• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 10 °C

Meclis'te yine Kürdistan gerilimi

TBMM Genel Kurulu'nda 2014 yılı bütçe görüşmeleri başladı. Bugünden itibaren 11 gün sürecek bütçe görüşmelerinin ilk gününde Kürdistan tartışmalarıyla başladı.

Genel Kurul TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında 2014 bütçe görüşmeleri için toplandı.

Tam 11 gün sürecek bütçe görüşmelerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BDP Grubu'ndan Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken ile Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan konuşacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dünkü tartışmaların ardından bugün Meclis'te konuşma yapmayacağını açıklamıştı.

Bütçe raporundan “Kürdistan” ibaresinin çıkartılması milletvekilleri arasında gerginliğe neden oldu.

Tasarının görüşmelere başlanması nedeniyle konuşmalar yapıldı.

Kürsüye gelen Hasip Kaplan, tartışmalara neden olan “Kürdistan” ifadesinin bütçe tasarısı raporundan çıkartılmasına değindi.

Hasip Kaplan, “Burada bir karar alındı. Meclis Başkanlığı ‘yeni şerhi veriniz’ demedi. Bu sansürlü rapor, bu da hakiki rapordur. Bir partinin fikri hak ve hürriyetlerini yok ederseniz Meclis Başkanlığı’nı AİHM’e dava edeceğiz. Sizi mahkemeye vereceğiz” şeklinde konuştu.

Canikli: Meclis kararıdır

Kaplan'ın ardından söz alan AK Parti Milletvekili Nurettin Canikli, "Kürdistan" ifadesini çıkararak Anayasa'nın gereğini yaptıklarını vurgulayarak "Anayasa'ya aykırı bir işlem tesisi olamaz, olmamalı. Anayasanın 3. Maddesi çok açık bir şekilde 'Türkiye devletinin bölünmez bir bütün' olduğu ifadesi açıkça yansıtılmıştır.

Bu açık hükümlere rağmen Anayasa'nın tümüne uygun olması gerekir. Uygun olmadığı takdirde bu Meclis bunu düzeltir. Dün yapılan işlem budur ve doğrudur.

Dün alınan kararda TBMM Genel Kurulu 1. ciltten çıkartılması, 1. cildin bastırılıp tekrar dağıtılması karar altına alınmıştır. Bu karar TBMM'nin kararıdır" dedi.

Sakık: Bu anayasaya saygı duymuyoruz

Kürsüye çıkan BDP Milletvekili Sırrı Sakık ise mevcut Anayasa'ya saygı duymadıklarını belirleterek, "Fırtına, Kürt ve Kürdistan üzerine koptu.

Birkaç gün önce Diyarbakır'a gideceksin 'Kürdistan' diyeceksin, grup konuşmasında demokratikleşme paketinden daha önemli bir açıklamada bulunacak, 'Kürt' ve 'Kürdistan' sözlerini grup konuşmasında seslendireceksin, ama şimdi sonuç bu.

Doğru olanı yaptı ama bu sözlere alışmak için biraz daha zaman ihtiyacınız var sanırım. Sizden istediğimiz eşit yurttaşlık temelinde bir anayasadır.

Bu yüzden bu anayasaya saygı duymuyoruz. Bundan hukuk, demokrasi ve kardeşlik çıkmaz. Dünün asimilasyoncu politikalar çıkar.

Türkiye bunu denedi, bir daha denemeyim, bunun karşılığı kan" dedi.

Ünal: Kimse şaibe oluşturmaya kalkmasın

Sırrı Sakık'ın ardından söz alan AK Partili Mahir Ünal ise "Biz burada Anayasa'ya bağlılık yemini etmiş, bu Meclis'i sorunların çözüm yeri olarak kabul etmiş milletvekilleri olarak Anayasa'yı değiştirme iradesi ortaya koyarız. Ama 'Anayasa'yı kabul etmiyorum' diyerek, yasaya, iç tüzüğe aykırı işlemler yapamazsınız.

Siz bunu seçim malzemesi olarak kullanmak istiyorsanız bu sizin sorununuz. Biz bu ülkede kimliklerin sorun olmadığını, Kürtle, Kürtlükle, Kürt diliyle bir sorunumuz olmadığını defalarca ifade ettik, siz bunu istismar etmeyi seçtiniz.

Biz bugün burada samimiyetle sizin muhalefet şerhinde kullandığınız unsurların Anayasa'ya aykırı olduğunu ve çıkarılması gerektiğini söylüyoruz. Genel Kurul dün üzerine düşeni yerine getirmiştir.

Bunu üzerinden bütçe görüşmelerinde bir şaibe oluşturmaya kimse kalkmasın" dedi.

www.istanbulhaber.com
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim