• BIST 110.059
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0839
  • Euro 4,9947
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli

Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli
Tarihi Yakutiye Medresesinde "Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli" adlı panel düzenlendi.

Tarihi Yakutiye Medresesinde "Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli" adlı panel düzenlendi.

Beş Şahsiyet Medeniyet Köprüsündeki örnek kişiler olan 1898 yılında İstanbul'da doğan Ahmed Süheyl Ünver birçok esere imza atmış ve 1986 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 1893 yılında Samsun'da doğan Ali Fuad Başgil yine bor çok eser bırakmış ve 1967 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 1899 yılında İstanbul'da doğan Ekrem Hakkı Ayverdi bor çok eser bırakmış 1984 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 1922 yılında İstanbul'da doğan Fethi Gemuhluoğlu ölümünün ardından birçok eser bırakmış ve 1977 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 1895 yılında İstanbul'da doğan Mahir İz vefatının ardından birçok eser bırakmış ve 1974 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Beş şehirler Erzurum, Konya, Ankara, İstanbul ve Bursa illeridir.

Yakutiye Medresesi'nde düzenlenen panele Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nden Yrd.Doç.Dr.Servet Tiken, Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Doç.Dr. Celaleddin Karadaş, Fen Edebiyat Fakültesi'nden Doç.Dr.Hanifi Macit, Fen Edebiyat Fakültesi'nden Yrd.Doç.Dr.Gül Karpuz ile moderatör olarak ta Kültür ve Turizm İl Müdür vekili Hasan Mazlumoğlu yaptı. Panele Erzurum Valisi Dr.Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, Cumhuriyet Baş Savcısı Ahmet Çiçekli, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve davetliler katıldı.

Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Hasan Mazlumoğlu açılış konuşmasında, "Şehirle insan ve insanla şehrin asla birbirine karıştırılmaması, şehirlerdeki medeniyet ve kültürlerin gelecek itibariyle şekillenmesini sağlamaktır, şehirlilik kimlikleri bizleri nesiller boyu anmamıza vesile olacaktır. Bu beş değer bize Osmanlıdan Anadolu'da iz bırakanlar olarak tasvir edebiliriz." dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'de konuşmasında, "Ona kimlik veren belli bir kültür ve medeniyetle mümkündür. Şehir, hukuk, insan hakkı, komşuluk hakkı ve kul hakkıdır. Şehircilik kentlerin belirli iktisadi, sosyal ve estetik planlara uygun olarak düzenlenmesini konu alan bilim dalıdır." dedi.

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, "Şehirleri inşa eden insandır. Dolayısıyla özellikle şehirlerin inşasını konunun merkezine taşınmalı ki, insanın da konusunu inşa olarak taşımamız lazım. Beş şahsiyetin ilmi ile adeta damla damla her gencin bir şeyler kapması gereken, beş şahsiyetin dışında diğer şahsiyetlerimize de değer vermemiz lazım. O gençler o şahsiyetlerin yaşantısını örnek alsınlar." diye konuştu. Açılış konuşmalarından sonra davet edilen yazarlar beş şahsiyet olan Ahmet Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu ve Mahir İz'in hayatlarını anlattılar.

Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli

Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim