dr. Ali Menekşe ve 17 Nisan 2012'de de Gaziantep'te Dr. Ersin Arslan hastanede görevleri başlarında katledildiler. Bu üç cinayetin ardından sağlıkta şiddette değişen ise sadece şiddetin artması oldu.

Sağlıkta şiddet bir kez daha cinayete dönüştü. Tarih yine tekerrür ederek bizim ciğerimizi yaktı. 29 Mayıs 2015 tarihinde bu kez de Samsun'da Dr. Kamil Furtun hunharca hastanede katledildi.

Yılın doktoru seçilmişti, binlerce hastaya şifa dağıtmıştı ama kendini bilmez bir psikopatın kurşunlarına hastane koridorlarında hedef oldu.

Her olaydan sonra yapılan uyarıları dikkate almayıp önlem almakta ihmalkar davrananlar da bu olayın sorumlusudurlar.

Hayatından endişe ederek hizmet sunan sağlık çalışanlarının, şiddete uğrayanların ve yitip giden canların vebali onlarında üzerindedir." dedi.

Çalışanların güvenliğini sağlama konusunda çaresiz ve zavallı bir durumun sergilemekte olduğunu kaydeden Çetin, kısacası devlet çalışanını korumaktan aciz bir hale gelindiğini, bu acizliğin devlete yakışmadığını anlattı.

Sağlıkta şiddetin sloganlarla veya toplantılarla çözülecek bir iş olmadığını kaydeden Çetin, "Buradan soruyoruz: Bunu anlamak için kaç canın daha kurban verilmesi gerekiyor? Sadece 2014 yılında Beyaz Koda 11 binin üstünde şiddet vaakası ihbarı bırakılmış. Resmi kayıt bu kadar ise şiddetin ulaştığı vahim boyut kelimelerle anlatılacak düzeyi çoktan geçmiştir.

Verilen süslü beyanatlar, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görev yapan Dr. Kamil Furtun'un hastane koridorlarında katledilmesine engel olamamıştır. Sorunlara çözüm olmanın ötesinde, hiçbir derde derman olmayan 'Şiddete Sıfır Tolerans' sloganı işe yaramamıştır.

 Hasta sayısı ile övünen bir bakanlık çalışma şartlarını ve iş yükünü artırmış, sözüm ona hasta hakları ve oluşturulan alo 184 şikayet hatları ile çalışanlar, vatandaşa adeta hedef gösterilmiştir. Sağlıkta şiddet ne yazık ki önce rutinleşmiş Samsun'da da bir kez daha cinayetleşmiştir.

Bu cinayet ilk olmadığı gibi son olmasını çok isterdik ama son da olmayacaktır. Beyaz önlüklere siyah kefen biçildiği bu vahşet düzeni önlemler ve ağır yaptırımlar olmaz ise sürüp gidecektir" dedi.

Türk Sağlık-Sen olarak yaşanan vahşi cinayeti protesto etmek ve can güvenliği taleplerini bir kez daha dile getirmek için tüm yurtta iş bıraktıklarını belirten Çetin, "Talebimiz çok basittir. Sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailemize kavuşmak istiyoruz.

Hastanelerin savaş meydanlarını andırdığı, çalışanın her saniye şiddete uğrama korkusu yaşadığı bir ortam olarak kalmasını istemiyoruz.

Biz burada hizmet üretmekten çekinir bir hale geldik. Şifa veren eller kendi hayatlarından her gün endişeliler. Bunun düzeltilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim