• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

MEB'den müjde! 15 bin açık kontenjan var

MEB'den müjde! 15 bin açık kontenjan var
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu haftadan itibaren özel okullara geçişlerin başlamasıyla devlet okullarında yeni kontenjanların oluşmaya başladığını belirterek, "Son aldığım bilgiye göre, bu kontenjan 15 bine yaklaştı.

Bu kontenjanlar önümüzdeki haftalarda artarak devam edecek. Velilerimiz  telaş etmesinler. Nakil talepleri pazartesi gününden itibaren yapılabilecek"  açıklamasında bulundu. 
 
Bakan Avcı, makamında Cibuti Eğitim Bakanı Djama Elmi Okieh ile  görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 
 
MEB tarafından 40 bin öğretmen atamasına ilişkin düzenlemenin ne zaman  yapılacağının sorulması üzerine Avcı, öğretmen atamalarına ilişkin düzenlemenin  TBMM'de olduğunu fakat Meclis'in tatile girmesiyle geciktiğini anımsattı. 
 
 Bakan Avcı, "İnşallah önümüzdeki günlerde, 1 Ekim'i beklemeden yani  Meclis'in yasal olarak açılacağı normal tarihi beklemeden, bir olağanüstü  toplantıyla öğretmen atamalarına ilişkin önerimizin de içinde olduğu kanun metni,  genel kurulda görüşülme imkanını bulacak ve inşallah biz atama takvimimizi çok  fazla geciktirmeden yeni öğretmen adaylarımızı atayabileceğiz" dedi. 
 
  "Eylül ayı içerisinde sorunların tamamı çözülecek" 
 
TEOG nakillerine ilişkin bir soru üzerine de Avcı, 1 milyon 300 bin  öğrencinin ortaokulu bitirerek liseye başlayacağını, bu öğrencilerin yüzde 93'ünü  oluşturan 1 milyon 50 bin öğrencinin 15 tercihinden birine yerleştiğini, burada  bir sorunun bulunmadığını bildirdi. 
 
 Onun dışında yerleşemeyenlerin de seçtikleri okul türüne göre  yerleştirildiklerini dile getiren Avcı, şöyle konuştu: 
 
 "Bu hafta itibariyle kontenjanlarda bazı sıkıntılar vardı. Bunun  anlaşılabilir nedenleri var. Çünkü özel okullara geçiş henüz başlamamıştı. O  yüzden okullarda kontenjan boşlukları yeterince oluşmamıştı. Şimdi bu haftadan  itibaren özel okullara geçişler başladığı için devlet okullarımızda yeni  kontenjanlar oluşuyor. Son aldığım bilgiye göre, bu kontenjan 15 bine yaklaştı.  Bu kontenjanlar önümüzdeki haftalarda artarak devam edecek. Velilerimiz telaş  etmesinler. Nakil talepleri pazartesi gününden itibaren yapılabilecek. Onlara  biraz zorluk verdiğimizin farkındayız ama sistem oturuyor. 
 
 Özel okullara geçişlerle birlikte her bölgede devlet okullarında yeni  kontenjanlar oluşacak ve bulundukları yerlerden daha uzak yerlere yönlendirilmiş  olan öğrencilerimiz, bunlar  zorunlu olarak sistem tarafından yönlendirilmiş ama  onun telafisi var. Boşalan kontenjanlara onlar kayıtlarını yaptırabilecekler. Bu  süreç, eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Her hafta pazartesi, salı, çarşamba,  perşembe günü nakil talepleri alınacak. Bu talepler cuma günü değerlendirilecek  ve her cuma kaymalardan ötürü oluşan yeni kontenjanlar tekrar ilan edilecek. Onu  takip eden pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri o yeni boşalan  kontenjanlara nakil talepleri alınacak. Sistem eylül sonuna kadar bu şekilde  düzenli bir biçimde işleyecek. Dolayısıyla 1 milyon 300 bin öğrencimizin mümkün  olan en yükseğini, kendi tercih ettikleri, istedikleri ve kendilerine uygun olan  yerlerdeki okullara yerleştirmek için eğitim teşkilatımız, okullarımız,  müdürlerimiz, yöneticilerimiz olağanüstü bir gayretle çalışıyorlar. İnşallah  eylül ayı içerisinde bu sorunların tamamını çözmüş olacağız. 
 
 "Veliler arasında öncelik farkı bulunmayacak" 
 
 Pazartesi gününden itibaren nakil taleplerinin alınacağını dile  getiren Avcı, pazartesi nakil talebinde bulunan veli ile diğer günler talepte  bulunan veliler arasında bir öncelik farkı bulunmayacağının altını çizdi. 
 
 Avcı, puan üstünlüğüne göre, taleplerin gerçekleştirildiğini kaydetti. 
 
 Öğretmen atamalarında tüm branşlara ilişkin çalışmaların devam  ettiğini aktaran Avcı,  şunları kaydetti: 
 
 "Yeni bir alan oluşturduk. Talim Terbiye Kurulumuz 3 gün önce bir  karar aldı. Yeni oluşturulan alanda yaşayan diller ve lehçeler adı altında,  Kırmançi ve Zazaca lehçelerinde de norm kadro oluşturmak için arkadaşlarımız  çalışmalarını tamamladılar. Bu ders yılında geçmiş yıllarda seçmeli ders olarak  alınan okullara bakacağız, bakıyoruz ve o talepleri değerlendirerek, nerede bu  derslere yönelik talep varsa ve o taleplerin bu yıl da bu şekilde süreceğini  görmüşsek oralarda norm kadro oluşturuyoruz. O norm kadrolara da bu yıl  içerisinde, inşallah bu atama döneminde, bu alanda eğitim görmüş tezsiz yüksek  lisans veya lisans eğitimi almış öğretmen adaylarından da atama yapacağız. " 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim