• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 22 °C

Mimar Sinan'ın 98 eseri Minia Park'ta buluşacak

Mimar Sinan'ın 98 eseri Minia Park'ta buluşacak
Mimar Sinan'ın Osmanlı İmparatorluğu'nun 3 kıtaya yayılan coğrafyasında değişik yerlerde bulunan 98 eserinin maketleri, Edirne'de kurulacak Minia Park'ta...

Mimar Sinan'ın Osmanlı İmparatorluğu'nun 3 kıtaya yayılan coğrafyasında değişik yerlerde bulunan 98 eserinin maketleri, Edirne'de kurulacak Minia Park'ta buluşacak. Edirne Belediyesi tarafından kurulan Minia Park'ta Mimar Sinan'ın "En büyük köprü eserim" dediği Büyükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ve Kervansaray'ın da maketleri yer alacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Mimar Sinan'ın eserlerinden oluşan bir Minia Park yapacaklarını söyledi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile bir araya gelen Gürkan, kuracakları parkta Mimar Sinan'ın "En büyük köprü eserim" dediği Büyükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ve Kervansaray'ın da yer almasının kültür ve turizm açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

TARİHİ YAPILARIN MAKETLERİ SERGİLENECEK

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı ziyaretinin ederek tarihi konakları gezdi. Başkan Akgün, Mimar Sinan'ın eserlerinden Büyükçekmece'deki Kervansaray ve Büyükçekmece Köprüsü'nün (Kanuni Köprüsü) maketinin de Minia Park içinde yer alacağını yineledi. Başkan Gürkan ise "Minia Park yaparak, Edirne'ye yeni bir destinasyon kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu parkta Mimar Sinan'ın Büyükçekmece'de yaptığı eserlerin maketleri de yer alacak." dedi.

"TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR HİZMET"

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Mimar Sinan'ın eserleri olan Kervansaray'ı ve Büyükçekmece'nin simgesi olan Kanuni Köprüsü'nün maketlerinin, maddi değerinin değil, kültür ve turizm bakımından daha önemli olduğunu vurguladı.

Başkan Akgün, "Böyle bir hizmetin yapılması hem Edirne, hem de Türkiye için önemli bir hizmet. Bu hizmet Türkiye'nin tanınmasına, uluslararası boyuttaki turizm rehberlerin envanterlerine girmesi ve Edirne'nin yeni bir destinasyona sahip olması Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlar. Büyük bir çoğunluğunun dünyaca kabul gören Mimar Sinan'ın eserleri, maketlerinin bir araya getirilmesi gelecek nesillere aktarılması ve geçmişini tanıması adına çok önemli bir hizmet olacaktır. Ayrıca turizm açısından Edirne ve Türkiye tanıyacak. Tarihi sorumluluk taşıyan ve ülkemizin tanıtımına önemli katkı sağlayacak bu projeyi hayata geçirecek olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Mimar Sinan'ın 98 eseri Minia Park'ta buluşacak

Mimar Sinan'ın 98 eseri Minia Park'ta buluşacak

Mimar Sinan'ın 98 eseri Minia Park'ta buluşacak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim