• BIST 117.651
  • Altın 166,968
  • Dolar 3,9253
  • Euro 4,8117
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 17 °C

Manavgatlı Üreticilerden Uluslararası Standartta Pamuk

Manavgatlı Üreticilerden Uluslararası Standartta Pamuk
ANTBİRLİK 158 Sayılı Manavgat Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi, İyi Pamuk Uygulamaları Derneği'ne (İPUD) üye oldu.

ANTBİRLİK 158 Sayılı Manavgat Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi, İyi Pamuk Uygulamaları Derneği'ne (İPUD) üye oldu. Manavgat'ta ANTBİRLİK ortağı 20 pamuk üreticisinin bu yıl İPUD'un direktifleri doğrultusunda Better Cotton lisanslı pamuk üretimi yaptığı bildirildi.

Better Cotton uygulamasının dünyaca ünlü birçok tekstil firması tarafından desteklendiğine dikkat çeken ANTBİRLİK 158 Sayılı Manavgat Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Cemil Özden, "Dünyaca ünlü bu firmalar ürünlerinde Better Cotton uygulaması ile üretilmiş pamuğu tercih etmekte, üreticinin girdi maliyetleri azalmaktadır" dedi.

Geçen yıl görülen sel felaketi ve girdilerin yüksek olmasının pamuk üreticisini bıktırdığını ve pamuktan vazgeçirdiğini belirten Kooperatif Müdürü Özden, "Bu durum kooperatiflerimizin, ortaklarımızın ve işçilerimizin alternatif ürün arayışına yönelmelerine neden oldu. Bu sene ilk kez Antalya'da Manavgat kooperatifi olarak iyi pamuk uygulamaları derneğine üye olduk ve 20 çiftçimizle pamuk üretimi gerçekleştirdik. İPUD sürdürülebilir pamuk üretimi konusunda dünyada önemi gittikçe artan "better cotton" lisanslı pamuğu Türkiye'de üreterek Türkiye'deki pamuk üretimini çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kılmak ve Türk sanayicisinin sürdürülebilir pamukta dışa bağımlılığını azaltmak için çalışmalar yürütmektedir" dedi.

BETTER COTTON ÜRETİM İLKELERİ

Better Cotton'un 6 üretim ilkesi olduğuna dikkat çeken Kooperatif Müdürü Cemil Özden, bu 6 ilkenin küçük çiftlikler için 24, orta ölçekli ve büyük çiftlikler için ise 44 kriter ile tanımlandığını söyledi. Özden, Better Cotton'un 6 üretim ilkesinin ise, "Ürün koruma uygulamalarının olumsuz etkilerini en aza indiren; suyu etkin kullanmak ve suyun erişilebilirliğine önem veren; toprak sağlığına önem veren; doğal yaşamı koruyan; lif kalitesine önem veren ve koruyan; insana yakışır iş uygulamalarını yaygınlaştıran" olduğunu belirtti.

Manavgatlı Üreticilerden Uluslararası Standartta Pamuk

Manavgatlı Üreticilerden Uluslararası Standartta Pamuk

Manavgatlı Üreticilerden Uluslararası Standartta Pamuk

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim