• BIST 110.474
  • Altın 174,265
  • Dolar 4,0823
  • Euro 4,9822
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 22 °C

Ormanlar İşte Böyle Gençleştiriliyor

Ormanlar İşte Böyle Gençleştiriliyor
Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, damga, üretim ve standardizasyon tatbikatlarına Keles'ten başladı.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, damga, üretim ve standardizasyon tatbikatlarına Keles'ten başladı. Ormanların nasıl gençleştirileceği köylülerin yanı sıra orman memurları, mühendisler ve müdürlere tek tek tatbikî olarak anlatıldı.

Bursa'daki orman gençleştirme, bakım ve iş güvenliği tatbikatının ilki Keles Kocayayla'da yapıldı. Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Bozan, Keles İşletme Müdürü Özgen Keskin, Or-Koop. Başkanı İlhami İlhan, şube müdürleri, işletme şefleri, köy kooperatif başkanları, üretim ve depoda çalışan orman muhafaza memurları, orman işçileri katıldı. Kendilerinin orman doktoru olduğunu ifade eden Coşkun, orman mühendislerinin bilgilerini sürekli yenilemeleri gerektiğini söyledi.

Coşkun, "Ormanları korumak, işletmek ve iyileştirmek asli vazifemiz. İlk tatbikatı gerçekleştirdiğimiz Keles'te 36 bin 600 hektar orman alanı var. Dolayısıyla bu ormanları en iyi şekilde korumak, en iyi şekilde işletmek, gelecek nesillere en güzel şekilde devretmek görevimizdir. Bir başka husus ise, ormanı bekçi değil, sevgi korur. Vatandaşın da ormanı sevmesi lazım. Orman işletmeciliğinde temel ilkemiz, ağaca damgayı vuruncaya kadar ormancılık tekniğini, damgayı vurduktan sonra ise bu ormanlardan en çok nasıl para kazanacağımızı düşünmektir" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki görevlilere, köydeki vatandaşlara, köy kooperatif üyelerine ağaçların bakımı konusunda bilgiler aktarıldı. Ormanda kullanılan aletlerin tanıtımı yapılırken, iş güvenliği konusunda neler yapılması gerektiği aktarıldı. Son olarak tekniğe uygun ağaç kesimlerinin nasıl yapıldığı tatbikî olarak gösterildi. Belirlenen ağaçlar elektrikli testere ile dip kısmından kesildi. Büyük bir gürültü ile yere yığılan ağaç, ekipler tarafından dış kabuğu soyularak tomruk haline getirildi.

Yapılan uygulamalı damga, üretim ve standardizasyon tatbikatları 21 Aralık Pazartesi günü İnegöl, 22 Aralık Salı günü Mustafakemalpaşa, 24 Aralık Perşembe günü Yalova ve son olarak 29 Aralık Salı günü Bursa Orman İşletme Müdürlüğünde devam edecek.

Ormanlar İşte Böyle Gençleştiriliyor

Ormanlar İşte Böyle Gençleştiriliyor

Ormanlar İşte Böyle Gençleştiriliyor

Ormanlar İşte Böyle Gençleştiriliyor

Ormanlar İşte Böyle Gençleştiriliyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim