• BIST 94.437
  • Altın 194,040
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Ordu Valisi: “Valilerin Seçimle Gelmesinde Haklılık Payı Var”

Ordu Valisi: “Valilerin Seçimle Gelmesinde Haklılık Payı Var”
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Üniversitesi Kurumsal Gelişim Koordinatörlüğü tarafından Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda...

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Üniversitesi Kurumsal Gelişim Koordinatörlüğü tarafından Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda "Türk İdari Sistemi ve Kamu Yönetimi Yaklaşımı" konulu söyleşi düzenledi.

Programa ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Söyleşiye Türk idari sistemini anlatarak başlayan Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Türk idari sisteminde bir merkezi yönetim, bir de bu merkezi yönetimlerin taşra teşkilatları var. Merkez teşkilatlarının başında bakan, illerde vali, ilçelerde de kaymakam var. Merkezi sistemin taşradaki yönetiminin başında vali ve kaymakamlar yer alır. Adli ve askeri makamlar hariç diğer bütün resmi merciler bize bağlıdır. Sağlık, güvenlik, eğitim, sosyal hizmetler, temsil, tören, bakanların kabulü bayındırlık ve imar hizmetleri, din hizmetlerinin tamamı valiliğin koordinasyonunda yürür" dedi.

"VALİLERİN SEÇİMLE GELMESİ DÜŞÜNCESİNDE HAKLILIK PAYI VAR"

Konuşmasının devamında kaymakam olma kriterlerinden bahseden Balkanlıoğlu, valilerin seçimle gelmesi düşüncesinde haklılık payı olduğuna dikkat çekti. Vali Balkanlıoğlu, şöyle konuştu: "Vali olmak için de kaymakam olmak gerekmiyor. Devlet isterse sizlerden birini de vali olarak atayabilir. Fakat uygulamada yüzde 99'unu kaymakamlar arasından seçip atama yapıyorlar ve bunun için herhangi bir sınava tabi tutulmuyorsunuz. Bazen bize eleştiriler getiriyorlar, haklılık payı da var. Demokrasiden çokça söz edilen günümüzde kamu adına güç kullanan insanların seçimle gelmesi gerekir, valiler de seçimle gelmeli diyorlar. Fakat bir taraftan bakarsanız biz de seçimle geliyoruz, bizi de hükümet seçiyor. Hükümeti de meclis seçiyor, meclisi de halk seçiyor. Bizi de aslında seçmenler seçiyor. İdari sistemde sürekli yenileşme, değişme, dönüşüm, hem içeriden hem dışarıdan gelen taleplerle sürekli hareket halindeyiz. Eskisi gibi bir durum söz konusu değil, artık valiler, kaymakamlar ve kamu görevlileri vatandaşa hizmet için orada olduğunun bilincinde olmaya başladılar. Kurumlarımız artık daha erişilir daha ulaşılır makam ve mevkilere dönüştü. Modern kamu yönetimi de böyledir zaten. Toplam kalite anlamında çalıştığınız kurumda siz de o sistemin bir parçası olduğunuzun ve siz olmazsanız o hizmetin yürümesinin zor olduğunun bilincinde olmanız gerekir."

Ordu Valisi: “Valilerin Seçimle Gelmesinde Haklılık Payı Var”

Ordu Valisi: “Valilerin Seçimle Gelmesinde Haklılık Payı Var”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim