• BIST 110.932
  • Altın 174,426
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C

Nilüfer’in Güneyine 100 Yeni Taş Ocağı Daha Gelecek

Nilüfer’in Güneyine 100 Yeni Taş Ocağı Daha Gelecek
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ilçenin güneyinde 52 tane taş ocağı işletildiğini, 100 civarında daha işletmenin açılması için ruhsatların...

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ilçenin güneyinde 52 tane taş ocağı işletildiğini, 100 civarında daha işletmenin açılması için ruhsatların gündemde olduğunu belirterek, "Buraya bir de çöp depolama sahası kurulursa ağaçlar tamamen gidecek. Bölgede Kayapa, Hasanağa Göleti var. Apolyont Gölü var. Sızan sular nereye gidecek" dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kayapa Çöp Depolama ve Yakma Tesisi ile ilgili tepkilerin durmadığını bielirterek, "Bu tepkiler karşısında Büyükşehir Belediyesi'nin de başka alan arayışlarına girdiği ifade edildi. Bu kentte çöp depo sahasına ihtiyaç olacaktır. Hamitler ömrünü tamamladı. Veya az kaldı. Ancak burada yerel yönetimler geriye dönüşebilen atıkların toplanmasıyla ilgili çok zayıf hareket ediyorlar. Biz 1995 yılından beri bu çalışmayı yürütüyoruz. Eğer bu şehirde o çöp depolama sahasına çöp gönderen ilçe belediyeleri, büyükşehirin etkisiyle geri dönüşüm konusunda hassas davransaydı farklı olurdu. Biz vatandaşı duyarlı hale getirelim, geri dönüşebilen atıkları da iyi toplayalım. Çöp depolama sahalarının ömrü uzar. Ancak bu güne kadar bu konuda hiç bişey konuşulmadı. Biz her yıl bu konuda envanter çıkarttık. Eğer çöp depolama sahasına bakarsanız, geriye dönüşür atıkların fazla olduğunu orada görürsünüz. Dünyada bunun çeşitli örnekleri var. Almanya aylık çevre vergisi alıyor. Eğer vatandaşlar geri dönüşebilen atık konusunda duyarsız davranırsa çöp vergisi artıyor. Biz sadece evsel atıkların organiklerini Hamitler'e gönderseydik 2035 yılına kadar çöp sahası hizmet edecekti" dedi.

"YENİ ÇÖP SAHASINDAN KİMSENİN BİLGİSİ YOK"

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayapa'ya yapılması düşünülen depolama sahasıyla ilgili konuşan Başkan Bozbey, "Nilüfer Belediyesi'nin bilgisi yok, meclisin bilgisi yok, muhtarların bilgisi yok, o çevrede oturanların bilgisi yok. Meclisten bir karar. Burayı çöp depolama sahası yaptık. Hazine yeri olduğu için aldık. Doğru değil. Çöp depolama sahasının olduğu bölgeyi düşünün. Nilüferin güneyi. Güney bölgesinde 52 adet taş ocağı işletiliyor. Edindiğimiz bilgi 100 civarında daha ruhsatın işletmeye açılacağı yönünde. Nilüfer'in güneyindeki yeşil alanların tamamı taşlık olacak. Ağaçlar tamamen gidecek. Bunu sorgulayan yok. Biz bununla uğraşıyoruz. Bu yetmiyor. Onun için bu bölgenin doğusunda Kayapa Göleti var. hemen altında Hasanağa Göleti var. Batısında Apolyont Gölü var. Sızan sular nereye gidecek. Bir depolama sahasına ihtiyaç vardır. Bunun belirlenmesi konusunda meslek odaları, belediyeler, uzmanlardan bir kurul oluşturulmalı ve birlikte hareket edilmelidir" diye konuştu.

HER TARAF BAZ İSTASYONU DOLDU

Baz istasyonlarıyla ilgili yetkinin de Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu hatırlatan Başkan Bozbey, "GSM şirketi baz istasyonunu dikiyor. Belediyeye yazıyor. 20 gün içinde cevap gelmezse sorunsuz bir şekilde harcını ödeyip kafasına göre çalıştırıyor. Genelde belediye 20 günde cevap vermiyor. Ayrıca harcını da alıyor. Biz Nilüfer Belediyesi'ne şikayet geldiğinde, hocamızı çağırıp ölçüürüyoruz. Evlerin içindeki etkilenme oranını tespit ediyoruz. Hemen mahkemeye başvurmasını istiyoruz. Rapor ücretsiz. Her taraf baz istasyonu doldu. Bulvara, binaların üzerine, bilbord ya da tanıtım levhalarına bakın. Anlayamıyorsunuz. Biz insan sağlığını düşünüp ölçüm yapıyoruz. Eğer teknoloji hayatımızda ise baz istasyonu olacaktır. Ancak baz istasyonlarının kriterlerini değiştirmek lazım. Bizim yıllar önce meclis kararıyla düşürdüğümüz kriterlere, meclis üyeleri itiraz ettiler Mahkemeye götürdüler. BTK'dan bizim aldığımız kararı iptal ettiler"diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim