• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

MEB, TEOG soru ve cevapları

MEB, TEOG soru ve cevapları
TEOG sınavı soru ve cevaplarını açıkladı. TEOG soru cevaplarını bekleyen öğrenci, veliler netlerini öğrenmek için MEB'in sitesine akın etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine düzenlenen birinci dönem ortak sınavların sorularını ve cevap anahtarını yayımladı.

İlk oturumu dün yapılan ve bugünkü ikinci oturumla sona eren ortak sınavlarda öğrencilere yöneltilen Türkçe, matematik, din kültürü, fen ve teknoloji, inkılap tarihi, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Musevilik derslerine ilişkin dört kitapçık türüne ait sorular ve cevap anahtarlarına, MEB'in internet sitesi www.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.

TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ortak sınavlar uygulama takvimine göre 26-27 Kasım'da yapılacak 1. dönem ve 13-14 Aralık, mazeret sınavı sonuçları ocak ayında açıklanacak.

Bugünkü oturumda, sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları yapılacak. Ortak sınavlar; ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullar ile yurt dışında KKTC ve MEB'e bağlı okulların bulunduğu, sınav için uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak ve aynı anda yapılacak.

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört kitapçık verilecek. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacak.

Ortak sınavın ikinci oturumu ise 20 Kasım Perşembe günü yapılacak. İkinci oturumda ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders yapılmayacak. 

Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. 

Mazeret sınavları ise 13-14 Aralık'ta yapılacak. İkinci dönem ise merkezi ortak sınav, 29-30 Nisan 2015'te, mazeret sınavı ise 16-17 Mayıs 2015'te gerçekleştirilecek.

ÖĞRETMENLER, KENDİ OKULU DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK

Merkezi ortak sınavlarda alınan puanlar, yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecek. Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört; T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Bu puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında ise öğrencilerin 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Bu puanlama ise 500 tam puan üzerinden yapılacak.

Sınavlarda görevlendirilecek öğretmenler, kendi okulları dışında farklı bir okulda görevlendirilecek. Yurt dışında öğrenimlerini sürdüren öğrenciler, bulundukları ülkedeki eğitim ataşeliklerinde ya da elçiliklerde onaylattıkları denklik belgesine göre ortak sınavlara girebilecek.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN SINAVLARI

Az gören öğrenciler ve işitme engelli öğrenciler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler, özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler, yaygın gelişimsel bozukluğu olan öğrenciler, bedensel engelli öğrenciler, zihinsel engelli çocuklar, istekte bulunmaları halinde tek kişilik sınıflarda, total düzeyde görme engelli öğrenciler, süreğen hastalığı olan öğrenciler, okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde tek kişilik sınıflarda sınavlara alınacak.

TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecek.

TÜM ÖĞRETMENLER OKULLARINDA OLACAK

MEB, ortak sınavlarda görevli olmayan ancak okulda dersi olan öğretmenlerin de sınavların yapılacağı günlerde en geç saat 09.00'da okullarında hazır bulunmalarını istedi. Sınav başladıktan sonra görevine ihtiyaç duyulmayan öğretmenler okuldan ayrılacak.

MUSEVİ ÖĞRENCİLERE DİN KÜLTÜRÜ SORULARI

MEB tarafından bu yıl 8. sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavlarda ilk kez Musevi öğrencilere, ayrı bir müfredat kapsamında hazırlanan "din kültürü ve ahlak bilgisi" soruları yöneltilecek. Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulunun isteği üzerine hazırlanan din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını, yalnızca bu okulun 8. sınıf öğrencileri yanıtlayacak, diğer okullardaki musevi öğrenciler ise bu sorulardan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da muaf tutulacak.

TEOG 2. GÜN 27 KASIM

Yarın yapılacak olan 1. oturumda sabah 09.00'da Fen ve Teknoloji Sınavı yapılacak. TEOG Fen ve Teknoloji sınavında 20 soru sorulacak ve 40 dakika süre verilecek. 
2. oturumda Inkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavı yapılacak. TEOG Inkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınava saat 10.10'da başlayacak 20 soru sorulacak ve öğrencilere 40 dakika süre verilecek.

3. oturum saat 11.20'de yabancı dil sınavı başlayacak. 

TEOG'DA HER DERSTEN KAÇ SORU SORULACAK?

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 

TEOG SINAV SÜRESİ NE KADAR?

Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört çeşit kitapçık verilecek. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacak.

Sınavlarda görevlendirilecek öğretmenler, kendi okulları dışında farklı bir okulda görevlendirilecekler. 

TEOG PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILACAK? 

Merkezi ortak sınavlarda alınan puanlar yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecek. Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

BU YIL İTİRAZ 20 TL!

Geçen yıl 10 TL olan itiraz bedeli bu yıl 20 TL oldu. Kılavuzda, “Elektronik ortamda yapılan itirazlar öğrenci velisi tarafından interaktif hesap aracılığıyla elektronik ortamdan, yapılan itirazların incelenmesi için ise öğrenci velisi tarafından T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (Yirmi TL KDV Dâhil) yatırılması gerekmektedir.” deniliyor.

TEOG'da güldüren selfie sorusu

Bugün yapılan TEOG sınavının ilkinde öğrencileri yorumu, "Matematik zordu, din kolaydı, Türkçe'de selfie güldürdü " şeklinde oldu. 

TEOG sınavında bugün Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi ile matematik sorularına yanıt veren öğrenciler, maraton biter bitmez Twitter’dan ilk değerlendirmeleri yaptı. Öğrenciler en çok matematik testinde zorlandıklarını söyledi. Öğrenciler geçen yıl çok zor bulunan din sorularının ise bu sene çok kolay olduğunu belirtti.

Twitter üzerinden yapılan bazı öğrenci yorumları şöyle:

M?RT ?MR? ™ @MertEmreUA  
TEOG Türkçe = Konferanstan sonra bahçede,bir yazara "Selfie yapalım" diyen yazar,ve "Özçekim" demediği için ona trip atan diğer yazar.
@potterhead2411  
Şuan ki ruh halim: özçekim yerine selfie dediği için yanında ki şaire trip atan adam #teog
Melike.? @huzurumuyku  
Türkçe testinde ''hadi selfie çekelim.'' diyen adama ''özçekim'' demedi diye trip adam vardı. Ondan sonra kendimi toplayamadım zaten. #Teog
begin gülüşü @ekndmtbgmdlisii 
Türkçe’deki selfie ve özçekimli sorudan sonra kağıtla kendimi boğasım geldi... #teog
Îlayda @_ilaydaaa_  
Türkçe’de selfie sorusunu ilk gördüğümde güldùm #teog
Nilay ¦ @NilayFeyiz 
Selfie sorusu kadar saçma soru görmedim ben #Teog
ZAO @aylin_ortanc 
şok şok şok TEOG da selfie çıktı şok şok şok
Îlayda @_ilaydaaa_  
türkçede selfie sorusunu ilk gördüğümde güldùm #teog
Gizemlinn ??_?? @Kankamgizem  
Selfie sorusu vardı Teog'da hahaha #Teog #türkçe
CaN @FckThSys 
Matematik dışında #teog esay
İZMİRLİİ @cavidebozkurt 
Bu kadar iyi geçen #teog sınavı olamaz herhalde
böqürtlen @HaroldEdward12 
matematik çok zordu #TEOG
Melike. @huzurumuyku 
#teog Türkçe ve din kültürü acayip kolaydı matematik zordu ama yarınki acayip zor olacak
sel @selininsapsali 
Sorular kolaydı ya  matematik hariç tabi. #teog
yaren @breathlena 
Türkçe ve din kolaydı ama matematikten bahsetmek bile istemiyorum #teog
Ülkü @KocakUlku  
#teog türkçe ve dini bu kadar kolay hazırlayıp matematiği kazık gibi hazırlamak niye
sa ben aley. @dearhande  
Matematikten kazık soruları doldurmuşlar. #teog
Ilgın Espinosa. @Leespickle  
o nası bi matematikti salladım jdjdkdj #teog
*Demetim? - *Ekinim? @EdanurSbsv_  
#teog ohh be ılk 3 dersın sınavı bıttı hadı hayırlısı yarınkı sınavlar :D
teog giriyo bi sn @onefenty26  
Ablanız türkçe ve dinden full beklio yok mu bi alkış ?????? #teog
Denizcan Acar @denizcannacar  
geçen sene bizimle dalga geçen 7.sınıflar  buyrun sizi piste alalım #teog
Supernaturalizm @listentobeatles  
Matematiği az daha kolay hazırlayamadınız mı zalimlerrrrrrr #teog
sel @selininsapsali  
Sorular cidden baya kolaydı sayın  2000liler:) #teog
Hadise'nin Fıstığı? @Ha_Sude  
ya siz bu sınava zor diyorsanız sizin için yapılacak birşey yok artık yani...  #teog
şekerli tavuk @ozgewaffle  
matematik o kadar zor değildi. benim kitabımdaki soruların aynısıydı sayıları bilee. #teog
? Ely ? @ShakewithGomez  
Din hakkında konuşmaya bile gerek yok 10 dakikada bitirdim #Teog
beauty sekerci. @sebselakalife  
Full! Ay allahım matematik nasıl kolaydı.Hepsi full be full. #teog
Kamuran Süsin @KamuranSG  
#TEOG Seni Yendim oğlum

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim