• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C

Ödemiş’te Patates Üreticilerine ’Sertifikalı Tohum’ Uyarısı

Ödemiş’te Patates Üreticilerine ’Sertifikalı Tohum’ Uyarısı
Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, patates üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak üretimle ilgili tedbirleri paylaştı.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, patates üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak üretimle ilgili tedbirleri paylaştı. Aka, patateste zararlı organizmaların temiz bölgelere bulaşmasını önlemek adına zorunlu uygulamalar hakkında üye üreticileri bilgilendirdi.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, patates üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Zararlı organizmaların temiz bölgelere bulaşmasını önlemek için yapılan zorunlu uygulamalar hakkında bilgi veren Aka, "Bilindiği üzere patates çeşitli iklim koşullarına kolayca adapte olabilmesi, ucuzluğu, alternatif bitkilerle kıyaslandığında birim alandan fazla verim alınması, besin değerinin yüksek oluşu gibi nedenlerden dolayı ülkemizde değişik bölgelerde yaklaşık 200 bin hektar gibi alanda üretimi yapılan ihracat ve ithalata konu olan önemli bir üründür. Patates tarımında çeşit seçimi kadar sağlıklı tohumluğun kullanılması ve münavebe yapılması da verim artışında son derece önemlidir" dedi.

YÖNETMELİKLERE UYMAYANLAR CEZALANDIRILACAK

Karantina tedbirleri ve alınan yasal önlemleri aktaran Latif Aka, "Karantinaya tabi zararlı organizmalarla ilgili olarak alınan karantina tedbirleri sonucunda verimli topraklarımız patates üretimine kapatılmaktadır. 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında uygulanan karantina tedbirleri ve alınan yasal önlemler, zararlı organizmaların temiz bölgelere bulaşmasını önlemek için yapılan zorunlu uygulamalardır. Bu kapsamda, patates üretiminin geleceği için son derece önemli olan tedbirlere uyulması gerekmektedir. Bu itibarla, patates üretiminde mutlaka sertifikalı tohumluk kullanılması, menşei bilinmeyen patateslerin asla tohumluk olarak kullanılmaması gerekiyor. 12 Ocak 2011 tarih ve 27813 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altında Alınması Hakkında Yönetmeliğin ilgili hükümlerinde geriye doğru izlenebilirliği sağlamak adına patates üreticilerinin kayıt yaptırmaları ve münavebeyle ilgili olarak belirtilen hususlara uymaları, ilgili yönetmelik hükümlerine uymayanlar hakkında cezai işlemlerin yapılacağı belirtiliyor. İhracata konu patateslerin analiz sonucu gelinceye kadar yerinde bekletilmesi ve satılmaması, depolarda her tarla üretiminin karıştırılmadan ayrı ayrı muhafaza edilmesi, daşka üreticilere ait Bitki Pasaportu Kayıt Sertifikasının asla kullanılmaması yönünde üreticilerin uyarılması hususunda gereğinin yapılmasını rica ederiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim