• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 21 °C

Mersin'nde Emniyeti'nde ili ayağa kaldıran karar

Mersin'nde Emniyeti'nde ili ayağa kaldıran karar
Mersin Emniyet Müdürlüğü, bazı ilçelerde kişilerin üstlerini, araçlarını ve eşyalarını aramak için Sulh Ceza Mahkemesi'nden karar çıkarttı. Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen 5 günlük bir süreyi kapsayan kararın hukuka aykırı olduğunu belirtip, kararın kald

Mersin Emniyet Müdürlüğü, bazı ilçelerde kişilerin üstlerini, araçlarını ve eşyalarını aramak için Mersin 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi'nden karar çıkarttı. Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, 2-7 Mayıs tarihleri arasındaki 5 günlük bir süreyi kapsayan kararın hukuka aykırı olduğunu belirtip, kararın kaldırılması için ilgili makamlara itiraz ettiklerini söyledi.

Konu ile ilgili bir yazılı açıklama yapan Antmen, arama kararında zaman ve yer bakımından ölçüsüz hareket edildiğini savunarak, 'Polis devleti çağrışımı yapılıyor' uyarısı yaptı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü'nün talebi üzerine, Mersin 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararı ile kentin birçok yerinde 2-7 Mayıs tarihleri arasında 5 gün boyunca arama çalışmalarının yapıldığını belirten Antmen, gece de dahil olmak üzere kişilerin üstü, eşyası ve araçlarında önleme araması yapılmasına ve suç unsuru taşıyan eşyalara el konulmasına karar verildiğini söyledi.

ARAMA KARARI HUKUKA AYKIRI

Arama kararında veya emrinde aramanın sebebi, konusu ve kapsamı, yapılacağı yer, zaman ve geçerli olacağı sürenin belirtilmesinin gerektiğini kaydeden Antmen, açıklamasının devamında şunları belirtti:

"Ancak Mersin'deki geniş kapsamlı arama kararı, hukuka aykırıdır. Temel haklarının sınırlandırılmasını gerektirecek makul ve somut gerekçeler sunulmamıştır. Yukarıda da belirtildiği gibi, özel hayat ve seyahat özgürlüğü uluslararası sözleşmeler ve anayasal düzeyde koruma altına alınacak kadar değerli haklar olup, bu hakların ancak makul sebeplerle ve de istisnai olarak sınırlandırılabileceğidir. Önleme araması verilmesindeki gaye, kamu düzeni, milli güvenlik, genel sağlık, genel ahlak, başkalarının hak ve özgürlükleri için bir tehlikenin önlenmesidir. Fakat bu yetkinin kullanılabilmesi için tehlikenin varlığını gösteren makul ve somut sebeplerin olması gerekmektedir. Halbuki aramaya konu yerler ve tarihlerde, böyle bir tehlikenin varlığını önceden haber veren ciddiyette bir olay veya bir ihbar söz konusu değildir. Somut olayda, gerek İl Emniyet Müdürlüğü'nün talep yazısında gerekse mahkeme kararında, önleme aramasının yapılmasını gerektirecek tehlikenin varlığını gösteren makul ve somut sebeplerin sunulmadığı görülmektedir."

POLİS DEVLETİ ÇAĞRIŞIMI YAPILIYOR

Aramanın neredeyse coğrafi bakımdan şehir merkezinin yarısını kapsayacak şekilde olduğunu da ifade eden Antmen, 5 gün boyunca izin verilmesine tepki göstererek şu görüşlere yer verdi:

"Bu çaplı arama kararları, Anayasamızın temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılmasının sınırını belirleyen 13'üncü maddesinde 'ölçülük ilkesini' açıkça ihlalidir. Geniş kapsamlı arama demokratik toplum gereklerine aykırıdır. Bu tür uygulamalar, kişilerin güvende olmasından ziyade psikolojik olarak bireylerin huzursuz olmalarına neden olur. Sürekli arama yapmakla suçların önüne geçilemez. Maalesef bu tür uygulamalar polis devleti çağrışımı yapmaktadır. Bu nedenle yer ve zamanı geniş tutulmuş bu türden arama kararları, demokratik toplumlarda gerekli değildir. Hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının hakim teminatına bağlanmasındaki gaye, bireylerin ve toplumun bu haklarına müdahaleyi zorlaştırmaktır. Oysa ülkemiz kroniğinde bu teminatın bir şekilden öteye anlamı yoktur."

Antmen, kararın kaldırılması için de ilgili makamlara itiraz ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim