• BIST 115.820
  • Altın 166,674
  • Dolar 3,9477
  • Euro 4,8613
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 17 °C

Sabah ve ATV’nin patronu hala Çalık Holding

Sabah ve ATV’nin patronu hala Çalık Holding
Sabah ve ATV hakkındaki havuz iddiaları ile ilgili önemli bir bilgi ortaya çıktı. Bülent Arınç'ın CHP’li Umut Oran’ın soru önergesine verdiği cevaba göre; Sabah ve ATV’nin patronu hala Çalık Holding…

1-017.jpgSatışı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti'ye yakın işadamlarından toplanan paralarla havuz oluşturulduğu ve havuza Mehmet Cengiz, Celal Koloğlu, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Hayrettin Özaltın, Muzaffer Nasıroğlu ve Abdullah Tivnikli’nin para yatırdığı iddia edilmişti.

RTÜK KAYITLARINDA PATRON ÇALIK HOLDİNG

Bugün ise bu konu ile çok ilginç bir gelişme yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın Sabah ve Atv hakkındaki bu iddialar üzerine verdiği soru önergesine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan cevap geldi. Arınç’ın cevabına göre Sabah ve ATV’nin satışı ile ilgili RTÜK’e ulaşmış herhangi bir başvuru yok. RTÜK kayıtlarına göre Sabah ve ATV hala Çalık Holding bünyesinde…

Arınç'ın verdiği bu cevap üzerine Umut Oran, "Bu cevaba göre satış işlemi baştan itibaren hükümsüz sayılır" dedi.

Rekabet Kurumu’nun satışa ilişkin olarak 20 Aralık’ta ön izin verdiği belirtilmesine karşın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ATV’nin satışına ilişkin olarak RTÜK’e bildirimde bulunulmadığını bildirdi.

RTÜK Kanunu uyarınca 30 gün içinde bildirimde bulunulması gerektiği için bu durumda Sabah-ATV’nin satışı gerçekleşmemiş sayılıyor. Umut Oran da bu yanıt üzerine, “Erdoğan havuz probleminden çıkamadı. Salma saldı, havuz kurdu, ATV'yi satın almak için iş adamlarından para tahsil etti ancak işlemi gerçekleştiremedi. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar, işi tamamlayamadılar. Çünkü yapılan usulsüzlük ayyuka çıktı, Türkiye havuz medyasını öğrendi, Başbakan'ın işini engelledi” değerlendirmesinde bulundu.

Umut Oran’ın TBMM’ye taşıdığı ve TİB aracılığıyla sansürlenmeye kalkılan bu önergenin dışında Oran, satış yapıldıysa RTÜK Kanunu uyarınca 30 gün içinde buraya da bildirimde bulunulması gerektiği için konuyu takip etmiş, yeni bir önergeyi Şubat ayında Arınç’a yöneltmişti.

RTÜK’E BAŞVURU YOK

Arınç ise Umut Oran'ın soru önergesine şu yanıtı verdi:

"Turkuvaz Aktif Televizyon Prod. A.Ş. unvanlı ATV'nin hisselerinin bir başkasına devrine ilişkin olarak yakın tarihte Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) 6112 sayılı Kanun kapsamında Üst Kurula intikal eden bir bildirim bulunmamaktadır.

 


ATV’NİN ORTAKLIK YAPISI

RTÜK kayıtlarına göre; ATV'nin ortaklık yapısı halen Çalık Holding A.Ş. (yüzde 33), Çalık Turizm Kültür İnş.San. Tıc. A.Ş (yüzde 25) Lusail International Media Company (yüzde 25), Gap Yapı İnşaat A.Ş. (yüzde 15), Ahmet Çalık (yüzde 1) ve Serhat Albayrak’tan (yüzde 1) oluşmaktadır. Yönetim Kurulu Üyeleri ise Ahmet Çalık, Serhat Albayrak, Ahmad Mohd A Y Al Sayed ve Berat Albayrak’tan oluşmaktadır.”

ORAN: ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRDILAR

Bu yanıt üzerine Umut Oran, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın cevabına göre Turkuvaz Medya Grubuna ait ATV'nin ortaklık yapısında bir değişiklik yok. Halbuki bu kanalı satın alanlar 1 ay içerisinde ortaklık yapısını RTÜK'e bildirmek zorundaydı. Bu bildirim yoksa, satış işlemi baştan itibaren hükümsüz sayılır.  Yani Erdoğan havuz probleminden çıkamadı. Salma saldı, havuz kurdu, ATV'yi satın almak için iş adamlarından para tahsil etti ancak işlemi gerçekleştiremedi. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar, işi tamamlayamadılar. Çünkü yapılan usulsüzlük ayyuka çıktı, Türkiye havuz medyasını öğrendi, Başbakan'ın işini engelledi.”

ÖNERGE NEYİ İÇERİYORDU?

Umut Oran, önergesinde; 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 20. maddesi ve “Medya Hizmet Sağlayıcı Kuruluşlar İle Platform Ve Altyapı İşletmecilerinin Uymaları Gereken İdari Ve Mali Şartlar Hakkında Yönetmelik’in 15. maddesine göre TV yayın kuruluşunun satışı, devrinden itibaren 30 gün içinde RTÜK’e bildirimde bulunulması gerektiğini anımsatarak, şu soruları yöneltmişti:

İŞTE YANIT BEKLEYEN SORULAR:

“Rekabet Kurumu, Sabah-ATV’nin satışına 19 Aralık 2013 tarihinde ara kararıyla onay vermesine karşın hisse satışı henüz gerçekleşmedi mi? ATV isimli televizyon kanalının hisselerini devralan Zirve Holding ortakların ad ve soyadları ile hisselerin devri sonucunda oluşan ortaklık yapısı ve oy payları hakkındaki bilgileri Radyo Televizyon Üst Kurulu’na kanunda belirtilen 30 günlük süre içinde bildirmiş midir? Bu bildirimin tarihi ve sayısı nedir? Bu bildirim yapılmışsa ATV’nin künyesinde yeni ortalık yapısı neden yer almamaktadır? Sabah-ATV’nin bugün itibariyle sahipleri/ortakları kimlerdir? Bugün itibariyle Sabah-ATV’nin sahiplik yapısı bilinmiyorsa bu konuyla ilgili olarak MASAK’a bildirimde bulunuldu mu?”

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim