• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C

Mesane Hastalıklarına Botoks Tedavisi

Mesane Hastalıklarına Botoks Tedavisi
Üroloji uzmanı Doç. Dr. Abdullah Gedik, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve mesane kaslarında aniden ortaya çıkarak, hastada acil tuvalete gitme...

Üroloji uzmanı Doç. Dr. Abdullah Gedik, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve mesane kaslarında aniden ortaya çıkarak, hastada acil tuvalete gitme ihtiyacı oluşturan aşırı aktif mesane sorununun kadınların yüzde 17'si, erkeklerin ise yüzde 15'inde görüldüğünü belirterek, ilaç kullanımı ile başarı sağlanamayan hastalar için kullanılan tedavi seçenekleri arasında, kozmetik alanda uygulanan botoksun da yer aldığını vurguladı.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Abdullah Gedik, aşırı aktif mesane hastalığında botoks tedavisi hakkında bilgi verdi. Aşırı aktif mesanenin gece sık idrara çıkma nedeniyle gündüz uyuklama, dikkat dağınıklığı, iş veriminde azalma, sosyal ilişkilerde bozulma gibi problemlere yol açtığına dikkat çeken Gedik, "Bu hastalarda depresyon ve cinsel fonksiyon bozukluğu da daha sık görülür. Gece sık idrara çıkma nedeniyle acil tuvalete yetişme çabası içinde olan hastalar düşme, çarpma ve travmalara bağlı olarak kemik kırıkları riski ile de karşı karşıya kalır. Tüm bu sorunlar kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkilediğinden bu hastaların tedavileri etkin bir şekilde yapılmalıdır" dedi.

"MS, PARKİNSON VE İNME HASTALARI RİSK ALTINDA"

Aktif mesane sorununun birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Gedik, "Parkinson, MS, inme ve omurilik hastalıklarında sinir kökenli; önemli bir hasta grubunda da nedeni belirlenemeyen aşırı aktif mesane görülebilir. Mesane taşı, mesane tümörü, idrar yollarında enfeksiyon, mesane ve rahim sarkması, prostat büyümesine bağlı mesane tıkanıklığı, geçirilmiş vajinal veya mesane ile ilgili cerrahi girişimlere bağlı olarak sinir kökenli olmayan aşırı aktif mesane de ortaya çıkabilir. Aşırı aktif mesanenin ilk adım tedavisinde öncelikle; hastalığın nedeni ortaya çıkarılmalı ve tedavi buna yönelik planlanmalıdır. Nedeni bulunamayan durumlarda ise sıvı alımının düzenlenmesi, pelvik taban kas egzersizlerinin yapılması ve idrara çıkmanın belirli saatlere yayılması gibi önlemler alınabilir. Kontrol edilmemiş şeker hastalığı veya idrar yolu iltihabı gibi sorunların tedavisi de şikayetleri azaltacaktır. İlaç tedavileri ile mesane kaslarında aniden ortaya çıkan kasılmaları önlemek ve buna bağlı olarak gelişen acil idrara çıkma isteğini azaltmak amaçlanmaktadır. Bunlara rağmen şikayetlerde azalma yoksa "posterior tibial sinir stimülasyonu" denilen ve ayak bileği üzerinden hafif elektriksel uyarılar verilerek sinir iletimini güçlendirmeye yönelik tedavi seçenekleri de bulunmaktadır" diye konuştu.

"BOTOKS TEDAVİSİ HASTA KONFORU SAĞLIYOR"

"Clostridium botulinum" adlı bakteriden elde edilen ve tıbbi bir protein olan botoksun, dünyada ve Türkiye'de yalnızca kozmetik amaçlı değil, nöroloji ve üroloji gibi alanda da etkin bir tedavi yöntemi olarak tercih edildiğini vurgulayan Gedik, şu ifadelerde bulundu:

"Günümüzde aşırı aktif mesane sorununda da botoks önemli tedavi seçenekleri arasına girmiştir. Botoks, mesane kası içine enjekte edildiğinde o kas veya kas gruplarının sinirlerini geçici olarak devre dışı bırakıp, istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırır. Bu etkiyi, sinir uçlarında bulunan asetil kolin denilen maddenin salınımını durdurarak sağlar. İşlemin hastane şartlarında ve ameliyathanede yapılması önemlidir. Tedavi sonrası hastaların büyük çoğunluğunda idrara çıkma ve idrar kaçırma sorunları azalır ve çoğu zaman tamamen iyileşme sağlanır. Bazı hastalarda işlem sonrası idrar yapmada zorluk yaşanabilir. Ancak bu geçici bir durumdur ve 10-14 gün içerisinde şikayetler tamamen ortadan kalkar. Etkinliği ise 6 ila 12 aya kadar devam eder. Bu tedaviden fayda gören hastalarda ilacın etkinliği geçtikten sonra tekrar enjeksiyonlar gerekebileceği bilinmelidir. Çok ender olarak botoks tedavisinden yarar göremeyen hastalara cerrahi işlemler yapılmaktadır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim