• BIST 93.424
  • Altın 194,830
  • Dolar 4,7243
  • Euro 5,4764
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 27 °C

Op. Dr. Gökçe: "Diz Ağrıları Kireçlemenin İlk Habercisi"

Op. Dr. Gökçe: "Diz Ağrıları Kireçlemenin İlk Habercisi"
Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe, diz ağrılarının kireçlenmenin ilk habercisi olduğunu söyledi.

Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe, diz ağrılarının kireçlenmenin ilk habercisi olduğunu söyledi. Op. Dr. Gökçe, "Ayakları üstünde durarak dünyayı değiştiren insanın en çok aşınan eklemlerinin başında dizleri geliyor. Masadan, tuvaletten kalkarken, merdivenden çıkarken, inerken, çömelirken geçmeyen ağrılarımız varsa "Kireçlenme Başlamış" olabilir" dedi.

Medilife Bağcılar Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe, "Geçmeyen diz ağrılarını menisküs veya iç bağ hastalığı zannetmenin bedeli çok ağır olabilir" diyerek, önemli uyarılarda bulundu.

"DİZ AĞRISINI UMURSAMAYAN, DİZİNİ DÖVER"

Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Diz, kaval kemiği (tibia) uyluk kemiği (femur) ile arasındaki menteşeye benzer bir eklemdir. Eklemin içi ve dışı vardır. Ön taraftan diz kapağı ile korunur. Ayrıca eklem içindeki tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile örtülmüştür. Ağrı şikayeti sık görülür. Herkes "menisküsdür-bağ zedelenmiştir" deyip birbirine yardımcı olmaya çalışır. Oysaki vaktinde doğru tanı konmayan diz ağrıları sonuçta dizlerimizin kireçlenmesine neden olabilir. Yani başında diz ağrısını umursamayan, sonunda dizini döver."

"KİREÇLENMENİN İLK BELİRTİSİ AĞRIDIR"

Dizinde kireçlenme (osteoartroz) olan kişinin ilk yakınmasının ağrı olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Göçke, "Hareketle, yük taşımayla, yürümeyle, oturup kalkarken, merdiven çıkarken artan, dinlenince azalan bir ağrıdır. Meteorolojik değişimler de ağrıyı arttırabilir. Hasta hareketle eklemlerinden gelen kıtırtı, kütürtü şeklindeki sesten ve şişlikten de yakınabilir. Hareketleri kısıtlanabilir. Röntgen filmleri ile kireçlenme tanısı desteklenebilir" dedi.

"ARTROSKOPİ HASTAYA DEĞİL HASTALIKLARA DİZ ÇÖKTÜRÜR"

Romatizmal hastalıklardan, enfeksiyonlara, kıkırdak erimelerinden, gut hastalığına, kaza ve çarpmalardan, kalça hastalıklarına kadar birçok farklı durumda diz ağrılarının ortaya çıktığını belirten Medilife Bağcılar Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Zafer Volkan Gökçe, erken tanının sadece kanserde değil birçok hastalıkta önemli olduğunu söyledi.

"Diz hastalıklarının erken tanısında önce şikayetlerinin tespit edilmesi, sonra da kabul edilmesi gerekir. Bu şikayetle bize başvurduğunuzda ortopedi uzmanı olarak en önemli tanı ve tedavi aracı olarak teknolojinin doktor ve hastalara hediye ettiği "Artroskopi" uygulamasından faydalanırız. Erken tanı ve tedavideki faydaları ile Artroskopi hastaya değil hastalıklara diz çöktürür" diyen Op. Dr. Gökçe, "Artroskopi "Eklem İçine Bakmak" demektir. Bir eklem içinde meydana gelen sorunları tespit ve tedavi etmekte kullanılan ve "Anahtar Deliği Cerrahisi" diye bilinen bir uygulamadır. Yarım santimlik 2-3 delikten çok küçük cerrahi aletlerle inceleme ve tedavi yapılır. Genellikle diz ekleminde kullanılmakla birlikte, omuz, kalça, el bileği, ayak bileği ve hatta parmak eklemlerinde de uygulanabilir. Deliklerden ilerletilen aletler yardımı ile de cerrahi işlem yapılır. Diz içinden geçirilen yaklaşık 6 litre sıvı bile tek başına bir tedavi metodudur. 30-90 dakika kadar süren uygulamadan sonra genellikle aynı gün taburcu oluyorsunuz. En geç 1 hafta içinde de aktif hayatınıza geri dönebiliyorsunuz" ifadelerini kaydetti.

"İŞ İŞTEN, DİZ DİZDEN GEÇMEDEN TEDAVİ ŞART"

Şikayetin başladığı anda zararın da başladığını vurgulayan Op. Dr. Gökçe, "Sebep ne olursa olsun tedbiri var. Tedavi ihtimalleri var. En kötüsü insanın "Geçer" diyerek kendi kendini savsaklaması. Başlangıçtaki tanı ve tedavi için harcanan vakit ve nakit makul düzeylerde. Diz kıkırdakları aşınıp kireçlendikten sonra kullanılan protezler ve uygulamalar maliyeti yükseltiyor. Yani iş işten, diz dizden geçmeden Tedavi şart" dedi.

"KÜÇÜK ÇOCUKLARDA KALÇA HASTALIKLARINA DİKKAT"

Op. Dr. Gökçe, "Sorun sadece gençlerde ve büyüklerde değil. Çocuklarda da çok önemli. Çocuklarımız büyüme ağrısı denilerek diz ağrıları ile yaşamaya mahkum ediliyor. Özellikle doğumdan itibaren ortaya çıkan kalça ile ilgili farklılık ve hastalıklar diz ağrılarına neden olur" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim