• BIST 116.603
  • Altın 172,903
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 11 °C

Petshoplar bundan sonra salt balık ve kuş satacak

Petshoplar bundan sonra salt balık ve kuş satacak
Hayvan Koruma Kanunu'unda önemli bir değişiklik yapıldı ve petshoplara sınırlama getirildi.

Hayvanları Koruma Kanunu üzerindeki görüşmelerini tamamlayan TBMM Çevre Alt Komisyonu, sivil toplum kuruluşlarından (STK) gelen öneriler doğrultusunda önemli değişiklikler yaptı.

KARA VE SU SİRKLERİNİN YASAKLANMASI ÖNGÖRÜLDÜ
Yunus parkları başta olmak üzere hayvanlar kullanılarak yapılan kara ve su sirklerinin yasaklanması öngörüldü. 

BALIK VE KUŞ DIŞINDA HAYVAN SATILAMAYACAK
Petshop’larda balık ve kuş dışında hayvan satılmaması yönünde de değişiklik yapıldı. Çevre Komisyonu’nda mayıs ayında görüşülmesi beklenen tasarının aynen kabul edilmesi halinde uygulamaya konulacak bazı düzenlemeler şöyle:

MİKROÇİPLİ TAKİP
Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanlar, yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen bakımevlerine götürülecek. Burada kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanlaramikroçip takılacak. Daha sonra da sahiplendirilecek. Sahiplendirilemeyenler ise alındıkları ortama bırakılacak.

BAKIMEVLERİNE ÖZEL ALAN TAHSİS EDİLECEK
Bakım evlerinde güçten düşmüş hayvanlar için özel alan tahsis edilecek.

Üretimçiftlikleri haricinde hayvan ticareti yapmak yasaklanacak.

Akvaryum balıkları ve kuş türleri yasağın dışında kalacak. Bu hayvanların ticaretinin yapıldığı yerlerde, hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunlu olacak.

HAYVANLAR KULLANILAMAYACAK
Hayvanlar acı, ıstırap ya da zarar görecek şekilde filmçekimi, gösteri, reklam ve benzeri işler için kullanılamayacak.

DENEYLERE SINIRLAMA
Hayvanlar üzerinde yapılacak deneysel çalışmalar, etik kurullarınca düzenlenen eğitimprogramlarına katılarak deney hayvanı kullanım sertifikası alan araştırmacılar tarafından yapılabilecek. Bunların ithalat ve ihracatına Gıda, Tarımve Hayvancılık Bakanlığı izin verecek.

Başta yunuslar olmak üzere hayvanlar kullanılarak yapılan kara ve su sirklerinin işletilmesi yasaklanacak. Uymayanların işletme ruhsatı iptal edilebilecek.

TASMA ŞART OLACAK
Kas ve çene yapısı güçlü, tehlike arz edebilecek köpekleri ağızlıksız ve tasmasız dolaştıranlara 500 lira para cezası uygulanacak.

Ev hayvanlarını satan veya alan kişiler, hayvanlarından kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olacak. Tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları hayvanları sahiplenenler tazmin etmek zorunda kalacak.

HAYVAN SATAN VE ALANLAR SERTİFİKA ALMAKLA YÜKÜMLÜ OLACAK
Ev hayvanı satan ve alanlar, hayvanların bakımı ve korunması ile ilgili yerel yönetimlerce düzenlenen eğitim programlarına katılarak sertifika almakla yükümlü olacak 

HAYVANI USULÜNE UYGUN KESMEYENE CEZA
Hasta, sakat ve yaşlı durumda bulunan veya iyileşemeyecek derecede ağrısı, acısı olan hayvanı usulüne uygun kesmeyen, ağrısız öldürme amacından başka amaçla birine devreden, satan veya alanlara bin lira para cezası uygulanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim