• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 11 °C

Ramazan'da ağız kokusuyla baş edin

Ramazan'da ağız kokusuyla baş edin
Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında oruç tutma saatlerinin uzun olması ağız kokusuna da sebep oluyor.

Ramazan yaklaşırken, yaz aylarına denk gelmesi, uzun devam eden açlık nefes kokusuna sebep oluyor. Dentistanbul Ataşehir Hastanesi’nden diş hekimi Canel Eligül, ağız içindeki sorunlu dişlerin Ramazan ayında daha çok fazla kokuya sebep olabileceğini ortaya koyarak , Ramazan başlamadan ağız, diş kontrollerinin yaptırılması uyarısında bulundu.
 

Ağız kokusu sosyal yaşamda çok büyük arıza yaratırken, Ramazan ayında en sık şikayet ettiğimiz sıhhat sorunlarından biri haline geliyor. Dentistanbul Ataşehir Hastanesi Başhekimi Dt. Canel Eligül Ramazanda ağız kokusunun en mühim nedeninin kuruluk olduğunu ortaya koyarak , günlük ihtiyacımız olan suyu iftardan sahura kadar olan süreçte almamız gerekmekde olduğunu belirtti .
 

Ramazanda ağız – diş sağlığına daha çok fazla dikkat etmemiz gerekmekde olduğunu açıklayan Dt. Canel Eligül, “Ramazan ayı boyunca dişler, dil sırtı ve diş eti bölgelerinin temizlenmesinin önemi daha da artmaktadır. İftar ve sahurda yenilen yemeklerden akabinde ağızdaki asit-baz dengesi tümünün bozulur, asit oranında artış olur. Bu sebepten ötürü , bakteri çoğalması için makul ortam meydana gelir. Aş yenildikten akabinde hemen yatılırsa birikintiler dolayısıyla daha çok fazla bakteri üreyebilir” diye açıkladı .
 

AĞIZ SU İLE ÇALKALANMALI

Ağız kokusunun en mühim nedenlerinden birinin kuruluk olduğuna işaret eden Dt. Eligül, “İftardan sahura kadarki süreç içinde vücudun azalmış su miktarını yerine koymak sıhhat için lazım gelen olduğu kadar ağız kokusu içinde önemlidir” diye belirtti .

Dt. Canel Eligül, Ramazan ayına girilmeden ağız kontrolünü kesinlikle yaptırmak gerekmekde olduğunu ifade ederek şunları belirtti :
 

“Ağız içinde var olan çürükler, dişeti problemleri, eskimiş dolgular, köprüler, zamanla gıda birikmesine yol açacağından uygunsuz kokulara sebep olabilir. Oruçlu olmanın etkisi ile ağız kokusu riskinin artacağı göz önüne alındığında; ağız bakımının yapılarak Ramazan ayına girilmesinin önemi daha da artmaktadır.”
 

Dt. Canel Eligül, ağız kokusunun ölçülebildiğine de dikkati çekerek, ölçümün peşinden yüzde 70 oranında tedavi edilebildiğini anlattı.
Canel Eligül Ramazan öncesi ağız – diş sağlığı için şu önerilere bulundu:
- Ramazan öncesi ağız muayenenizi ve lazım gelen ise tedavinizi yaptırmak
- Günlük ağız bakımınızı iyi yapmak (fırçalama, diş ipi ve çinko içerikli macun ve gargara kullanımını ihmal etmemek).
- Gıdaları iyi çiğnemek (mide yükünü azaltarak, kabızlığı engellemek )
- Özellikle sahurda aşırı şekerli yiyeceklerden kaçınmak
- Ağız kokusunu azaltıcı gıdaları öğünlerimize dahil etmek (tarçın, yeşil çay, her türlü çerez, ceviz, fıstık vs.)
- Ağız kokusunu arttırıcı yiyeceklerin (yumurta, süt ürünleri gibi) tüketim zamanlarına dikkat etmek.
- Oruçlu mevcut bulunan vakit diliminde, ağız kuruluğunun önüne geçmek amacıyla vakit vakit suyla ağız çalkalaması yapılması yararlı olacaktır.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim