• BIST 114.418
  • Altın 163,008
  • Dolar 3,8030
  • Euro 4,6507
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 8 °C

Meb'den yeni düzenleme

Meb'den yeni düzenleme
MEB, 1 Ocak 2015 öncesi açılan özel okullar için ilkokul ve liseleri ayrı binalara taşıma zorunluluğunu kaldırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminin ardından lise ya da ilkokullarını ayrı binalara taşıması gereken özel okullara kolaylık sağlayarak, 1 Ocak 2015 öncesi açılan okulları bu zorunluluktan muaf tuttu.

MEB, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, özel okul açmada yaşanan bazı sıkıntılar üzerine Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi'nde değişikliğe gitti. 12 yıllık zorunlu eğitime ilişkin kanunla getirilen "ilköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması ancak imkan ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir" hükmü çerçevesinde, hazırlanan eski yönergede ilkokulla aynı binada bulunan lise veya ilkokulun programlarının, 15 Temmuz 2015'e kadar ayrı bir binaya taşınması zorunluluğu bulunuyordu.

Pratikte bazı sıkıntılar doğuran bu zorunluluk, yönergede yapılan değişiklikle giderildi. Yeni düzenlemeyle, 1 Ocak 2015 tarihinden önce açılmış ancak ilkokul ve liseleri aynı binada olan özel okulların ayrı ayrı binalara taşınması zorunluluğu kaldırıldı. Bu tarihten önce ilkokul, ortaokul ve lise bölümleri aynı binada bulunan özel okullar, mevcut binaları ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam edebilecek. Ancak bu tarihten sonra özel okul açmak isteyen kurumların ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerinin ayrı binalarda olması gerekecek.

Yönergeyle, 1 Ocak 2015'ten önce kurum açma izni alan özel okul ve özel eğitim kurumlarının, eski yönergedeki standartlara 15 Temmuz 2015 tarihine kadar, uygun değişiklikler yapma şartı da kaldırıldı. Böylece, 1 Ocak 2015'den önce kurum açma izni alan özel okulların kazandıkları bazı haklar da korundu.

ESKİ BİNAYA ASANSÖR KOLAYLIĞI

Öte yandan binası uzun yıllardır açık bulunan fakat fiziki şartları, asansör merdiven, kapı, pencere ve koridorlarda değişikliğe elverişli olmayan okulların yaşadığı sıkıntıyı giderecek düzenleme de yapıldı. Buna göre, kültür varlığı olarak tescil edilen binalarda olduğu gibi 1 Ocak 2015'ten önce açılan okulların binalarında da merdiven, kapı, pencere, asansör ve koridor tetkikleri, açıldığı tarihteki standartlara göre yapılacak.

MERDİVEN GENİŞLİKLERİNDE ESNEME

Bakanlığın yönergesinde, okul binalarının merdiven genişliklerine ilişkin de yeni bir düzenleme yapıldı. Yönetmelikle, özel okul açarken sıkıntı doğuran, yangın merdiveni hariç birden fazla merdiven bulunan okullarda her bir merdivenin genişliği en az 1,4 metre olması şartı da kaldırıldı. Buna göre, artık yangın merdiveni, yürüyen merdiven ve genişliği bir metreden az olan merdivenler hariç olmak üzere merdiven genişliği hesabında okulda bulunan merdivenlerin toplam genişliği dikkate alınacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim