• BIST 95.147
  • Altın 194,295
  • Dolar 4,7426
  • Euro 5,4936
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 28 °C

Kur'an kursunun kapatılmasına Afyon'dan ortak tepki

Kur'an kursunun kapatılmasına Afyon'dan ortak tepki
Afyonkarahisar'da ruhsat bahanesiyle İl Müftüğü tarafından Kur'an kursu kapatılmasına siyasilerden ve sivil toplum örgütlerinden sert tepki geldi.

Afyonkarahisar'da ruhsat bahanesiyle İl Müftüğü tarafından Kur'an kursu kapatılmasına siyasilerden ve sivil toplum örgütlerinden sert tepki geldi. CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, her fırsatta kendisini din ve özgürlüklerin garantisi olarak gösteren AK Parti döneminde Kur'an kursu kapatılmasının manidar olduğunu söyledi. Köksal, "Şunu söylemek istiyorum; Bunu CHP yapmış olsaydı "Dinsiz CHP Kur'an kursu kapattı', "CHP dine karşı" derlerdi. AKP, mademki muhafazakar bir parti bu kursun kapatılmasına niye müsaade ediyor, ruhsat işini çözmüyor. Ben şunu soruyorum; Başka ruhsatsız Kur'an kursu var mı? Onu da mı kapatacaklar. Bunu merak ediyorum." dedi.

'YÜZDE 99'U MÜSLÜMAN OLAN BİR ÜLKEDE KUR'AN KURSU KAPATMAK DİN VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE BİR MÜDAHALEDİR'

Müftülüğün ruhsat sıkıntısı olduğunu söylediğini belirten Köksal, belediye ile görüşülerek belirli bir müddet verilerek konunun çözülebileceğini, ancak bunun yapılmadığının görüldüğünü kaydetti. Köksal, "AKP iktidarı hep din ve özgürlüklerden bahsediyor. İnanç özgürlüğünden bahsediyor, bunun güvencesi olduğundan bahsediyor. Ancak baktığımızda yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede Kur'an kursu kapatmak din ve inanç özgürlüğüne bir müdahalede bulunmaktır. Sonuçta vatandaş çocuğunun Kur'an öğrenmesini istiyor, hafız olmasını istiyor ve sonuçta tercihidir buna saygı duymak gerekiyor. Türkiye'de tek ruhsatsız olan, tek Kur'an kursu burası değildir herhalde. Bir sürü bina ruhsatı olmayan vardır. Hepsini kapatsanız tamam. Bir tanesi kapatılırken, başkaları faaliyet gösterirken, orada düşünmek lazım. Bunun altında gerçekten ruhsat mı var? Başka gerekçeler mi var, onu irdelemek lazım." diye konuştu.

"KENDİSİNİ ELEŞTİRREN HERKESE YAPTIRIM UYGULUYOR"

Milletvekili Köksal, sözlerini şöyle sürdürdü: "İktidarın yanlışını söyleyen eleştiren gruplar var. İktidar kendisine yakın olmayan, kendisini eleştiren, yanlışlarını söyleyen hangi grup, hangi düşünce olursan olsun mutlaka bir yaptırım uyguluyor. Gazetelere, kanallara el koyma, kanal kapatma, haber yapan gazetecileri tutuklama, şirketleri tehdit etme, şirket yöneticilerini çeşitli suçlamalarla tutuklama, iş verenleri baskı altına alma, dernek, Kur'an kursu, dershaneyi kapatma yada çeşitli cezalar verme şeklinde gözdağı veriyor. Yani benim karşımda olan yada beni eleştiren benim yanlışlarımı söyleyen kuruluşların "bakın sonu bu olur'. "Ben bu cezayı veririm" bu bir gözdağıdır. Yani genel olarak bakıldığında bu icraatların altında yatan neden baktığımızda iktidarın yanlışlarını söyleme, eleştiri yapma, bu yanlışların düzeltilmesini isteme gerekçesi yatıyor."

"3 YILDIR SIKINTI YOK ŞİMDİ VAR NASIL BİR ŞEY BU"

Türk Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Kamu Sen İl Temsilcisi Nizamettin Şenol da 3 yıldır yatılı bir şekilde hizmet veren ve buna müsaade edenlerin bir anda "ruhsat yok kapatıyoruz" demesinin biraz düşündürücü olduğunu söyledi. Şenol, binanın elektrik, su, güvenlik kamerası anlamında her şeyinin tamam olduğunu ayrıca, dernek yönetiminin belediye ye bu konuda müracaatı olduğu halde neden çözülemediğini merak ettiğini kaydetti. "Müftülük konuyu isteseydi bir şekilde çözebilirdi" diyen Şenol, "Hafızlıkta ilerleme kaydetmiş ve belirli bir seviyeye gelmiş çocuklara bir anda başka adres gösteriliyor. Moralleri bozuluyor. Velilerin hevesi kaçıyor." şeklinde konuştu.

"DERSHANE, YURT, OKUL KAPATAN KURSU DA KAPATABİLİR"

MHP Afyonkarahisar İl Temsilcisi Raşit Demirel de sudan bahanelerle yurt, dershane ve okul kapatan iktidarın Kur'an kursu kapatmasının normal olduğunu söyledi. Hayırseverlerin desteklediği kursun 3 yıldır başarılı bir şekilde hizmet verirken Müftülük aracılığıyla kapatılmasını manidar olduğunu ifade eden Demirel, şunları söyledi: "Tıpkı dershane, yurt, okullardan rahatsız oldukları gibi bu kurstan da birileri rahatsız olmuş olmalı ki ruhsat bahanesiyle kapattılar. Yazık, burada geleceğin hafızları yetişecekti. Şehrin merkezinde üstelik son derece sağlıklı ve güvenli bir mekanı kapatmak yerine çözebilirlerdi. Ama demek ki kapanması istenmiş."

Aktif-Sen Afyonkarahisar İl Temsilcisi Abdullah Hatipoğlu da 3 yıldır yatılı olarak eğitim faaliyeti sürdüren ve belirli bir mesafe katetmiş bir kursun aniden kapatılmasını düşündürücü olduğun dile getirdi. Cami ve Kur'an kurslarının hayırseverlerin yardımlarıyla yapılarak milletin hizmetine sunulduğunu ifade eden Hatipoğlu, "Şehrin merkezinde bir yer. Müftülük diğer kurslardan olduğu gibi burası içinde ortak bir çözüm bulunabilirdi. Ruhsat bahanesiyle kapatılması gerçekçi gibi görünmüyor. Ancak, olan çocuklara, velilere olmuş." şeklinde konuştu.

31 ARALIK'TA KAPATILDI

Afyonkarahisar Merkezde 8 yıl önce yapılan Otogar Cami'nin altında 3 yıldır faaliyet gösteren ve 27 yatılı öğrencisi olan Ümit Kur'an Kursu "yapı ruhsatı olmadığı" gerekçesiyle İl Müftülüğü tarafından 31 Aralık'ta kapatıldı. İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, kursla ilgili yapılan bir şikayet sonrasında yapılan inceleme sırasında kursun bulunduğu binanın ruhsatı olmadığının anlaşılması üzerine kapatıldığını, öğrencilerin başka kurslara gönderildiğini açıklamıştı.

Kur'an kursunun kapatılmasına Afyon'dan ortak tepki

Kur'an kursunun kapatılmasına Afyon'dan ortak tepki

Kur'an kursunun kapatılmasına Afyon'dan ortak tepki

Kur'an kursunun kapatılmasına Afyon'dan ortak tepki

Kur'an kursunun kapatılmasına Afyon'dan ortak tepki

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim