• BIST 110.932
  • Altın 174,897
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Kocaeli Mttb Üyelerinden TBMM Başkan’ın Laiklik Sözlerine Destek

Kocaeli Mttb Üyelerinden TBMM Başkan’ın Laiklik Sözlerine Destek
Milli Türk Talebe Birliği Kocaeli Şubesi, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın İstanbul Üniversitesi'ndeki laikle ilgili açıklamalarını destekleyen bir basın...

Milli Türk Talebe Birliği Kocaeli Şubesi, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın İstanbul Üniversitesi'ndeki laikle ilgili açıklamalarını destekleyen bir basın açıklaması düzenledi.

Milli Türk Talebe Birliği Kocaeli Şubesi yaptığı basın açıklamasıyla TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın İstanbul Üniversitesi'ndeki "Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa" konferansında laikle ilgili söylediği sözlerine destek geldi.

Yapılan açıklamayı MTTB adına okuyan Osman Hacıalioğlu, "Bu tartışma atmosferi, bir kısım medya, siyasetçi ve kışkırtıcılar tarafından bir linç kampanyasına dönüştürülmek istenmiştir. Burada ifade etmek isteriz ki, gelişmiş ülkelerden, sadece Fransa Anayasası'nda laiklik ilkesi vardır. Burada da devletin, dine, felsefeye ve siyasete karışmayacağı şeklinde sınırlar açıkça belirlenmiştir. Laiklik ilkesine anayasasında yer veren çok az ülke olup, bu sayı üçü ya da dördü geçmemektedir. 1924 Anayasası'nda "Devletin Dini İslam'dır" ifadesi yer almaktadır. Laiklik ilkesi, CHP tarafından sonradan anayasaya konulmuştur. Laiklik, ülkemizde uygulayıcısına göre olması gereken amacın dışında kullanılmıştır. Laiklik ilkesine dayanarak insan hak ve hürriyetleri, din özgürlüğü ihlal edilmiş, laiklik bir zulüm aracı haline getirilmiştir.

Ülkemizde bu şekilde yorumlanmış olan Laiklik ilkesinin anayasada yer almasının "olmazsa olmaz" bir prensip olmadığı görüşündeyiz.

TBMM Başkanımızın laikliğin anayasada yer almaması gerektiği fikrine katılıyoruz. Bu vesileyle, bu tartışmayı bir fırsat bilip, milletle, milletin seçtikleriyle ve milletin değerleriyle hesaplaşmaya çalışanları, kaos ve kutuplaşma çağrısı yapanları, bu ülkede hiçbir zaman birlik ve huzur tarafında olmamış olanları şiddetle kınıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımızı hadsizce tehdit etme cüretinde bulunanlara ise şunu hatırlatıyoruz; Meclis Başkanı sırtını bu millete dayayarak konuşmaktadır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim