• BIST 107.391
  • Altın 173,132
  • Dolar 4,0689
  • Euro 4,9471
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 28 °C

Mehmet Şeker'den Suriye açıklaması

Chp Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, iç karışıklığın sürdüğü Suriye'nin Türkiye sınırındaki bazı noktaların El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçlerine geçmesinin endişe verici olduğunu söyledi.
 
CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, iç karışıklığın sürdüğü Suriye'ninTürkiye sınırındaki bazı noktaların yönetiminin terör örgütü El Kaide bağlantılıIrak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçlerine geçmesinin endişe verici olduğunu söyledi.Türkiye sınırında El Kaide bayraklarının dalgalandığını söyleyen Şeker, "Bilgimiz olan tek bir şey var; sınırımızın karşısında dünyanın gerçekten eli en kanlı terör örgütünün militanları var. Yani Türkiye vatandaşlarını bundan sonra zor bir süreç bekliyor" dedi.
 
CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Suriye'deki çatışmalarda IŞİD güçlerinin bazı noktaları ele geçirdiğini ifade etti. Son 1 haftada Suriye'deki çatışmalarda IŞİD güçlerine karşı mücadele eden Özgür Suriye Ordusu'na mensup yaklaşık 600 muhalifin Türkiye'ye sığındığını belirten Şeker, sınırda Türk bayrağının karşısında El Kaide bayraklarının sallandığını kaydetti. Mehmet Şeker,Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısındaki Rasulayn'da terör örgütüPKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD'nin hakimiyeti olduğunu ancak Akçakale'denKilis'e kadar uzanan sınırda ise El Kaide güçlerinin bulunduğunu kaydetti. Sınır hattında ciddi güvenlik zafiyetleri olduğunu ileri süren Şeker, Suriye ordusunun Halep'te terör militanlarını bırakmadığını ve o bölgelere hakim olduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
"Ceylanpınar İlçesi'nin tam karşısına kadar PYD hakimiyeti vardı.Ceylanpınar'dan sonra Akçakale ve Kilis'e kadar El Kaide, yönetimi ÖzgürSuriye Ordusu'nun elinden aldı. Benim aldığım duyumlara göre yaklaşık 600 Özgür Suriye Ordusu militanı, son 1 haftada Türkiye'ye sığındı. Şu anda sınırımızda Türk bayrağının karşısında El Kaide'nin bayrakları sallanıyor. Türkiye Cumhuriyeti, bu insanlara destek oldu ve bu hale geldi. Suriye'nin içerisinde çok ciddi sıkıntılar var. Son aldığımız bilgiler; Halep'te hemen hemen terör militanlarının kalmadığı, Suriye ordusunun olaya hakim olduğu yönünde. Bunun için sınıra doğru geliyorlar. Tahmin ediyorum, önümüzdeki süreçte Suriye'deki bu olaylar durulacak. Fakat en büyük sıkıntı şu: Burada savaşan muhalif militanlarınTürkiye'ye gelmesi ve Türkiye'de bir takım olaylara karışması. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti'nin, sınır güvenliğini çok mükemmel bir şekilde yapması lazım. Onların bu tarafa geçip, eylemler yapmasına engel olmaları lazım. Şu andan itibaren sınır güvenliğimiz daha da önem taşıyor. Bizim gördüğümüz kadar sınırda ciddi bir güvenlik zafiyeti var. Dilerim önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili ciddi bir çalışma yapılır."
 
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ndeki Suriye'nin Telabyad İlçesi'nde yaşanan çatışmalar sırasında muhalif komutanların Türkiye'ye sığındığını da dile getirenCHP'li Şeker, "Bu kişilerin nereye götürüldüklerini bilmiyoruz. Ama Türk güvenlik güçlerine sığındıktan sonra güvenli bir yere götürüldükleriyle ilgili bilgimiz var. Ama askeri bir birlikteler mi ya da başka bir yerde konukluyor bu insanlar, o konuda bilgimiz yok. Ama bilgimiz olan tek bir şey var: Sınırımızın karşısında dünyanın gerçekten en eli kanlı terör örgütünün militanları var. Yani Türkiye vatandaşlarını bundan sonra zor bir süreç bekliyor. Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay'da yaşayan insanlar için bu gerçekten sıkıntılı bir dönem. Binlerce kişi hayatını kaybetti, yüzlerce insan boğazlanıyor, katlediliyor, çoluk-çocuk demeden öldürülüyor. O açıdan ülkemiz için çok ciddi bir sürece girdik diye düşünüyorum." dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim