• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 19 °C

Malatya’da Bayrak Yürüyüşüne, Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci De Katıldı

Malatya’da Bayrak Yürüyüşüne, Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci De Katıldı
Malatya'da İstiklal Marşının kabulünün 95. yıldönümü kapsamında bayrak yürüyüşü yapıldı.

Malatya'da İstiklal Marşının kabulünün 95. yıldönümü kapsamında bayrak yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de katıldı.

Battalgazi Belediyesi ve AK Parti Battalgazi Gençlik Kolları tarafından İstiklal Marşının kabulünün 95. yıldönümü kapsamında ortaklaşa düzenlenen bayrak yürüyüşüne vatandaşların yoğun katılım gösterirken, yürüyüş esnasında renkli görüntüler yaşandı.

Atatürk Evi önünde başlayan yürüyüşe, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, AK Parti Genel Merkezi Gençlik Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Mustafa Özbey, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile gençlik dernekleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Battalgazi Belediyesi Mehteran takımı eşliğinde başlayan yürüyüşte, günün anlam ve önemi ile ilgili gençler çeşitli dövizler taşıdı. Bisikletli grubun yer aldığı ve Türk Bayrakları ile yapılan yürüyüşte, yer yer renkli görüntüler yaşandı. Yürüyüşe, her yaş grubunda vatandaşın katılması dikkatlerden kaçmadı. Çevrede bulunan vatandaşların alkışlarla destek verdiği yürüyüş, İnönü Kapalı Çarşı üzerinde yapılan konuşmalarla son buldu.

Kapalı Çarşı üzerinde toplanan kalabalık gruba bir açıklama yapan AK Parti Battalgazi Gençlik Kolları Başkanı Burak Ergöç, günün anlam ve önemine dikkat çekerek, "Birlik ve beraberliğimizin mutabakatımız olan İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıldönümünü kutlamanın gururu ve mutluluğu içindeyiz. 12 Mart 1921'de 3 kez arka arkaya okunarak kabul edilen milli marşımız 95 yıldır ay yıldızlı bayrağımıza yoldaş olmuş, her vatan evladının yüreğine ve dimağına hürmetle ve muhabbetle kalıcı bir şekilde işlenmiştir. İstiklal Marşı bu millete olan sonsuz güvenin nişanesi inancın ve azmin güçleri yenebileceğine, imanın mısralara dökülmüş en ebedi ifadeleridir" diye konuştu.

AK Parti Genel Merkezi Gençlik Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Mustafa Özbey ise Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un "Zulmü Alkışlayamam" şiirini okuyarak sözlerine başladı. Özbey, "Bugün günümüzde gençliğimizin en çok aklında bulundurması gereken dizeler bunlar. Akif o yıllardan bugünlere böyle diyordu. Böyle bir gençlikle geleceğe sahip çıkmak ümidiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum" dedi.

AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Osman Güder'de, birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, "Dün olduğu gibi bugünde düşmanlarımız ve içimizdeki işbirlikçileri beraber iş tutarak ülkemizde nifak, fesat ve tehditler oluşturdular. Bizleri savaşların içine sürüklediler. Bizler dün din, dil, ırk farkı gözetmeksizin vatanımızı savunmak için canımızı seve seve feda ettik. Bugünde aynı şeylerle karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle bugün tekrar istiklal mücadelesi veriyoruz. Dün olduğu gibi bugünde bir ve beraber olarak vatanımız için canımızı seve seve vermeye hazırız. Bizler burada bulunanların hepsi ve burada bulunmayanların adına da söylüyorum, bu vatan için kanımızı, canımızı seve seve dökmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, yürüyüşe katılan vatandaşlara teşekkür ederek, "Sizlerle onur duydum. Sizlerle gurur duydum. Sizlerle olmaktan büyük bahtiyarlık duydum. Biraz önce Atatürk Evi'nin önünden başlayan bu alana gelinceye kadar halkımızda gördüğümüz büyük teveccühün büyük desteğin, milli birlik beraberliğimize sahip çıkmanın tezahürünü gördüm. Bayrağımıza sahip çıkmanın tezahürünü gördüm. İstiklalimize ve istikbalimize sahip çıkmanın tezahürünü gördüm. Hepinize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Gürkan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hani demiş ya şair "Trenimiz geçerken Battalgazi'den, rüzgarlar geliyordu şehitler diyarından. Ağlıyordu melekler, matemli idi bulutlar. Semadan saf saf olmuş iniyordu melekler'. Malatya'nın her karış toprağı İstiklal Marşı'nda yerini bulan "Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı, sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı, verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı'. İşte Malatya Anadolu'yu anayurt yapan destan şehrinin adıdır. Battalgazi biliyorsunuz 1071'de Anadolu'nun fetih sürecini başlatmış. Malatya böylesine kutsi bir yer. Her karış toprağında şüheda olan bir yer. Bugün Malatya kendine yakışanı, yaraşanı yaptı. Malatya dimdik ayakta ve Türkiye'de örnek olan bir tavır sergiledi. İstiklal Marşımızın 95. Yıldönümünde hem İstiklal Marşımıza, hem istiklal ve istikbalimize ve hem de bayrağımıza sahip çıktı. İşte Malatya, işte Türkiye".

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de konuşmasında, "Bu etkinlikte aranızda olmaktan ziyadesiyle gurur duydum, onur duydum. Ecdadımızın bize bırakmış oldukları bu güzel miras ve bu ezanlar hiçbir zaman dinmeyecektir. Bu bayrakta inmeyecektir. Bu ülkede yaşayan nice başlar toprağa düşecek ama eninde sonunda bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir ülke bırakacağız inşallah. Karşımızda ne kadar birlikte olursa olsunlar, bu ülkeyi bölemeyecekler. Amaçlarının ne olduğunu bile bilmeyen o bedbahtlara hiçbir zaman pirim vermedik, ödün vermedik, vermeyeceğiz. Bu güzel ülkemizi bölmeye çalışanlara, nifak tohumu saçmaya çalışanlara bu gençlerimiz var olduğu sürece, bu bedende bu can olduğu sürece, bu ruhu taşıyan nesillerimiz devam ettiği sürece, Allah'ın izniyle bunlara hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz. Boşuna heveslenmesinler" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İstiklal Marşının 10 kıtası Malatya Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yunus Emre Uzun tarafından okundu. Program Battalgazi Belediyesi Mehteran takımı tarafından verilen mini konser ile sona erdi.

Malatya’da Bayrak Yürüyüşüne, Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci De Katıldı

Malatya’da Bayrak Yürüyüşüne, Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci De Katıldı

Malatya’da Bayrak Yürüyüşüne, Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci De Katıldı

Malatya’da Bayrak Yürüyüşüne, Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci De Katıldı

Malatya’da Bayrak Yürüyüşüne, Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci De Katıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim