• BIST 110.932
  • Altın 175,106
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C

Kuşburnu ve dut kanser ilacı çıktı!

Kuşburnu ve dut kanser ilacı çıktı!
Uzmanların araştırmaları sonucu kanser hastalarını sevindirdi. Kuşburnu, kırmızı dut ve karadut üzerinde gercekleşen tetkik , bu meyvelerin akciğer ve prostat kanserine karşı etkisini ve yara iyileştirici özelliğini ortaya çıkardı.

Labaratuvar dış ayrıntı - Labaratuvardan faaliyet ayrıntıları - Yrd. Doç. Dr. Kağan Kılınçile röpörtaj- Yrd. Doç. Dr. İbrahim Turan ile röpörtaj Kuşburnu, kırmızı ve karadut şifa kaynağı- Kuşburnu, kırmızı dut ve karadut üzerinde gercekleşen tetkik , bu meyvelerin akciğer ve prostat kanserine karşı etkisini ve yara iyileştirici özelliğini ortaya çıkardı

GÜNTIBGİM Müdürü Ydr. Doç. Dr. Turan: "Kuşburnu, kırmızı dut ve karadutun içinde mevcut bulunan etken maddelerin kansere karşı etkili olduğu, kanser hücre serileri üzerinde gercekleşen çalışmalarda görüldü"

TUĞBA YARDIMCI - Gümüşhane Üniversitesince (GÜ) yürütülen araştırmada, kuşburnu, kırmızı dut ve karadutun, akciğer ile prostat kanserine karşı etkisi ile yara iyileştirici özelliğe sahip olduğu saptadı .GÜ tarafından hazırlanan, "Geleneksel Tedavide Kullanılan Gümüşhane Bölgesi Kimi Bitkilerin Antikanser, Antioksidan, Antigenotoksik ve Yara İyileştirici Etkilerinin İncelenmesi" projesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce sağlanan yaklaşık olarak 150 bin liralık takviye de kullanılarak tamamlandı.GÜ önderliğinde Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Niğde Üniversitesinde görevli 20 araştırmacının bulunduğu faaliyet yaklaşık olarak 36 ayda sonuçlandı.

Gümüşhane'de 5 ayrı bölgeden toplanan meyveler, kurutulup toz haline getirildikten akabinde analiz edildi.Proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Kağan Kılınç,  Gümüşhane ve çevresinin bitki farklılığı bakımından zengin olduğunu, karadut ve kuşburnunun da bu zenginlik içinde yer aldığını belirtti .Kılınç, araştırmanın konusunu belirlerken, kuşburnu, kırmızı dut ve karadutun Gümüşhane ekonomisindeki önemini dikkate aldıklarını ve olağan değerini yükseltmeyi amaçladıklarını ifade etti .

Araştırma konusu meyvelerin kimyasal içeriklerinin beraberinde klinik sonuçlarını da görmeyi hedeflediklerini açıklayan Kılınç, "Proje, numunelerin toplanması, kurutulması ve toz haline getirilmesi, peşinden makul çözücülerde ekstraksiyonu, kimyasal içeriğinin belirlenmesi, antioksidan, antikanser ve yara iyileştirici özelliklerinin incelenmesini kapsamaktadır" diye belirtti .Kılınç, elde edilen sonuçlar dolayısıyla bu meyvelerin tüketilmesini tavsiye ederek, "Çalışmamızda kuşburnu, karadut ve kırmızı dutun içerik olarak son derece yararlı fenolik bileşiklere sahip olduğunu gördük" diye açıkladı .

- "Kuşburnu, kırmızı dut ve karadutun sıklıkla tüketilmesini öneriyoruz"GÜ Tıbbi Bitkiler Geleneksel İlaçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜNTIBGİM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Turan, projenin çıkış aşamasındaki mühim parametrelerden birinin, karadut, kırmızı dut ve kuşburnunun kanser ve yara iyileştirici etkisini belirlemek olduğunu belirtti .Araştırma sonucunun, bu meyvelerin özellikle akciğer ve prostat kanserine etkisi ile yara iyileştirici özelliği olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Turan, "Kuşburnu, kırmızı dut ve karadutun içinde mevcut bulunan etken maddelerin kansere karşı etkili olduğu, kanser hücre serileri üzerinde gercekleşen çalışmalarda görüldü. İlaca giden yolda temel düzeyde gercekleşen bu faaliyet ertesi , ileri analizlerle etken maddenin tespitinin yapılması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Turan, karadutun ağız yaralarını iyileştirici özelliğinin halk arasında bilindiğini anımsatarak, şu şekilde devam etti: "Yaptığımız hayvan çalışmalarında, karadutun yaralar üzerinde özellikle yara iyileştirici kremlerle karşılaştırdığımızda yara iyileşmesini hızlandırdığını kanıtlamış olduk. Bu verilerden de yola çıkarak etkinliği kanıtlanmamış bitki zenginliğimizin kıymetli özelliklerinin ortaya çıkarılarak katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi çabalarımız

GÜNTIBGİM çatısı altında devam etmektedir. Merkezin kurulmasında ve çalışmalarını sürdürmesinde desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. İhsan Günaydın'a teşekkür ediyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim