• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 17 °C

Muğla Büyükşehir Tarım Laboratuvarına Ankara’dan Tam Not

Muğla Büyükşehir Tarım Laboratuvarına Ankara’dan Tam Not
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin birlikte hayata geçirdiği Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki, Sulama Suyu analiz laboratuvarı...

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin birlikte hayata geçirdiği Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki, Sulama Suyu analiz laboratuvarı Ankara'dan gelen heyetten tam not aldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin 418 bin TL yatırımla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesi içerisinde hayata geçirdiği Toprak, Bitki, Sulama Suyu Analiz Laboratuvarı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Toprak Reform Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından incelendi ve 4 kapsamda yetkilendirilerek Türkiye'de bu yetkiyi alan tek laboratuvar ünvanını kazandı. 12.11 2015 tarihinde Ankara'dan gelen heyet Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki, Sulama Suyu analiz laboratuvarına Türkiye'de ilk defa Toprakta Temel Analizler(Kapsam1), Detaylı Toprak Analizleri(Kapsam2), Sulama Suyu Analizleri(Kapsam3), Bitki Analizleri(Kapsam4) alanlarında yetki belgesini 27.11. 2015 tarihinde verdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Uzmanı ve Laboratuvar Sorumlusu Yardımcı Doç. Dr. Nureddin Öner, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile üniversite işbirliği ile kurulan laboratuvarın donanım ve özellikler olarak incelemelerden tam not aldığını, Muğla'da üreticiye hizmet vermeye başladıklarını söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan, büyük bir yatırımla üniversite yerleşkesi içinde hayata geçirilen laboratuvarın Muğlalı üreticilerden numune örnekleri toplamaya başladığını, il genelinde 5 binin üzerinde talebi karşılayabilecek kapasitede olduklarını söyledi. Çiftçilerden toprak, sulama suyu, bitki numunelerini arazide almak için Muğla Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitimi ve Numune Toplama Aracı'nı da hizmete soktuklarını söyleyen Salih Tufan, Araştırma laboratuvarının teknik ve donanım özellikleri ile Ankara'dan gelen heyetten tam not aldığını belirtti.

"HİZMETLERİMİZ VE YATIRIMLARIMIZLA KÖYLÜMÜZÜN, ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ"

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla'da üreticilerine, çiftçilerine her alanda destek olmak için çalıştıklarını, Muğla'nın tarım gelirlerini arttırmak, çiftçileri doğru ve bilimsel yöntemlerle bilgilendirmek için yatırımların ve hizmetlerin devam edeceğini söyledi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; "Muğla, verimli toprakları sayesinde birçok tarım ürününü yetiştiren ve ülke ekonomisine tarımla büyük katkı sağlayan bir il. Bilinenin aksine tarım gelirlerimiz turizm gelirlerimizden fazla. Muğla'da tarımla ilgilenen üreticilerimize destek olmak, gelirlerini arttırmak ve yanlarında olmak için Büyükşehir Belediyesi olarak birçok hizmeti kısa zamanda devreye soktuk. Bunlardan biri de Üniversitemiz yerleşkesi içerisinde yer alan Toprak, Sulama Suyu ve Bitki Araştırma Laboratuvarımız. Toprak, Bitki, Sulama Suyu Analiz Laboratuvarımızla bilimsel yöntemlerle analiz edilen topraklar, sulama suları, bitkiler ile üreticimiz daha bilinçli ekim, üretim yapabilecek ve daha fazla ürün elde edecek. Köylümüzün, üreticimizin her alanda yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Muğla Büyükşehir Tarım Laboratuvarına Ankara’dan Tam Not

Muğla Büyükşehir Tarım Laboratuvarına Ankara’dan Tam Not

Muğla Büyükşehir Tarım Laboratuvarına Ankara’dan Tam Not

Muğla Büyükşehir Tarım Laboratuvarına Ankara’dan Tam Not

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim