• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Afyonkarahisar’da Da Anıldı

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Afyonkarahisar’da Da Anıldı
Afyonkarahisar'da İstiklal Marşının Kabulü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u Anma programı düzenlendi.

Afyonkarahisar'da İstiklal Marşının Kabulü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u Anma programı düzenlendi.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda konuşan Vali Hakan Yusuf Güner, bir milleti millet yapanın sadece sahip olduğu toprak değil, taşımış olduğu değerler olduğunu anlattı. Aslında bu değerlerin bile millet olmanın özeti olduğunu belirten Vali Güner, "Nasıl ki insan olmanın nişanesi, sadece insanın iki el iki ayak sahibi olması değilse millet olmanın nişanesi de böyle kutsal değerleri içinde barındıran ve içinden böyle değerli insanlara sahip olmakla ifade edilir. Bizler insan olarak toplumun birer ferdi olarak aslında hepimiz birer bir misyon, birer görev üzerine hareket ediyoruz. Bizlerin varlığı sadece sabah uyanan, akşam olduğu zaman uyuyan, karnı acıktığı zaman yemek yiyen varlıklar olmamızdan ibaret değildir. Aslında bizleri biz yapan değerlerimiz ve tarihimizde uygun bir yaşam tarzını sürdürmemiz ve buna uygun refleksler vermemizle kaim olacaktır. Hepimizde insan olmanın, beşer olmanın getirdiği noksanlıklar olabilir. Beşer olmanın, insan olmanın yarattığı ihtiyaçlar da olabilir. Ama bir insanı insan yapan, beşer yapan insanın bu ihtiyaçlarını temin etmesi değil değerlerini yaşaması ve yaşatmasıdır. İşte İstiklal Marşımız'da böyle bir şeydir. Tabiri caiz ise bizim milli duamızdır. Çünkü, bir şeyi kıymetli kılan sadece o şeyin kendisi değil, o şeyin manevisidir. Ülkeler içinde, insanlar içinde kaim olan budur. Onun için bizlerin gelecek nesillerin bugünkü temsilcileri olarak yapmamız gereken sadece yaşamımızı, ibadetimizi, zenginliğimizi, varlığımızı dizayn etmek değil, manevi iklimimizi ve değerlerimizi de bu anlamda kaim eylemektir" dedi.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ile ilgili slayt gösterisi ile devam eden törende, Tarih Öğretmeni Fahri Erkuş tarafından Mehmet Akif'in hayatı hakkında bir sunum yapıldı. Törenin devamında Müdür Yardımcısı Aydın Özdemir tarafından okunan Mehmet Akif Ersoy'un "Zulmü Alkışlayamam" adlı şiiri yoğun alkış aldı.

İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'la ilgili sokak mülakatlarının izletilmesiyle devam eden törende okul öğrencilerinin hazırladığı oratoryo izleyenler tarafından coşkuyla alkışlandı.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü nedeniyle "Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy" konulu ilkokul, ortaokul ve liseli öğrenciler arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmada dereceye giden öğrencilere, Vali Hakan Yusuf Güner ve diğer protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesi ile tören sona erdi.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Afyonkarahisar’da Da Anıldı

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Afyonkarahisar’da Da Anıldı

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Afyonkarahisar’da Da Anıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim