• BIST 110.932
  • Altın 174,529
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C

Prof. Dr. Medine Güllüce Adaylığını Açıkladı

Prof. Dr. Medine Güllüce Adaylığını Açıkladı
Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.

Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Medine Güllüce Atatürk Üniversitesi resmi e-posta hesapları üzerinden öğretim üyelerine gönderdiği bir mesaj ile rektör adaylığını ilan etti.

AK Parti'nin ileri gelenlerinden Çevre ve Şehircilik eski Bakanı İdris Güllüce'nin kız kardeşi olması sebebiyle uzun süredir aday olup olmayacağı ayrı bir merak konusu olan Prof. Dr. Güllüce, böylece üniversitede yaşanan aday olacak mı olmayacak mı sorusunun da cevabını vermiş oldu. Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyelerine adeta seçim bildirgesi niteliğinde bir mesaj göndererek adaylığını açıklayan Prof. Dr. Güllüce 30 yıllık akademik yaşamındaki başarısını rektörlük görevi ile ileri taşıyabilmek için öğretim üyelerinin desteğine talip olduğunu belirtti.

Bilim insanlarının araştırma performansını değerlendirmek üzere tasarlanmış ve yayın aktivitesi ile atıf etkinliğinin her ikisini de ölçen h-index olarak isimlendirilen akademik değerlendirme sistemi çerçevesinde yalnızca Atatürk Üniversitesinin değil Türkiye'nin önde gelen bilim insanları arasına giren, aynı zamanda TÜBİTAK'ın Bilim İnsanı Destekleme Programının değerlendirme kurulu üyeliği görevini de sürdürmekte olan Prof. Dr. Güllüce'nin bu kararının rektörlük seçimlerindeki dengeleri nasıl etkileyeceği ise merak konusu oldu.

PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE KİMDİR?

Erzurum'da doğdu. İstanbul Yıldız İlkokulu, Beşiktaş Ortaokulu, Pendik Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünü bitirdikten sonra, 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Kars Veteriner Fakültesine Mikrobiyoloji Anabilim Dalına Arş.Gör. olarak girdi. Atatürk Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Temel Tıp Bilimleri Mikrobiyoloji Anabilim Dalında 1988 yılında yüksek lisansını tamamladı. Aynı enstitüde başladığı doktora eğitiminin ders aşaması bittikten sonra, tez çalışmasını yürütmek üzere, USA, IOWA State University, Collage of Veterinary Medicine'da, 1990-1992 yılları arasında çalışmalarını sürdürdü. 1993 de doktorasını tamamladı. 1995 yılında, Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümüne Yrd.Doç. olarak atandı. 2005 yılında Doç., 2010 yılında da Prof. Oldu. Uzun yılları alan bu bilimsel süreçte, Uluslararası ve ulusal dergilerde 147 adet yayımlanmış makalesi, uluslararası ve ulusal toplantılara sunulmuş 130 bildirisi bulunmaktadır. Yurtdışında ülkemizi oldukça başarılı bir şekilde temsil etme kriteri olan 3436 bilimsel atıfın yanısıra bir diğer bilimsellik göstergesi olan 23 H indeksine sahiptir. Ayrıca, 27 adet tez yöneticiliği ile beraber, Avrupa Birliği, Tübitak, Santez, Tagem, BAP, olmak üzere ulusal ve uluslararası 52 adet projede yöneticilik ve araştırmacı olarak çalıştı. Çok sayıda bilimsel derneklere üyeliği ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmaları bulunmaktadır. Halen Atatürk Üniversitesi Fen Fakültei Biyoloji Bölümünde akademik yaşamıma devam etmektedir.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim