• BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 12 °C

'Piyasalar bardağın boş tarafına odaklanmış durumda'

'Piyasalar bardağın boş tarafına odaklanmış durumda'
Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Şu anda piyasalar dünkü reform programını, bugünkü gelişmeleri pek kale almıyor çünkü, bu aralar bardağın boş tarafına odaklanmış durumdalar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Şu anda piyasalar dünkü reform programını, bugünkü gelişmeleri pek kale almıyor çünkü, bu aralar bardağın boş tarafına odaklanmış durumdalar" dedi.

Borsa İstanbul ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasındaki stratejik ortaklığın imza töreninde Şimşek, anlaşmanın Türkiye'ye olan güveni gösterdiğini, Borsa İstanbul'un attığı adımların İstanbul'un küresel anlamda bir finans merkezi olmasına yönelik önemli çalışmalar olduğunu anlattı.

EBRD ile ilişkilere çok önem verdiklerini ve bankanın kurucu ülkelerinden olduklarını da hatırlatan Şimşek, EBRD'nin Türkiye ekonomisine verdiği desteğin son derece önemli olduğunu, anlaşmanın da bunun çok önemli bir dışa vurumu olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, gelişmekte olan ülkelerin ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğu bir dönemde bunları başardığını kaydeden Şimşek, "Şu anda piyasalar dünkü reform programını, bugünkü gelişmeleri pek kale almıyor çünkü, bu aralar bardağın boş tarafına odaklanmış durumdalar. Bizim reform programımız bardağın boş tarafını doldurmaya yöneliktir. Bu çok önemli bir husustur" dedi.

"Reform programı temenniler listesi değil" 

Reform programının sadece bir temenniler listesi olmadığını, hangi reformun ne zaman, hangi kurumun sorumluluğunda yapılacağını belirlediklerini ve bunun için uygulama izleme mekanizması kurduklarını ifade eden Şimşek, "Reformlar konusunda samimiyiz, bunları yapacağız. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin üç çıpası olacak. Mali disiplin devam edecek. AB sürecini yeniden canlandırıyoruz. Yapısal reformlarla Türkiye'nin ekonomik dönüşümünü geçmişte olduğu gibi ikinci ve üçüncü nesil reformlarla başaracağız. İnanıyorum ki ortalıktaki toz duman yatışınca doğru politikaları uygulayan, reform yapan ülkelerin takdir edileceği bir döneme gireceğiz. Türkiye bu anlamda pozitif ayrışacak" diye konuştu.

Türkiye'nin bu sıkıntılı dönemdeki performansının bile aslında ülkenin temellerinin ne kadar sağlam olduğunu ve dış şoklara karşı ne kadar dirençli olduğunu gösterdiğini vurgulayan Mehmet Şimşek, şunları kaydetti:

"Etrafımızda bir ateş çemberi var. İki seçim yapıldı. Büyük belirsizliklerle karşı karşıya kaldık ama Türkiye ekonomisi, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkelerin neredeyse iki katı hızla büyüyecek. Böyle bir dönemde bu aslında bizim ekonomimizin ne kadar dinamik olduğunu, şoklara karşı ne kadar dirençli olduğunu, temellerinin sağlam olduğunu gösteriyor. Sorun yok mu? Tabii ki var. Sorun olmasa bu kadar yapısal reform gündemiyle milletin karşısına çıkmazdık."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim