• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 11 °C

Koza-İpek Grubu'na yapılan operasyonu hangi karar başlattı?

Koza-İpek Grubu'na yapılan operasyonu hangi karar başlattı?
Bugün, Millet gazeteleri ile KanalTürk, Bugün televizyon kanallarını bünyesinde barındıran ve Akın İpek'in sahibi olduğu Koza İpek Holding'in 23 şirketinde yapılan arama için Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği karar ortaya çıktı.

Sulh Ceza Hâkimi Mustafa Çorumlu imzasıyla verilen baskın kararı 2 maddeye dayandırıldı. Teröre finansman sağlamakla suçlanan gruba baskın için savcının öne çıkardığı ilk madde, Koza Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı’na 2011 yılında yapılan para transferi. İkincisi ise Koza-İpek grubunun Bahreyn, Malta ve Kıbrıs’taki kendi hesaplarına yaptıkları transferler.

Hürriyet'teki hâkimin imzaladığı arama kararının 4 sayfalık tam metni:

20150901124010_31097914.jpg

20150901124054_31097918.jpg

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, dün Bugün gazetesinde yayımlanan açıklamasında, “30 şirketimiz inceleniyor. Yaklaşık iki yıldan beri. Bazı şirketlerimiz ikinci, bazıları üçüncü kez inceleniyor. İncelemeler geçmiş beş yıldı, sekiz yıla sonra on yıla çıktı. Tam on bir kurum tarafından incelenip denetleniyoruz” demişti.

Akın İpek, açıklamasında “Yangın, deprem, gasp, hırsızlık, hastalık gibi musibetler, Allah c.c. korusun herkesin başına gelebilir. Bunların dışında hiçbir endişemiz yok. Son durumumuz budur” ifadelerine yer vermişti.

Akın İpek’in yaptığı açıklama şöyle:

Kamuoyuna açıklama...

Sosyal medyada grubumuzun da içinde bulunduğu bazı yayın kuruluşları ve sermaye grupları hakkında iddialar, dedikodular çıktı.

Aldırmayayım diyorum, bitmiyor, telefonum susmuyor.

Durumumuz şöyle;

Grubumuzda, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 27 şirketimiz var, 30 şirketimiz inceleniyor. Yaklaşık iki yıldan beri. Bazı şirketlerimiz ikinci, bazıları üçüncü kez inceleniyor. İncelemeler geçmiş beş yıldı, sekiz yıla sonra on yıla çıktı. Tam on bir kurum tarafından incelenip denetleniyoruz.

Grup şirketlerimizin tamamı, Maliye dışında, MASAK tarafından da inceleniyor. MASAK'ın da bugüne kadar grup şirketlerimizden istediği tüm bilgiler zamanından önce, eksiksiz, tam olarak kendilerine teslim edildi. MASAK tarafından istenen bütün bilgi ve belgelerin tam ve eksiksiz olarak teslim edildiği, karşılıklı olarak imzalanarak tutanak altına alındı.

Eksik belge yok

Denetim yapan kamu kurumlarımıza, genel merkezimizde odalar tahsis ettik. Ne arıyorsunuz veya neden diye sormadık, sormuyoruz. Mantıklı veya mantıksız ayrımı yapmıyoruz. Tüm sorulara, tereddüte meydan bırakmayacak şekilde, belgeleri ile cevap verdik, veriyoruz. Soruları ve verdiğimiz cevapları dosyaladık, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da teslim ettik.

Grubumuz ile ilgili herhangi bir hayali suç senaryosunun dahi dayanağı olmaz. Hakkımızda bir iftira atılsa, o da tutmaz. Aksini belgeleriz.

Yangın, deprem, gasp, hırsızlık, hastalık gibi musibetler, Allah c.c. korusun herkesin başına gelebilir.

Bunların dışında hiçbir endişemiz yok. Son durumumuz budur.

Saygılarımla...

AKIN İPEK

Koza İpek Grubu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim