• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C

Lara İle Gümrük Laboratuvar İşlemleri Elektronik Ortama Taşınıyor

Lara İle Gümrük Laboratuvar İşlemleri Elektronik Ortama Taşınıyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Mart 2016 tarihi itibari ile tüm Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlükleri tarafından kullanılmaya başlanan...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Mart 2016 tarihi itibari ile tüm Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlükleri tarafından kullanılmaya başlanan Laboratuvar Analiz ve Raporlama Programı (LARA) tanıtım toplantısına katıldı.

Ankara Kazan'da bulunan Lojistik Üssü'nde gerçekleştirilen toplantıda Bakan Tüfenkci, LARA programı sayesinde gümrük laboratuvarlarındaki tahlil işlemlerinin kâğıtsız ortamda hızlı, kolay, eksiksiz yürütülebileceğini, arşivlenebileceğini, merkez ve taşradan takibinin ve verilerin izlenmesinin sağlanabileceğini söyledi.

Bakan Tüfenkci, program sayesinde laboratuvarlar arasındaki iletişimin artacağını ve aynı ürüne ait farklı analiz sonuçları alınmasının da önüne geçileceğini belirterek, "Bu sistem ile yurdun farklı illerindeki laboratuvarlarla olan iletişimimizi hızlandırıp aynı ürünün tahlilinde iki farklı analiz sonucu çıkmasının önüne geçmeyi hedefliyoruz. LARA sistemi ile Ankara'da yapılan bir tahlilin sonucu yurdun tüm illerinden görülebilecek, örnekler kolayca gönderilebilecek hızlı ve etkin bir şekilde işlemler yapılabilecek. Bu bize hem zaman tasarrufu hem de büyük bir verim sağlayacaktır" dedi.

ANALİZ İŞLEM SÜRELERİ KISALACAK

LARA vasıtasıyla tescil edilmiş gümrük beyannamesi muhteviyatı eşyanın, tahlil edilmek üzere laboratuvara sevkinden itibaren tüm işlemlerin elektronik ortamda yürütüleceğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, "Böylece, altı gümrük laboratuvarı arasında bağlantı sağlanacak, daha önce yapılan analizler ve elde edilen sonuçlar görülebilecek, bu şekilde verilerin derlenmesi ve ulaşılabilir kılınmasıyla da işlem süreleri kısalacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

LARA BEYANNAME TAHLİL SORGULAMA ADRESİ OLUŞTURULDU

LARA'nın BİLGE sistemine de entegre olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, "İthalatçılar, ihracatçılar ve dolaylı temsilcilerinin laboratuvar analizine tabi tutulan eşyalarına ilişkin bilgileri web üzerinden takip edebilmeleri için, "LARA Beyanname Tahlil Sorgulama" adresi oluşturulmuştur. Söz konusu bilgileri, Gümrük Beyannamesinin 14 üncü ve 54 üncü hanelerinde kayıtlı bulunan kişiler görüntüleyebilecektir" açıklamasında bulundu.

Bakan Tüfenkci, Ankara Lojistik Üssü'nde bulunan gümrük laboratuvarını da gezdi.

Lara İle Gümrük Laboratuvar İşlemleri Elektronik Ortama Taşınıyor

Lara İle Gümrük Laboratuvar İşlemleri Elektronik Ortama Taşınıyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim