• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 17 °C

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmet Yesevi İçin Çaldı

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmet Yesevi İçin Çaldı
Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirdiği konserde Hoca Ahmet Yesevi'nin 850'inci ölüm yıl dönümü anısına...

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirdiği konserde Hoca Ahmet Yesevi'nin 850'inci ölüm yıl dönümü anısına bestelediği 7 bölümlük "Bozkırdan Anadolu'ya Sevgi Yansımaları" adlı eserini seslendirdi.

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki konserde Hoca Ahmet Yesevi'nin 850'nci ölüm yıl dönümü anısına bestelediği 7 bölümlük "Bozkırdan Anadolu'ya Sevgi Yansımaları" adlı eserini seslendirdi.

Konser öncesinde konuşan Piyanist Uğurlu, "Aydınlanma denilen şey önce bizde, sonra Batı'da olmuştur. Yani dünya, sanıldığı gibi Rönesans'la aydınlanmadı. Dünya, Hoca Ahmet Yesevi'lerden aydınlandı. Biz bazı şeyleri Batı'dan almayı bir şey sanıyoruz halbuki aydınlanmanın beşiği Ortadoğu, Orta Asya, Kafkasya ve Anadolu'dur" dedi.

"SAVAŞLARIN EN BÜYÜK NEDENİ; DEĞERLERDEN UZAKLAŞMAMIZ"

Uğurlu, 7 bölümlük "Bozkırdan Anadolu'ya Sevgi Yansımaları" adlı eserini besteleme sebebinin Hoca Ahmet Yesevi gibi unutulan önemli değerleri hatırlatmak amaçlı olduğunu belirterek, "Bir sanatçı olarak zor zamanlarda sahneye çıkmıyorsanız o zaman gidip limon satabilirsiniz rahatlıkla" dedi.

Yesevi misyonunun ve mesajının Anadolu aydınlanmasına vesile olduğunu vurgulayan Uğurlu, "Bugünkü savaşların, coğrafyada yaşanan saçmalıkların en büyük nedeni bu değerlerden uzaklaşmamız ve onları unutmamızdır. Bu değerlere çok acil milli eğitim sistemimizde yer verir, çocuklarımızı küçük yaştan itibaren bu yolda eğitirsek gerçekten çok başka bir dünya oluşturabiliriz. Ortadoğu'nun tamamını kucaklayan bir anlayışa bu ülkede bazıları hep karşı çıkıyor ama bunlar hep bilmemezlikten kaynaklanıyor" diye konuştu.

"DÜNYA RÖNESANSLA AYDINLANMADI"

Yerli değerlerin kıymetinin bilinmemesinden yakınan Uğurlu, "Aydınlanma denilen şey önce bizde, sonra Batı'da olmuştur. Yani dünya sanıldığı gibi Rönesans'la aydınlanmadı, dünya Hoca Ahmet Yesevi'lerden aydınlandı. Biz bazı şeyleri Batı'dan almayı bir şey sanıyoruz halbuki aydınlanmanın beşiği Ortadoğu, Orta Asya, Kafkasya ve Anadolu. Bunları önce kendi insanımıza öğretmek lazım çünkü biz çok yanlış öğrettik her şeyi. Bizim bildiklerimizi bir güzel unutup, yeniden öğrenmemiz gerekiyor. İşimiz uzun ama yapacağız, Hoca Ahmet Yesevi de bunun mihenk taşlarından biri" şeklinde konuştu.

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmet Yesevi İçin Çaldı

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmet Yesevi İçin Çaldı

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmet Yesevi İçin Çaldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim