• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 17 °C

Merhamet Tır’ları Dualarla Uğurlandı

Merhamet Tır’ları Dualarla Uğurlandı
Suriye'de Esad ve Rus güçleri tarafından zulmedilen Bayır-Bucak Türkmenleri için Yunusemre Belediyesi, Memur-Sen ve İHH tarafından düzenlenen yardım kampanyasında...

Suriye'de Esad ve Rus güçleri tarafından zulmedilen Bayır-Bucak Türkmenleri için Yunusemre Belediyesi, Memur-Sen ve İHH tarafından düzenlenen yardım kampanyasında toplanan 14 TIR insani yardım malzemesi dualarla Hatay'a uğurlandı.

Yunusemre Belediyesinin öncülüğünde Memur-Sen Konfederasyonu ve İHH işbirliğinde toplanan yardım malzemeleri Laleli Mahallesindeki Mesir Camiinin önünden dualarla uğurlandı. İnsani yardım malzemesi taşıyan 14 TIR'ın uğurlanması için düzenlenen törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Manisa Müftüsü Sinan Cihan, İHH Manisa Temsilcisi Necmettin Okumuş, Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, belediye başkan yardımcıları, sendika başkanları, belediye personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Memur Sen Manisa Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, "İnsanlığı yok edici bir zehir olan vahşete, zulme ve soykırıma karşı merhametle bir panzehir olarak Manisalı halkın, Manisalı kardeşlerimizin panzehirini o coğrafyadaki zulüm altındaki, bombalarla hergün yüzlerce sivilin katledildiği, bebeklerin parçalandığı o coğrafyadaki kardeşlerimize Manisalıların merhamet elini uğurlamak için toplanmış bulunuyoruz. 11 sendikanın bir araya gelip oluşturduğu memur-Sen olarak hem bu yardıma katkı sunmak, yardıma öncülük etmek, medeniyet paydaşımız olan İHH ile ve hayırda hiçbir zaman geri kalmamış milletinin derdiyle dertlenmiş çok kıymetli Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Çerçi ağabeyimizle birlikte bu hayırda yarışanlar kervanına katılmasıyla hep beraber güzel bir organizasyona imza attık. Belki bugün Türkiye'deki en güçlü, en kalabalık, en çok TIR'ın olduğu bir konvoyu uğurluyoruz." dedi.

İHH Manisa İl Temsilcisi Necmettin Okumuş ise, "Bu arkamızda gördüğünüz 14 TIR'ın içinde Allah'ın rızası yüklü. Allah'ın sevgisi yüklü. Biz bunu Manisa'da çok güzel bir şekilde başardık. Bütün Manisa'ya bu anlamda il merkezi ve ilçelerine emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz. Bugün Suriye'nin üzerinde 14 tane uçak geziyor. Hergün orayı bombalıyorlar. Biz uzaktaki büyük günahın yakındaki küçük ortakları olmamak adına, oradaki günahın bitmesi adına, oradaki Türkmen kardeşlerimize elimizi uzattık. Bu TIR'lar oraya giderken, semaya yükselecek." şeklinde konuştu.

"SAVAŞIN HUKUKU VARDIR"

Savaş olgusunun meşru sebeplere dayanması gerektiğini belirten Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Suriye'de bu savaş hukukuna uyulmadığını ve bir katliam gerçekleştirildiğini vurgulayarak, "Bugün günlerdir süren hayırlı bir işin son gününe geldik. Savaşlar bizim kültür ve inancımızda meşru gerekçelerle yapılır. Peygamber Efendimiz savaşı istemeyin barışı isteyin buyurur. Ancak savaşın da gerekli olduğu yerler ve şartlar vardır. Ülke, millet, devlet ve Allah için savaşırsınız. Bunlar meşru sebepler olabilir. Ancak savaşın da kendi içinde bir hukuku vardır. Savaş silah tutan erkeklerle yapılır. Onun dışında bizim kültürümüzde kadınlara, çocuklara, yaşlılara, sabilere, engellilere dokunulmaz. Suriye'de yaşanan böyle bir savaş değil! Orada savaşın meşruiyeti yok! Savaşa kadınlar, yaşlılar ve çocuklar dahil ediliyor" dedi.

"PUTİN BİR KATİLDİR"

Açıklamasının devamında Suriye'de yaşanan vahşete imza atan herkesin katil olduğunu belirten Başkan Mehmet Çerçi, "Bunlar savaş yapmıyor, katliam yapıyor. Bunları yapanlar katildir. Buradan ilan ediyorum; Putin bir katildir. İran'ın liderleri, Hizbullah'ın liderleri katildir. Kadınları, çocukları öldürenler, ülkeleri talan edenler bizim hukukumuzda da, merih hukukta da katillerdir. Tekrar ilan ediyorum. Putin sen bir katilsin. Esed sen bir katilsin. Katilin bu dünyada da öbür dünyada da hukuku bellidir" şeklinde konuştu.

"NİYET HAYIR AKIBET HAYIR"

Kampanya başladığında 8 TIR hedeflediklerini ancak bugün 14 TIR'ı uğurladıklarını ifade eden Çerçi konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Bunlarla mücadelemiz sürecek. Ancak bugün biz burada özellikle masum insanlar, tarumar olan yuvalar ve onların hicret eden biçare insanlarına elimizi uzatalım dedik. Herkes de bizimle birlikte el uzattı. 7-8 TIR toplarız diye niyet ettik. Niyet hayır olunca akıbet de hayır oluyor. TIR sayımız bugün itibariyle 14'e çıktı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle Mustafa Süzer kardeşimiz çok çaba sarf etti. Yolunuz açık, yoldaşınız Hızır olsun."

"ANLADIKLARI DİLDEN KONUŞMALIYIZ"

Ortadoğu'da yaşananların ardındaki hesapları vurgulayan bir konuşma gerçekleştiren Vali Erdoğan Bektaş ise, Türkiye'nin zulme karşı güçlü bir şekilde durması gerektiğini belirterek, "Büyük bir trajedi dünyanın gözü önünde yaşanıyor. Ancak müthiş iddiaların sahipleri hiçbir şey yapmıyor. Bu çağda demokrasi ve insan haklarının güya en üst düzeyde uygulandığı bir ortamda çoğunlukla bu iddia sahiplerinin eliyle bu büyük trajedi sahneye kondu ve devam ediyor. Birçok konuda mevcut durum birçok şeyin harekete geçmesini engelliyor. Ancak yapacağımız kardeşlik adı altında küçük bir unsur olan yardımları göndermek. İnsanın gözünün içine baka baka yalan konuşulur mu? Konuşuluyor. Orada başka şeyler söyleniyor, başka işler yapılıyor. Biz bu çağda sahillerden bebek cesetleri topluyoruz. Bunu kendisine dert edinmesi gereken kurumlar, yollarına devam ediyorlar. Bize düşen, muhataplarımızın anladığı dil gereği güçlü olmak zorundayız. Bunun için de çok çalışmamız gerekiyor" dedi.

Manisa Müftüsü Sinan Cihan'ın yaptırdığı duanın ardından içinde insani yardım malzemesi bulunan 14 adet TIR Suriye'deki Bayır-Bucak Türkmenlerine ulaştırılmak üzere Hatay'a doğru yola çıktı.

Merhamet Tır’ları Dualarla Uğurlandı

Merhamet Tır’ları Dualarla Uğurlandı

Merhamet Tır’ları Dualarla Uğurlandı

Merhamet Tır’ları Dualarla Uğurlandı

Merhamet Tır’ları Dualarla Uğurlandı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim