• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 13 °C

Kürkçü: Başbakan'ın Sorularıma Verecek Cevabı Yoktu

Kürkçü: Başbakan'ın Sorularıma Verecek Cevabı Yoktu
Başbakan, Avrupa Konseyi'nde kendisine İngilizce soru soran HDP'li Kürkçü'ye "Türk Başbakanı'na Türkçe hitap etmesini isterdim" dedi. Kürkçü'den anında yanıt geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Genel kurulunda soruları yanıtlamıştı. Kendisine soru yöneltenlerden biri de HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'ydü. Ama Kürkçü, Türkçe AKPM'de Ocak 2016'dan itibaren çalışma dillerinden biri olmasına rağmen, İngilizce soru yöneltmişti. Davutoğlu, buna sert tepki göstermişti. Davutoğlu'nun eleştirilerine Kürkçü, Twitter'dan cevap verdi: "Başbakanın sorularıma verecek cevabı yoktu. AKPM'ye seslenmek yerine iç piyasaya "Türkçe konuş" mugalatasını sundu ve AKPM'de kaybetti" dedi.

Kürkçü, Twitter üzerinden şunları dile getirdi:

"AKPM'NİN 2 RESMİ DİLİ: FRANSIZCA VE İNGİLİZCE"

"AKPM'nin iki resmi dili var: Fransızca ve İngilizce. Eğer Türkçe resmi dil olsaydı elbette Türkçe konuşmayı tercih ederdim. 2015'ten itibaren AKPM parlamenter meclisinde, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Rusça, İspanyolca ve Yunanca'nın yanında Türkçe çeviri de sunuluyor.

"AKPM'DE TÜRKİYE KAMUOYUNA SESLENMİYORUZ"

Ancak toplantı kayıtları, yazışmalar, başvurular, açıklamalar, internet yayını ve sosyal medya yayınları resmi dillerde yapılıyor. Resmi dillerde yapılmayan konuşmalar resmi kayıtlara çevirmenlerin dile hakimiyetine ve çeviri hızına hızına bağlı olarak geçiyor. Muhataplarınıza düşüncenizi aracısız anlatmak yerine, ister istemez fikrinizi aşındıran bir çeviriye bağlı kalmakta ısrar anlamsız. AKPM'de Türkiye kamuoyuna değil, düşüncelerimizi bize hak vermesini beklediğimiz başka halkların temsilcilerine sesleniyoruz.

"HERKES DEDİĞİMİ ANLADI"

İngilizce mesajım, yüzde 99'u İngilizce konuşan AKPM üyelerine aracısız ulaştı ve kayıtlara kendi sözcüklerimle geçti.

"BAŞBAKAN'IN SORULARIMA VERECEK CEVABI YOKTU"

Herkes dediğimi anladı. Başbakan'ın sorularıma verecek cevabı yoktu. AKPM'ye seslenmek yerine iç piyasaya "Türkçe konuş" mugalatasını sundu ve AKPM'de kaybetti. Sorum basitti: 'Kürt sorunun çözümü için savaştan başka bir yol düşünüyor musunuz' O, 'Son terörist temizleninceye kadar hayır' dedi. AKPM çoğunluğu gözünde, Türkiye'de milliyetçi kampanya gaz vermek için barışa yaslanan bir lider olmaktansa bir savaş ağası konumuna düştü. Davamızı anlatmaya devam edeceğiz, Türke Türkçe, Kürde Kürtçe Avrupalılara anladıkları dilde. Anlayan anladı. Mugalata boşuna" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim