• BIST 116.593
  • Altın 162,981
  • Dolar 3,8063
  • Euro 4,6601
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 14 °C

Menderes’e İlk Kazma Vuruluyor

Menderes’e İlk Kazma Vuruluyor
Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana halkının ortak kullanım alanı olan ve özellikle hafta sonlarında mesire yeri olarak kullanıp nefes aldığı Adnan Menderes...

Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana halkının ortak kullanım alanı olan ve özellikle hafta sonlarında mesire yeri olarak kullanıp nefes aldığı Adnan Menderes Bulvarı'nda ödüllü bir projeyi hayata geçirmek için ilk kazmayı vuruyor. Baraj Gölü'nün çehresini değiştirecek ve kente önemli prestij kazandıracak olan projenin ilk etabı kısa sürede tamamlanacak.

Adnan Menderes Bulvarı'nın Karayolları İl Müdürlüğü tarafındaki girişinden Menderes Adası kavşağına kadar olan bölümde uygulanacak olan projenin ilk etabı için önümüzdeki günlerde start veriliyor. Çalışmalar sırasında bin 800 metrelik sahil şeridi sağlı sollu trafiğe kapatılacak.

Bu proje tamamlandığında Adana halkının Adnan Menderes Bulvarı'ndan daha verimli ve çok amaçlı faydalanacağını, uygulanacak ödüllü proje ile göl kıyısının çağdaş bir görünüm kazanacağını dile getiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Adanalılar olarak elimizde böyle bir güzellik varken, Adnan Menderes Bulvarı'nı kentimize yakışır ortak bir kullanım alanı haline getirmek en büyük hedeflerimizden birisiydi. Ekiplerimiz önümüzdeki günlerde projeye start verecek ve ilk kazma vurulacak. Projenin ilk etabını çok kısa bir sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Bu proje tamamlandığında Adana çağdaş dünya kentlerini kıskandıracak bir sahil şeridine kavuşmuş olacak" dedi.

Adnan Menderes Bulvarı ve Baraj Gölü'nün çehresini tamamen değiştirecek olan bu önemli proje hayata geçirildiğinde; mevcut bulvarın bir şeridi trafiğe kapatılarak yerine, bisiklet ve koşu yolu, kaldırım, sahil düzenlemesi ve rekreasyon uygulaması yapılacak. Adana Valiliği, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü, Milli Emlak Bölge Müdürlüğü, Ç.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü, Peyzaj Mimarlığı Bölümü, AGİAD ve Peyzaj Mimarları Odası'nın katkılarıyla, Adana Büyükşehir Belediyesi Projeler Dairesi Başkanlığı Kentsel Projeler Şube Müdürlüğü'nce yürütülen proje, "Marina Port Ekolojik Çekim Merkezi Proje Yarışması"nda birincilik ödülü alan projeden yararlanılarak hazırlandı. Rekreasyon alanındaki çocuk oyun alanlarında, kent kültürünün tanıtımı için özellikle kaybolmaya yüz tutan Adana'ya özgü çocuk oyunlarının yeniden gün yüzüne çıkarılması hedeflendi. Bunun yanısıra projede; Menderes Bulvarı'nın, kesintisiz bisiklet yolları, yaya ve koşu yollarıyla konser ve festival gibi bir çok sosyal ve kültürel etkinliğin yapılacağı bir cazibe merkezine dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim