• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 19 °C

Muharrem İnce: Bugün iki seçim kazandık

Muharrem İnce: Bugün iki seçim kazandık
CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, yapılan itirazlar sonrasında Yalova Belediye Başkanlığını adayları, Vefa Salman'ın kazandığını söyledi.


CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, yapılan itirazlar sonrasında Yalova Belediye Başkanlığını adayları, Vefa Salman'ın kazandığını belirterek, "Bugün 1-0 değil, 2-0 yaptık. Pazar günü bir seçim kazandık, bugün bir seçim daha kazandık. Bu 2-0 oldu. AKP bütün itirazlarını yaptı" dedi.

Merkez İlçe Seçim Kurulunda, itirazlar üzerine akşam saatlerinde 124 sandıkta oyların başlanan sayım, sabah saatlerinde sona erdi. İncelemelerinin ardından CHP adayı Vefa Salman'ın, resmi olmayan sonuçlarla 6 oy farkla belediye başkanı seçildiği ilan edildi.

Kurulun kararını, Yalova Adliyesi önünde değerlendiren Muharrem İnce, itirazlar üzerine, geçersiz sayılan oyların yeniden incelendiğini, incelenme sonrasında, pazartesi günü 1 oy farkla seçimi kaybettiği açıklanan CHP adayı Vefa Salman'ın, 6 oyla belediye başkanlığına seçildiğinin ilan edildiğini hatırlattı.

CHP'nin Yalova'da seçimi kazandığını belirten İnce, "Bugün 1-0 değil, 2-0 yaptık. Pazar günü bir seçim kazandık, bugün bir seçim daha kazandık. Bu 2-0 oldu. AKP bütün itirazlarını yaptı. Bütün itirazları sonucunda Sayın Vefa Salman, 27 bin 229 oyla Yalova'nın yeni belediye başkanıdır. AKP'nin yaptığı bütün itirazlar karara bağlanmıştır. Bu saatten sonra çalınmadığı sürece hiçbir şey değiştirilemez çünkü bütün itirazlar kurul tarafından karara bağlanmıştır. Bilgileri, belgeleri elimizdedir" diye konuştu.

İnce, partililerin özverili bir şekilde çalıştığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu süreçte sandık başlarında hakkımızı yedirmeyen, sandık başlarında, okul bahçelerinde 1 oyumuza zarar gelmemesi için canla başla çalışan tüm sandık görevlilerine, sağcılara-solculara, ülkücülere-ulusalcılara, başörtülülere-başı açıklara, doğululara-batılılara, herkese, bütün cumhuriyetçilere, bütün Atatürkçülere, bize, partimize, adayımıza, gönlünü açan bütün yurttaşlarımıza, Alevilere, Sünnilere, Şafilere, hiçbir ayrım yapmadan bütün Yalova'daki yurttaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Türkiye'de artık bir 'Yalova Modeli' vardır. 'Yalova Modeli' Atatürk'ün kentine sahip çıkmıştır. Atatürk'ün kenti, cumhuriyet düşmanlarına, kutsal ittifakçılara prim vermemiştir. Yalova, emin olun ki cumhuriyetin kalesi olacaktır. Yalova, Türkiye'nin butik İzmir'i olacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Vefa Salman'ın sözleri

Seçimi kazandığı ilan edilen Vefa Salman ise gözyaşlarına hakim olamadı. Salman, "Ben en başından beri kazanacağıma yürekten inanmıştım. Televizyonlara konuşurken de söyledim, 'Bu seçimi biz aldık' dedim. Sakindim ve hiç heyecan yoktu. Onların beni telkin etmesi gerekirken onları ben telkin ettim. Adalet de ikinci kez tecelli etti. Sadece taraflarımın değil bütün Yalova'nın belediye başkanı olacağım" ifadelerini kullandı.

AK Parti Milletvekili Coşkun'un açıklaması

AK Parti Milletvekili Temel Coşkun da 120 sandıkta tekrar bir sayım yapıldığını dile getirerek şöyle konuştu:

"Bunların içerisinde 108 geçersiz oyun geçerli hale gelmesi söz konusu oldu. Bu 108 oydan da 65 oy Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hanesine yazıldı. 43 oy da Cumhuriyet Halk Partisi'nin hanesine yazıldı. Dolayısıyla bizim itirazda ne kadar haklı olduğumuzu gösteren bir neticedir bu. Hani birileri burada atıyor tutuyor ya. İşte 'ıslak imza almış da, efendim sandıklara bundan sonraki sayımlara hırsızlık ve kayıp yapılmazsa' gibi onu söyleyen kişiye iade ediyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi, bu konularda çok tecrübelidir Almayı da vermeyi de kaybetmeyi de kazanmayı da bilmiştir. Dolayısıyla 108 oyun tasnifi budur. 65 oy geçersiz sayıldığı halde bu geceki sayımda geçerli olmuştur ve bizim hanemize yazılmıştır. 43 oy da CHP'nin hanesine yazılmıştır. Ancak daha önce maddi hatadan dolayı sayılan 28 oy CHP'nin lehinde gerçekleştiği için 23'e 28 gibi kıyaslamayla eksi 5 durumuna biz düştük. Yani 5 oy farkla şu anda Cumhuriyet Halk Partisi öne geçmiştir. Sonuç olarak hadise budur. Tabii demokrasilerin güzelliği burada. Belki zorluğu var, sıkıntıları var. Hakkınızı arama gibi bir yetkiniz var veya haksızlığa uğrayanın haksızlığını telafi etme gibi bir durumu var."

Aldıkları neticeden sonra sayılmayan diğer sandıklarda da bu tür şüphelerinin arttığını dile getiren Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla bunun hukuki ve yasal mücadelesini bundan sonraki aşamada da kanunun bize tanıdığı haklar ölçüsüne yapacağız. Çünkü aradaki fark zaten belli. Birilerine çok geldi bizim bu itirazımız. Biz Yalova'da seçimin galibiyiz. Türkiye'de zaten tartışılmaz galibiyiz. Partimizin aldığı oylar ve belediyeler belli. Yalova'da da 4 ilçemizi 5 tane de beldemizi aldık. İl de şu anda ortada. Dolayısıyla biz Türkiye'nin en güçlü partisiyiz. Yerel seçimlerde birtakım birliktelikler yapsalar da netice ortadadır. 1 oydu bizim lehimize bugün 5 oya döndü. Biz bunu arayacağız ama birilerinin de çirkin saldırılarını şiddetle kınıyorum. Biz milletimizin her türlü kararına saygılıyız. Süreç devam ediyor. Bir yandan da o sürecin içerisinde daha sonra mazbatasını alan arkadaşımız kim olursa, bizim partimizin adayı olursa onu tebrik ederiz, kutlarız, Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı mazbatasını alırsa onu tebrik ederiz, hayırlı olsun deriz."

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim