• BIST 93.043
  • Altın 194,427
  • Dolar 4,7262
  • Euro 5,4889
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 30 °C

Öğrencilere Üniversite Sınavı Uyarıları

Öğrencilere Üniversite Sınavı Uyarıları
SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, gençlerin popüler mesleklerden ziyade yapmak istedikleri mesleklere yönelmeleri gerektiğini söyledi.

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, gençlerin popüler mesleklerden ziyade yapmak istedikleri mesleklere yönelmeleri gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Sınav,13 Mart 2016'da Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)yapılacağını anımsatarak, eğitimin hangi kademesinde olursa olsun, öğrenciler için sınavın baskı oluşturduğunu ifade etti. Üniversiteye girişte uygulanan mevcut sistemin olumsuz yönleri bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Sınav, "Maalesef, çocuklarımızın geleceklerini şekillendirmede çok büyük bir etken olan üniversiteye geçiş sınavı öğrenciler için çok büyük bir stres sebebi" dedi. Prof. Dr. Sınav, "Daha 17-18 yaşında, kendilerini ve hayatı tanıma aşamasındaki öğrencilerin hayatlarının geri kalan kısmında yapacakları mesleği seçmek zorunda olmalarının yükü onlara doğal olarak ağır geliyor" diye devam etti.

Uyarılarını sürdüren Sınav, "Öğrencilerin istedikleri üniversiteye girebilmelerinin tek koşulu, uzun uğraşlar sonucu edindikleri bilgi birikimlerini bu sınavda başarılı bir şeklide gösterebilmelerine bağlı. Halbuki, öğrencilerin sınav başarısından çok, meslek seçiminde doğru karar verebilmelerine önem verilmeli. Bunun için de öğrencilerin öncelikle kendilerini tanımaları, yeteneklerini, eğilimlerini ve hayattan beklentilerini keşfetmeleri gerekir. Bundan sonraki adım ise hayatı, yani kendilerinin içinde yaşadıkları şartları doğru okuyabilmeleri gerekir ki kendilerine uygun mesleğe yönelebilsinler" ifadelerini kullandı.

MESLEK SEÇİMİ

Gençlerin popüler mesleklerden ziyade yapmak istedikleri mesleklere yönelmeleri gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Sınav, "Bu hem başarı ve mutluluğu arttıracak, hem de sınav stresini azaltacaktır. Çünkü bu öğrencilerin üzerinde, bir de kendilerine uygun olmadığını düşündükleri mesleği seçmek zorunda olmanın verdiği baskı olmayacaktır" uyarısında bulundu. YGS'den sonra yapılması gerekenin üniversite ziyaretleri ve akademisyenlerden görüş almak olduğunu, bunun sınav stresini azaltacağına ve öğrencilerin doğru tercih yapmalarına yardımcı olacağına dikkati çeken Prof. Dr. Sınav, "Öğrenciler, sınavdan önce gelip bizi ziyaret edebilir. Bu onların üniversite ortamıyla ilgili gözlerinde büyüttüğü bilinmezliği ve tedirginliği ortadan kaldıracaktır. SANKO Üniversitesi Ailesi olarak, gelecekteki meslektaşlarımız kadar, üniversitemizin ortamını merak eden tüm öğrencilere kapımız açık" ifadelerine yer verdi.

SANKO ÜNİVERSİTESİ

2013 yılında kurulan SANKO Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümlerinde lisans düzeyinde, Moleküler Biyoloji ve Hemşirelik alanlarında yüksek lisans eğitimi veriliyor.

Öğrencilere Üniversite Sınavı Uyarıları

Öğrencilere Üniversite Sınavı Uyarıları

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim