• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

Öğrenciler, AB Gençlik Forumu’nda Demokrasiyi Konuştu

Öğrenciler, AB Gençlik Forumu’nda Demokrasiyi Konuştu
Türkiye'nin 20 ilinden 120 üniversite öğrencisi, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve diğer konuklar, 13-15 Nisan tarihlerinde Denizli'de düzenlenen...

Türkiye'nin 20 ilinden 120 üniversite öğrencisi, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve diğer konuklar, 13-15 Nisan tarihlerinde Denizli'de düzenlenen 10. Avrupa Birliği (AB) Gençlik Forumu'nda bir araya geldi.

Etkinlik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati'nin açılış konuşmalarıyla başladı. Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu'nun da hazır bulunduğu etkinlikte konuşan Başkan Özer, Avrupa Birliği'nin yarım asrı aşkın bir süredir Türkiye'nin gündeminde olduğunu belirterek, "Özellikle, 29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen Türkiye-AB zirvesiyle ilişkiler daha kapsamlı hale gelmiş bulunmaktadır. Bunların yanı sıra son dönemde bölgemizde yaşanmakta olan gelişmeler, Türkiye-AB ilişkilerinin küresel istikrar için ne kadar önemli olduğunu açık şekilde göstermektedir. 2016 yılı için Türkiye'nin AB gündemi son derece yoğun olacaktır. O yüzden Türkiye'nin AB üyelik sürecinin hızlanması büyük önem taşıyor. Bu yoğunluk, Türkiye'nin reform programıyla uyumludur. Reformları süratle gerçekleştirecek siyasi iradeye, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da iş dünyası olarak en büyük desteği vereceğiz" dedi.

Mülteci sorununa da değinen Başkan Özer, "Mülteci sorunu ilişkilerimiz açısından önemli bir konu haline geldi. Türkiye ve AB, insani, ekonomik ve güvenlik boyutuyla son derece karmaşık bir ortamla karşı karşıyadır. Türkiye'nin de, AB'nin de tek başına davranma lüksü yoktur. Nitekim Türkiye ve AB, insani sorumluluk, dayanışma ve yük paylaşımı temel ilkeleriyle hareket etmeye ve mağdur durumdaki Suriyeliler için birlikte çalışmaya karar verdiler. Burada, insani yardımlar yanında, Suriyelilerin Türkiye'de ve AB ülkelerinde ekonomik hayata katılımı bir zorunluluktur. Bu zorunluluk esasen Suriyeliler, Türkiye ve AB için yeni fırsatlar da ortaya çıkarmaktadır. TOBB olarak, Suriyelilerin hayat şartlarının düzeltilmesi ve ekonomiye kazandırılması için, başta EUROCHAMBRES olmak üzere, Avrupa Birliği'ndeki partnerlerimizle birlikte çalışıyoruz" dedi.

AB ilişkileri kapsamının genişlemesinden ve içeriğinin derinleşmesinden son derece mutlu olduklarına işaret eden Özer, şöyle konuştu: "Türkiye-AB ilişkilerinin her iki taraf için de öneminin toplumlarımız nezdinde farkındalığının artırılması, sürecin en önemli ayağıdır. İşte, AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi de vereceğimiz bu desteğin ana mekanizmalarından biridir ve bu nedenle çok önemlidir. Her yıl ülkemizde onlarca projeye AB tarafından mali destek sağlanıyor. Proje kapsamında hem yerelde Bilgi Merkezleri tarafından gerçekleştirilen hem de bugün de bir arada olmamızın nedeni olan ortak etkinlikler yolu ile Avrupa Birliğini oluşturan değerleri halkımıza daha detaylı ve gerçek çerçevesi ile anlatmaya çalışıyor, Türkiye'nin katılım süreci hakkında yol haritası ve kazanımları ile ilgili bilgileri de elimizde mevcut olan tüm güncel ve çağdaş araçları kullanarak yaymaya çalışıyoruz."

Özer'in ardından Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerinin amacının tam üyelik olduğunu ancak müzakerelerin sonucunun ne olacağını bilemediklerini söyledi.Szombati, temel hak ve özgürlüklerle ilgili olarak, "Bu konu sadece Türkiye'de değil AB ve tüm dünyada çok ciddi olarak tartışılmaktadır. Türkiye'nin AB üyesi olması için temel hakları ve bu alanlardaki özgürlükleri en üst seviyede tanıması gerekir. Avrupa komisyonu ilerleme raporunda yapılan vurgularla aynı vurgular yapılacaktır. Büyük ihtimalle en büyük vurgu, temel haklar ve özgürlüklerin prensiplerinin sadece kabul edilmesi değil uygulanması olması gerektiği olacaktır. Aynı zamanda ilerleme raporundaki konularla ilgili olarak Türkiye'nin ilerlemesi adına hazırlıklarını yapması gerektiği vurgusu olacaktır'dedi.

Verilen ara sonrasında panellere geçildi. Panellerde öğrenciler, Avrupa Birliği ve Türkiye'de demokrasi, aktif yurttaşlık ve çoğulculuk konularında fikirlerini tartıştı.

Öğrenciler, AB Gençlik Forumu’nda Demokrasiyi Konuştu

Öğrenciler, AB Gençlik Forumu’nda Demokrasiyi Konuştu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim