• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Mesiad Başkan Adayı Kış Mtosb Sanayicileriyle Buluştu

Mesiad Başkan Adayı Kış Mtosb Sanayicileriyle Buluştu
Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (MESİAD) yaklaşan genel kurulunda başkanlığa aday olan Hüseyin Kış, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi...

Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (MESİAD) yaklaşan genel kurulunda başkanlığa aday olan Hüseyin Kış, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTSO) sanayicileri ile bir araya gelerek, projelerini anlattı.

MESİAD'ın mevcut başkanı Mehmet Deniz'e karşı aday olan Kış, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli'nin de katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, MESAİD'ın artık bir değişim sürecine girmesi gerektiğini düşündükleri için ekibiyle genel kurulda aday olduklarını söyledi. Kış, "Lider size yetki vermediği zaman, başarılı olan işlerinizi takip etmediği sürece, iyiye iyi, kötüye kötü demediği zaman bir şey üretemez ve faydalı olamazsınız. Dolayısıyla biz mevcut dönemde MESİAD'a ve Mersinimize yeterince faydalı olamadığımız için çok üzüldük. 13. dönem mevcut başkanımızı biz seçtik. Birlikte hareket etme kararı aldık. Dolayısıyla mevcut dönemde bana, "Başkan vekili siz olun. Önümüzdeki dönemde de siz başkan olursunuz" diye bir söylemi vardır. Daha sonrasında mevcut başkanımızın da tekrar aday olduğunu açıklamasıyla başkanımızı tebrik ederek, ikimiz ve Mersinimiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ettim. Mevcut başkan adayımıza birliğin bozulmaması adına istişare kurul başkanlığı için teklif götürdüğümde olumlu dönüş alamadım. Bu sonuçtan dolayı seçimlere iki liste giriyoruz. Bu da MESİAD'ın güçlü bir STK dinamiğinin olduğunu gösteriyor. Bunu sizlere açıklama gereği duydum. Çünkü bazı arkadaşlarımız tek liste ile seçime girilmemesinden yana tavır sergilememiz konusunu gündeme getiriyor" dedi.

"GENİŞ VE DİNAMİK BİR VİZYON HEDEFLİYORUZ"

Ekibiyle birlikte yeni bir yönetim kurulu kuracaklarını dile getiren Kış, "Bu yönetimde gerçekten MESİAD'a zaman ayırabilecek, MESİAD için yeni projeler üretebilecek arkadaşlarımızla hareket etmek istiyoruz. MESİAD'ımızın eski üreten gücünü kente kazandırarak proje bazlı işlerin içerisinde olan dönemlerini taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz. Yeni dönemde genç işadamlarımıza ve kadın girişimcilerimize de yer vererek geniş ve dinamik bir vizyon hedeflemekteyiz. İş insanlarının önündeki engellerin kaldırılması için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. MESİAD'ın olması gereken konumuna tekrar ulaşacağına hepinizin huzurunda söz veriyorum" diye konuştu.

"MESİAD'IN, MTOSB ÜZERİNDE EMEKLERİ ÇOK FAZLA"

MTSOB Başkanı Tekli de MESİAD'ın yeni üyelerinden biri olduğunu vurguladığı konuşmasında, son dönemde MESİAD'da sanayici sayısının giderek arttığını görmenin mutluluk verici olduğunu ifade etti. OSB'lerin işleyişini de anlatan Tekli, "Bana göre OSB Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kabul edilmiş en güzel yönetmeliğidir. Sistem ve mantık olarak baktığımızda, toplu olarak hareket etme düşüncesi bizleri bir yere toplamıştır. Bizim kuruluş alanımız, Mersin'in en berbat, çöpün bile dökülemediği bir araziydi. Kanun 1960'ta ülkemizde kabul edildiğinde 8 tane il belirlenmiş ve bunların içinden biri de Mersin. 1960 yılında kabul edilen kanundan 33 yıl sonra 1993 yılında Mersin'de yer seçimi yapıldı. 1993 yılında ilk sanayicimiz Trakya Cam oldu. O zamanlar Adana, Trakya Cam'a bedava yer vermek isterken, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın yönetimi bu işi takip edip, dönemin Trakya Cam Müdürü'nün büyük çabasıyla bu fabrika Mersin'e kazandırıldı. Bu fabrikanın oraya temel atması 1993 yılında, ilk tesisi ve üretimi ise 1995 yılında gerçekleşti. Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde ilk malzeme üretimi bundan 20 yıl önce gerçekleşti. Tarihçede ilerlemeye baktığımızda MTOSB'de 2000 yılına kadar 10 fabrika vardı. Müteşebbis Heyeti ile kurulan bir yönetimde sanayici hiçbir arkadaşımız yoktu. Şehrin ticaret alanı, belediyeleri ve özel idareleri bilgisinde Müteşebbisler kuruluyor ve yönetime katkı yaparak Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması için görevini yapıyor. Bizim Müteşebbis Heyet kurulurken MESİAD da bu 3 kurumun yanında görev almıştır. MESİAD'ın kurulduğu günden bu yana MTOSB üzerinde emekleri çok fazla" şeklinde konuştu.

Türkiye-Irak Uluslararası Yatırımcılar Derneği Genel Başkanı Feridun Gündüz ise MESİAD'ın Mersin'de önemli görevler yapan bir sivil toplum örgütü olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: "Ama şu anda gergin bir seçime giriyoruz. Bu gerginliklere hiç gerek yok. Bizim, ülkenin ve Mersin'in ileriye gitmesi konusunda kenetlenme çalışmaları yapmamız gerekiyor. Bu konularda iş adamları ve iş kadınları derneklerine büyük görev düşüyor. MESİAD'ın bu anlamda önemli vizyon ve misyonu var. Bunun şu anda gerçekleşmediğini üzülerek görüyoruz. Şu anda görev yapmakta olan arkadaşlarımız keşke başarılı olsalardı ve biz onları alkışlasaydık. Şu an MESİAD geçmişin kredisini tüketiyor. Ben Hüseyin Kış başkanlığındaki bu grubun değişim felsefesi ile birlikte MESİAD'ı çok daha ileriye taşıyacağına inanıyorum. İnanıyorum ki, bu ekip MESİAD'da daha dinamik ve daha enerjik etkiler yaratacaktır."

Konuşmaların ardından katılımcılar, MESİAD'dan ve Hüseyin Kış ekibinden beklentilerini dile getirdiler.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim