• BIST 107.015
  • Altın 172,572
  • Dolar 4,0743
  • Euro 4,9248
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 22 °C

Ortaokul öğrencilerinin hazırladığı yaşam odası projesine ödül

Ortaokul öğrencilerinin hazırladığı yaşam odası projesine ödül
Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi öğrencisi tarafından hazırlanan ve maden kazalarında ölüm ve yaralanma risklerini sıfıra indirmeyi amaçlayan...

Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi öğrencisi tarafından hazırlanan ve maden kazalarında ölüm ve yaralanma risklerini sıfıra indirmeyi amaçlayan "Akıllı Maden" projesi 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları'nda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından Jüri özel ödülüne layık görüldü.

Üstün yetenekli öğrencilere proje tabanlı eğitim veren Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Arif Cihat Erol ve Danışma Öğretmen Şamil Coşkun tarafından hazırlanan "Akıllı Maden" projesi ile maden kazalarında işçilerin kısa sürede yaşam odasına ulaşmaları sağlanarak ölüm ve yaralanma risklerini en aza indirilmesi amaçlanıyor. Proje sahibi Arif Cihat Erol, "Madenlerde yaşanan kazalarda yasam odalarının sabit bir yerde durmasından dolayı göçük, yangın, gaz kaçağı, su baskını gibi durumlarda madencilerin buraya ulaşması zor olmakta ve ölümler artarken, tasarlanan proje ile maden içindeki yaşam odası çelik konteyner şeklinde ve hareketli olmasıyla işçiler yaşam odalarına kısa sürede ulaşabilecek." dedi.

Son yıllarda meydana gelen maden kazalarında yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini anlatan Erol, "Bu proje ile amacımız can kayıplarını en aza indirmektir. Bunun içinde göçük, yangın ve su baskını anında hasar almayacak ve madencileri koruyacak çelik bir konteyner tasarladık. Bu konteynerin içerisinde duvarlara gömme yer kaplamayacak şekilde erzak, buzdolabı, ocak, banyo gibi şeyler bulunacak ve bunların içerisinde yaklaşık 25-30 kişiye bir ay yetecek kadar konserve kutuda kuru yiyecekler, su, ilk yardım çantası, gaz maskesi ve giyecekler bulunacak. Bunun dışında odaya dışarıdan çelik boru yardımıyla basınç yardımıyla oksijen, su ve yiyecek gelecek. Bu dolaplardaki besinler bitene kadar yardım gelmezse kurtarma ekipleri tarafından borular sayesinde çok uzun süre aylarca yıllarca bu yaşam odasının içerisinde yaşayabilecekler. Giysilerini değiştirip giyebilecekler ve çok uzun süre bu yaşam odasının içerisinde yaşayabilecekler. Olası kazalarda madencilerin kurtarılması daha kolay olacak." diye konuştu.

Danışman Öğretmen Şamil Coşkun da proje sayesinde maden kazalarındaki ölüm ve yaralanmaları en aza indirilebileceğini söyledi. Coşkun, "Öğrencimiz ile birlikte tasarladığımız bu proje ile madenlerde meydana gelen göçük, yangın, gaz kaçağı ve su baskını gibi olaylarla hareketli maden odaları içerisine girerek işçilerimiz ölüm ve yaralanmalardan kurtulmuş olacak. Projemiz ülkemizdeki maden ocaklarında ucuz bir şekilde kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Eğer kullanıma geçerse ülkemizdeki maden ocaklarındaki ölüm ve yaralanmalar en az düzeye inecektir. Yurt dışındaki maliyetleri yaklaşık 450 bin ile 1 Milyon TL arasında olmakla birlikte bizim tasarladığımız bu proje 50 bin lira civarındadır. Projemiz Eskişehir'de Türk Dünyası Vakfı tarafından 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları'nda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından Jüri özel ödülüne layık görüldü." diye konuştu.

Ortaokul öğrencilerinin hazırladığı yaşam odası projesine ödül

Ortaokul öğrencilerinin hazırladığı yaşam odası projesine ödül

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim