• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 20 °C

Sağlıklı yaşam için Pedal çevirdi

Sağlıklı yaşam için Pedal çevirdi
Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Eymir gölünde, Dünya Yürüyüş ve Hareket Günü nedeniyle düzenlenen bisiklet dağıtım töreninde konuşan sağlık Bakanı ve Ak Parti Bursa Milletvekili Adayı Mehmet Müezzinoğlu, 2018 yılı sonunda Türkiye’de 1 milyon bisikletdağıtm


250 BİSİKLET DAĞITIMI YAPILDI
3-4 Ekim Dünya Yürüyüş ve Hareket Günü kapsamında Ankara’nın Gölbaşı İlçesindeki Eymir gölünde bisiklet dağıtım töreni düzenlendi. Programda Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ne 250 bisiklet dağıtıldı.
Törene; Sağlık Bakanı ve Ak Parti Bursa Milletvekili Adayı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çiğdem Erçelebi, Gölbaşı Kaymakamı ŞAHİN ASLAN ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı.
İLK TERCİH SAĞLIKLI OLMAK
Bisiklet dağıtım töreninden önce bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, sağlıklı bir yaşamın bireyler açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu: “Sağlıklı bir yaşam sürmenin başında hareketli bir yaşam geliyor. Dünya Sağlık Örgütü veya dünyanın değişik sağlık kuruluşlarının yaptığı araştırmalarda mutlu olmak için en çok neyi önemsersiniz? neyi arzu edersiniz sorusunun cevabı ülkemizde de, dünyanın gelişmiş ülkelerinde de yüzde 85 oranında ilk tercih sağlıklı olmak. En çok korktuğunuz şey nedir? diye sorulduğunda cevap ‘Hasta olmak’. Korkulan hatalıklara en önemli çözüm adresi bireyin kendisidir. Bir bireyin korktuğu hastalıklara muhatap olmamak ve sağlıklı bir yaşamı sürdürebilmek adına üç temel koşula ihtiyacı var. Tütün, tütün ürünleri ve kötü alışkanlıklardan uzak durduğunda sağlıklı beslendiğinde, hareketli yaşamı benimsediğinde bu en çok korktuğu hastalıklardan büyük oranda korunmuş olacak.”
ÖRNEK BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK
Sağlık Bakanlığı olarak tütün ve tütün ile mücadelede dünyaya örnek olacak bir başarıya imza attıklarını anlatan Müezzinoğlu, tütün kullanımındaki oranın düşmesi ile özellikle akciğer kanserlerindeki bir duraksama ve aşağıya düşüşü yakalamaya başladıklarını söyledi. Sağlıklı beslenmenin okul kantinlerimiz ile birlikte bir kültüre dönüşmesiyle ilgili yoğun çalışmaları olduğunu anlatan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Günde yarım saat sağlıklı olmak ile ilgili kendimize zaman ayırmamız gerektiğine inanıyorum. Bu zamanı kendimize ayırmıyorsak kendimize saygı duymuyoruz demektir. Sevdiklerimize değer vermiyoruz demektir. Sağlıklı bir geleceği önemsemiyoruz demektir. Bu anlamda biz önümüzdeki 4 yılda 1 milyon bisiklet dağıtımıyla yerel yönetimlere şunu söylüyoruz. 1 metre bisiklet yolu yaparsanız size bir bisiklet vereceğiz. 10 bin kilometre bisiklet yolu yaparsanız, 10 bin bisikleti hibe edeceğiz. Yani dünya standartlarında bisiklet yollarına ihtiyacımız var. O yüzden yerel yöneticilerimize dünya standartlarına uygun bisiklet yolları yapın diyoruz. Biz de sizi teşvik ediyoruz. Çünkü bunun bir kültüre dönüşmesi lazım. Bir yaşam felsefesinin bir ayağı, bir unsuru olması lazım."
2018 YILI SONUNDA 1 MİLYON BİSİKLET
İnşallah 2016 yılında ilk dağıtımı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında yapacaklarını belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Yalnız ilkokul çağındaki öğrencilerimize 70-75 bin bisikleti, 19 Mayıs Gençlik ve spor Bayramında da lise çağındaki gençlerimize bir o kadar daha bisikleti dağıtacağız. Haziran ayında bu projeye uygun bisiklet yollarını yapan yerel yöneticilerimize 100 bin bisikleti dağıtacağız. Eylül sonu ve Ekim ayında da üniversitelerimize, rektörlerimize kampüslerindeki uygun alanlara istedikleri sayıda veya öğrencilerin oranlarına göre 70 bin bisiklet dağıtarak, 2016 da 250-300 bin arası bisiklet dağıtımı yapmayı planlıyoruz. 2017 ve 2018 yılı sonunda 1 milyon bisiklet dağıtımını ülke olarak başarmış olacağız. Buradaki temel amacımız birilerini bisiklet sahibi yapmak değil, topluma bir sağlıklı yaşam kültürünün farkındalığını oluşturabilmek. O farkındalık ile birlikte sağlıklı bireyler, sağlıklı aileler ve sağlıklı bir toplumun alt yapısına destek verebilmektir.”
BİRLİKTE PEDAL ÇEVİRDİLER
Yapılan konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, temsili olarak ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çiğdem Erçelebi’ye bisiklet takdim etti.
Bisiklet dağıtım töreninin ardından Bakan Müezzinoğlu ve beraberindeki heyet Eymir gölünde birlikte bisiklet kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim