• BIST 94.552
  • Altın 193,230
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 24 °C

Nisanda Başlayacak Hazine Arazileri Satışı Üreticileri Sevindirdi

Nisanda Başlayacak Hazine Arazileri Satışı Üreticileri Sevindirdi
Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın hazineye ait arazilerin satışında son aşamaya gelindiğini açıklaması çiftçileri sevindirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın hazineye ait arazilerin satışında son aşamaya gelindiğini açıklaması çiftçileri sevindirdi. Nisan ayından itibaren başlayacak hazine arazisi satışları üretici çevrelerinde heyecanlı bir bekleyişe yol açarken, şu ana kadar 225 bin 367 kişinin başvurduğu bildirildi.

Türkiye'nin en büyük ovalarından birisinin bulunduğu Adana'nın Yüreğir İlçesi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan da "reform" olarak nitelendirdiği uygulamanın bir an önce başlamasını beklediklerini kaydetti. Doğan, "Satışlar özellikle topraksız ya da toprağı az köylüyü rahatlatacak. Üretimi artırarak ülke ekonomisine fayda sağlayacak. Üretici de ülke de kazanacak" dedi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, hazine arazilerinin çiftçilere satılmasının yıllardır sürüncemede olduğunu fakat çıkan yasalarla önü açılan sürecin Türk ziraatına büyük yarar getireceğini savundu.

225 BİN KİŞİ BAŞVURUDA BULUNDU

Türkiye'nin birçok bölgesinde olduğu gibi Çukurova'da da geçimini sadece toprağı işleyerek kazanan on binlerce üretici olduğunu hatırlatan Mehmet Akın Doğan, "Kanun çıktığından bu yana hazine arazileri için 225 bin 367 kişi başvuruda bulundu. Bunlardan elbette elenecekler olacaktır ama her bir çiftçi ailesini 4 kişi olarak hesap etsek bir milyon kişiyi direkt olarak ilgilendirecek bir satış söz konusu"diye konuştu.

ECRİMİSİL BEDELİ SATIŞTAN MAHSUP EDİLECEK

Yıllardır çiftçiler tarafından işlenen arazilerin işgal bedeli olan "ecrimisil bedelleri'ne de açıklık getiren Doğan şunları kaydetti:

"Çıkarılan yasayla, çiftçi, işgal bedelini ödemekten kurtulacak. Ödediği 5 yıllık ecrimisil bedeli, satıştan mahsup edebilecekler. Bu da çiftçilerimiz adına önemli bir kolaylıktır."

"ÇİFTÇİ KENDİ TOPRAĞINA SAHİP ÇIKACAK"

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, satışlarla; bir kısmı atıl olan bir kısmı ise üretici tarafından işlenmekle birlikte sahiplilik gerçekleşmediğinden yeterli verim alınamayan arazilerde üretimin de canlanacağını bildirdi. Doğan, "Çiftçi daha önce kendine ait hissetmediği arazi için yeterli yatırım yapmaya çekiniyordu. Ancak şimdi deyim yerindeyse tarlasına "gözü gibi" bakacak. Daha iyi verim alabilmek için gereken her türlü girdiyi kullanacak. Bu da hem Türkiye'nin mevcut üretiminde rekolte artışı sağlayacak hem de on binlerce çiftçi ailesinin yüzünü güldürecek" ifadelerine yer verdi.

"UYGULAMANIN EKSİKLİKLERİ GİDERİLMELİ"

Yapılan açıklamada, yasanın genel itibariyle olumlu yönlerine rağmen bazı eksiklikler de içerdiğinin altı çizildi. Doğan, yasaya konu olan arazilerin 10 yıl süreyle tarım dışı kullanıma yasaklanması gerektiğini vurguladı. Doğan, "Bir başka eksiklik ise uygulamanın Maliye Bakanlığı'nca yürütülmesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uygulama dışında tutulmasıdır. Toprağın önemine ve betonlaşmasının önlenmesine sıklıkla vurgu yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten, bu eksikliği giderilmesine yönelik girişimlerde bulunmasını bekliyoruz" dedi.

"BİR YIL DAHA UZATILMALI"

Mehmet Akın Doğan, başvuru süresinin uzatılmasının da yerinde olacağını kaydederek, "Maliye Bakanının, sürenin bir yıl daha uzatılabileceği konusundaki yaklaşımını çok yerinde buluyor ve destekliyoruz. Haberdar olamadıklarından dolayı başvuru için bir yıllık süreyi kaçıran üreticilerimize bir imkan daha tanınmalı ve süre uzatılmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim