• BIST 112.018
  • Altın 174,663
  • Dolar 4,0294
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 22 °C

Kurtulmuş: Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var

Kurtulmuş: Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye ve Türk halkının artık yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye ve Türk halkının artık yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kurtulmuş, "Anayasalar biliyorsunuz parti kararlarıyla olmaz. Parlamentoda demokrasinin bu temel kurallarına inanan diğer partilerden milletvekili arkadaşlarımızın da desteğiyle 367'i bulur, inşallah anayasayı geçiririz. Olmadı 330'u bulur millete gider referanduma gider, milletin reyini alır ve milletin anayasasını gerçekleştiririz." şeklinde konuştu.

Numan Kurtulmuş, AK Parti Kağıthane Gençlik Kolları tarafından Hamidiye Gençlik Merkezi'nde düzenlenen "Geçenler buluşuyor, yeni anayasayı konuşuyor" temalı programa katıldı. Kurtulmuşu gençlik merkezine gelişinde AK Partili Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Faruk Gökkuş, Gençlik Kolları Başkanı Murat Çiftçi karşıladı.

"Dedelerimiz nasıl bir istiklal mücadelesi verdi ise bizde, 2016 yılında istiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz ve Allah'ın izni ile milletin desteği ile bu mücadeleyi kazanacağız." diyen Kurtulmuş şunları söyledi: "Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Yeni bir anayasayı Türkiye en kısa zamanda gerçekleştirmek ve yeni bir anayasayı yapmak durumundadır. Anayasayı yazmakla anayasayı yapmak arasındaki farkı da sizlere ifade etmek isterim. Şimdiye kadar Türkiye anayasa yapmadı, anayasa yazdı. Türkiye'de bu anlamda demokratik ve milleti ilk temsil eden metin Teşkilatı Esasiye Kanunudur. Yani ilk anayasamızın yazılmasıdır. Milletin içerisinde ne varsa onların hepsi bir araya getirmiş kısa ve milleti temsil eden bir metin ortaya koymuştur. Ama maalesef 1924'te başlayarak arkasından 1961 ve 1982 anayasalarıyla Türkiye'de anayasa yazma meselesi devam etmiştir. Bütün bunların hepsinde bir takım darbe benzeri ya da darbe benzer müdahalelerle Türkiye'deki siyasal sistemin işleyişine müdahale edilmiş, arkasında bir kaç kişiye darbenin komutanları emir vererek anayasayı yazdırmışlardır. En son 1982 anayasasını söyleyelim. Darbenin beş generali, İstanbul'dan Ankara'dan dört-beş hukuk hocasını bir araya getirip, bir kapalı kapının ardına koymuşlar ve bugün cari olan anayasamız yazılmıştır, yapılmamıştır."

'Artık yeter" dediklerini ifade eden Kurtulmuş, "Türkiye, 1921 ruhuna benzer milletin talepleriyle, milletin istedikleri istikamette bir araya gelerek anayasa yapma yeteneğine sahip bir ülkedir. Şimdi niye yeni anayasa gereklidir? Derken ilk söyleyeceğimiz şey, "Biz artık bir anaysa yazmak değil, bir anayasa yapmak istiyoruz. 2.'si anayasalar Türkiye'de devleti temsil etmek üzere yazılmış metinlerdir. Devleti millete karşı korumak yazılmış metinlerdir. Türkiye'de artık devleti milletten koruyacak bir anayasa değil, milletin istediği istikamette devleti şekillendirecek bir millet anayasasına ihtiyaç vardır da onun için yeni bir anayasa gereklidir. Yani millet ne düşünüyor, ne talep ediyor ve nasıl arzu ediyorsa, bunları yeni bir anayasa yapma sürecinde ortaya koyacaktır. Devletle milletin bütünleşmesini sağlayacak. Devlet ayrı telden çalan, millet ayrı telden çalan iki oldu değil her ikisi birbiriyle iç içe geçmiş bir kaynaşmayı ifade eden yeni anayasayı yapmaya ihtiyacı vardır da onun için yeni bir anayasa diyoruz." ifadelerini kullandı.

Yapılacak anayasal değişiklikler için milletin verdiği iradeyi hiç tereddüt etmeden icra edecek bir mekanizma ve siyasal sisteme ihtiyaç olduğunu dile getiren Kurtulmuş "İşte biz onun için diyoruz ki "Başkanlık sistemini bunun için istiyoruz." Başkanlık sistemiyle Türkiye etkin bir yürütmeye sahip olsun ve baştan çok hızlı bir şekilde attığı adımların da hesabını vererek çok hızlı bir şekilde yoluna devam etsin." dedi.

Parti olarak yeni anayasa paketini meclise sunacaklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Anayasalar biliyorsunuz parti kararlarıyla olmaz. Parlamentoda demokrasinin bu temel kurallarına inanan diğer partilerden milletvekili arkadaşlarımızın da desteğiyle 367'i bulur, inşallah anayasayı geçiririz. Olmadı, 330'u bulur millete gider referanduma gider milletin reyini alır ve milletin anayasasını gerçekleştiririz." şeklinde konuştu.

Cihan

Kurtulmuş: Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var

Kurtulmuş: Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var

Kurtulmuş: Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var

Kurtulmuş: Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var

Kurtulmuş: Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim